Jump to content

Τη φωτισμό χρησιμοποιείτε στο φυτεμένο σας και ποιες οι παρατηρήσεις σας;


Rik

Recommended Posts

Ψαχνοντας να βρω καποιο θεμα οσο αφορα τις καλυτερες λαμπες για φυτεμενο επεσα σε αυτο.Ας γραψω λοιπον τι χρησιμοποιω και εγω.

Σε ενυδρειο ανοιχτο 200λιτρων εχω Τ5 2χ39w grolux.

Στην αρχη ειχα μια daylight αλλα αρχισα να εχω προβληματα με πρασινες αλγες.Δε ξερω αν φταιει αυτη αλλα την αλλαξα προληπτικα με ακομα μια grolux.

Βεβαια εγινε πιο ροζ αλλα με τον καιρο το συνηθιζεις.Τα φυτα παντως πανε σαν τρελα.

Ωρες προς το παρον 7 και ανεβαζω καθε βδομαδα 20 λεπτα.

Οσοι βαζουν απο ηλεκτρολογικα οτι να ναι δεν εχουν προβληματα με αλγες;

Οχι, δεν εχουν προβλημα, αλλα θα προτεινα απο CRI 8 και 9, οχι κατωτερες.

Σιγουρα σου εμφανηστικαν αλγες γιατι ειναι φρεσκοστρωμενο απο οτι καταλαβα και στην αρχη οι λαμπες απο 6000Κ και πανω θελουν φωτοπεριοδο με μετρο. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα παιδιά.. Καλησπέρα το ενυδρείο που με φτιάχνουν είναι 1.30*50*65 ύψος

και 440 λίτρα μεικτά θα βάλω κ co2...

θέλω να βάλω γρασίδι, μέτρια και ίσως δύσκολα φυτά .... θα βάλω ανακλαστήρες

και t5 4 λάμπες η και 5 λάμπες... ποιες και τι λάμπες να βάλω και τι πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ας επαναφέρω το θέμα...

Το ενυδρείο μου είναι 100cm*40cm*50cmυψος(όχι μέχρι το νερό)

Και από λάμπες έχω μια Τ5 Philips 21watt 1725lumen και προσεχώς θα προσθέσω δύο led προβολείς των 20watt ο καθένας από 1700 lumen ο καθένας,άρα πάω σε σύνολο lumen 5125lumen σε 150 λίτρα καθαρά!!!

Τα led θα τα βάλω με ιδιοκατασκευή δική μου,θα ανεβάσω φωτογραφίες και τον τρόπο που το έφτιαξα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σπυρο. Μπορεις να διαχειριστης φυτα, ευκολα με μετριας δυσκολιας σε αυτα τα λουμεν. Επελεξε λαμπες 4000κ με 6500Κ CRI 8 και πανω και θα εισαι οκ. Βεβαια οι αλλαγες νερου, νιτρικα  το διοξειδιο και η λιπανση ειναι και αυτοι παραγοντες που πρεπει να υπολογισεις στο ολο πακετο για να εχεις σωστα αποτελεσματα γιατι ο φωτισμος ειναι μονο ενα μερος του θεματος φυτεμενο ενυδρειο. Σου ευχομαι τα καλυτερα και οπως και να εχει τα φυτα ειναι παντα μια παραμετρος υγειας για τα ενυδρεια μας και ποιο ευκολης διαχειρησης της ολης συντηρησης του ενυδρειου.

Την Καλημερα μου!!

 

https://tropica.com/en/plants/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...