Jump to content

Αλλαγή νερού


Geo100

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο που τρέχει εδω και 2 εβδομάδες με σαλιγκάρια και φυτά... να κάνω αλλαγή νερού πριν βάλω τον μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο που τρέχει εδω και 2 εβδομάδες με σαλιγκάρια και φυτά... να κάνω αλλαγή νερού πριν βάλω τον μονομάχο?

το εστρωσες το ενυδρειο???

εαν ναι με τι?

εκανες μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Το έστρωσα με βακτήρια εμπορίου.... μονο pH έχς μετρήσει.... σκοπεύω να πάρω και τα υπόλοιπα τεστ...

το αν θα κάνω αλλαγή έχει να κάνει με τις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το έστρωσα με βακτήρια εμπορίου.... μονο pH έχς μετρήσει.... σκοπεύω να πάρω και τα υπόλοιπα τεστ...

το αν θα κάνω αλλαγή έχει να κάνει με τις μετρήσεις?

εαν δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο γιατι να βιαστεις να βαλεις τον μονομαχο.....

πρεπει να μετρησεις ΝΟ2 ΝΟ3 για να καταλαβεις εαν ειναι στρωμενο..

Συνηθως θελει κοντα στον μηνα για να στρωσει... αλλαγη νερου πως κανεις???

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

Το έστρωσα με βακτήρια εμπορίου.... μονο pH έχς μετρήσει.... σκοπεύω να πάρω και τα υπόλοιπα τεστ...

το αν θα κάνω αλλαγή έχει να κάνει με τις μετρήσεις?

Οταν ένα ενυδρείο είναι στρωμένο τα ΝΟ3 σου δείχνουν κάθε πότε πρέπει να κάνεις αλλαγή.. Αρα ένα τεστ ΝΟ3 είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

θα αδειάσω το 30% και μετά θα βάλω το νερό που χρειάζομαι σε έναν αχρησιμοποιήτο κουβά και θα το αποχλωριώσω και θα το ρίξω σιγα σιγά μέσα με σολινάκι

Link to comment
Share on other sites

Οταν ένα ενυδρείο είναι στρωμένο τα ΝΟ3 σου δείχνουν κάθε πότε πρέπει να κάνεις αλλαγή.. Αρα ένα τεστ ΝΟ3 είναι απαραίτητο.

εγω θα διαφωνησω και θα σου πω οτι αλλαγες πρεπει να κανεις καθε βδομαδα (προετοιμασμενο σε κουβα με αντιχλωριο) λογω οτι τα φυτα και τα ψαρια αποροφουν τα ιχνοστοιχεια που εχει το νερο.

τα τεστ ομως ειναι απαραιτητα

και το νερο στον κουβα πρεπει να κατσει με το αντιχλωριο για καμια ημερα

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

τα τεστ ομως ειναι απαραιτητα

και το νερο στον κουβα πρεπει να κατσει με το αντιχλωριο για καμια ημερα

ευχαριστώ :) για τιν πληροφορία... εμ εγώ έχω υπόστρωμα και ρίχνω κ υγρό λίπασμα μια φορά την εβδομάδα....

Link to comment
Share on other sites

εγω θα διαφωνησω και θα σου πω οτι αλλαγες πρεπει να κανεις καθε βδομαδα (προετοιμασμενο σε κουβα με αντιχλωριο) λογω οτι τα φυτα και τα ψαρια αποροφουν τα ιχνοστοιχεια που εχει το νερο.

τα τεστ ομως ειναι απαραιτητα

και το νερο στον κουβα πρεπει να κατσει με το αντιχλωριο για καμια ημερα

Εχεις δίκιο αλλά σε κάθε ενυδρείο ανεβαίνουν και τα νιτρικά οπότε κάτι πρέπει να κανουμε και γι'αυτό.

Αν τα νιτρικά φτάσουν 25mg/l πριν την εβδομάδα δεν θα πρέπει να κάνεις αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο αλλά σε κάθε ενυδρείο ανεβαίνουν και τα νιτρικά οπότε κάτι πρέπει να κανουμε και γι'αυτό.

Αν τα νιτρικά φτάσουν 25mg/l πριν την εβδομάδα δεν θα πρέπει να κάνεις αλλαγή?

εαν ανεβουν πανω απο 25mg/l 2 πραγματα μπορει να φταινε... (δικη αποψη παντα που μπορει να μην ειναι σωστη...)

1ον ή ριχνεις παρα πολυ τροφη και σε συνδιασμο (τροφη-κακακια απο τα ψαρια-και κανα σαπιο φυλλο)ανεβαζουν νιτρικα...

2ον δεν ειναι σωστα στρωμενο το ενυδρειο

παντως σιγουρα εαν ανεβουν πρεπει να κανεις αλλαγη για να κατεβουν

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου πείτε τις ιδανικές τιμές αμμωνιάς και νιτρικών κτλ κτλ... ώστε να κάνω τις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια και τα νιτρωδη πρεπει να ειναι ο,τα νιτρικα κατω απο το 10,και για το ΡΗ δεν ξερω για τους μονομαχους ,αλλα νομιζω οτι ειναι 7,4.Συμφωνω απολυτα μα τον φιλο Satum.Παντος να ξερεις σε ενα στρωμενο ενυδρειο η τακτικες και συχνες αλλαγες γενικα κανουν καλο.Τα νιτρικα σχετικα ευκολα μπορεις να τα ριξεις,τα αλλα να προσεχεις πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια και τα νιτρωδη πρεπει να ειναι ο,τα νιτρικα κατω απο το 10,και για το ΡΗ δεν ξερω για τους μονομαχους ,αλλα νομιζω οτι ειναι 7,4.Συμφωνω απολυτα μα τον φιλο Satum.Παντος να ξερεις σε ενα στρωμενο ενυδρειο η τακτικες και συχνες αλλαγες γενικα κανουν καλο.Τα νιτρικα σχετικα ευκολα μπορεις να τα ριξεις,τα αλλα να προσεχεις πολυ :)

ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

εαν ανεβουν πανω απο 25mg/l 2 πραγματα μπορει να φταινε... (δικη αποψη παντα που μπορει να μην ειναι σωστη...)

1ον ή ριχνεις παρα πολυ τροφη και σε συνδιασμο (τροφη-κακακια απο τα ψαρια-και κανα σαπιο φυλλο)ανεβαζουν νιτρικα...

2ον δεν ειναι σωστα στρωμενο το ενυδρειο

παντως σιγουρα εαν ανεβουν πρεπει να κανεις αλλαγη για να κατεβουν

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στρώσιμο, ή στρώνει ή δεν στρώνει ένα ενυδρείο, μέση κατάσταση δεν υπάρχει.

Τα μηδενικά νιτρικά είναι 'ενδειξη ότι δεν έχει στρώσει ένα ενυδρείο, τις περισσότερες φορές και όχι τα πολλά νιτρικά. Οταν έχεις πολλά αυτό που φταίει, όπως είπες είναι τα κακάκια των ψαριών, που σημαίνει ότι ταίζεις πολύ ή/και έχεις πολλά ψάρια για το ενυδρείο και το φίλτρο δεν τα σηκώνει.

Οπως και να έχει το συμπέρασμα που καταλήγουμε είναι ότι τα συχνά (στην αρχή τουλάχιστον) τεστ νιτρικών είναι απολύτως απαραιτητα για να καταλάβεις πότε πρέπει να κάνεις αλλαγή. Τώρα, εάν τα νιτρικά σου δεν ανεβαίνουν λόγω πολύ χαμηλής ιχθυοφόρτωσης και μεγάλης φυτομάζας εννοείται πως θα κάνεις νωρίτερα αλλαγές και δεν θα περιμένεις 1 χρόνο για να ανέβουν λίγο τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα διαφωνησω και θα σου πω οτι αλλαγες πρεπει να κανεις καθε βδομαδα (προετοιμασμενο σε κουβα με αντιχλωριο) λογω οτι τα φυτα και τα ψαρια αποροφουν τα ιχνοστοιχεια που εχει το νερο.

τα τεστ ομως ειναι απαραιτητα

και το νερο στον κουβα πρεπει να κατσει με το αντιχλωριο για καμια ημερα

Εγώ συμφωνώ με τις εβδομαδιαίες αλλαγές. Εκτός αυτού τα φυτά απορροφούν μέρος των νιτρικών.

Όσον αφορά το νερό υπάρχουν "ζουμάκια" όπως αυτό που κάνει το νερό αμέσως κατάλληλο για το ενυδρείο. Αυτό που είναι όμως σημαντικό είναι η θερμοκρασία. Το νερό που ρίχνουμε μέσα στο ενυδρείο δεν πρέπει να έχει μεγάλη απόκλιση από εκείνη που ζουν τα ψάρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...