Jump to content

Diy Chiller!


chris z3

Recommended Posts

λοιπον παμε λιγο να ξεσηκωθουμε!!!! :)

σκεφτομαι να φτιαξω ενα συστημα ψυξης του νερου.....700λιτρα ειμαι και ευελπιστω να κατεβαζω την θερμοκρασια 3-4 βαθμους :)

σκεφτομαι να χρησιμοποιησω εναν καταψυκτη 150 λιτρων απο τον οποιο θα περασω αρκετες σπειρες λαστιχου(οσο πιο λεπτο γινεται) και το οποιο θα τροφοδοτω με μια αντλια ελεγχομενη απο εναν elliwel με αρκετα χαμηλη ροη(150λ/ω)....

νομιζω οτι θα μπορω να κατεβασω την θερμοκρασια αρκετα....το προβλημα ειναι ο κομπρεσσορας του καταψυκτη,τον οποιο θα πρεπει να μην δουλευω πολυ και καει!

γιαυτο σκεφτηκα λοιπον να γεμισω μεχρι ενα σημειο τον καταψυκτη με παγακια και συμπληρωνοντας με νερο,καλυπτοντας τα λαστιχα και να το αφησω να παγωσει και να γινει ενα σωμα :thumbup: .

θα ρυθμιστει ο καταψυκτης ετσι ωστε να παγωνει ευκολα το νερο αλλα να μην φτανει σε θερμοκρασιες που να παγωνει και το αλατονερο...

ακουω ιδεες!

(ξερω οτι μπορω απλα να αγορασω ενα chiller αλλα δεν εχει πλακα ετσι!!!!)

post-13974-1303765639_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παμε λιγο να ξεσηκωθουμε!!!! :)

σκεφτομαι να φτιαξω ενα συστημα ψυξης του νερου.....700λιτρα ειμαι και ευελπιστω να κατεβαζω την θερμοκρασια 3-4 βαθμους :thumbup:

σκεφτομαι να χρησιμοποιησω εναν καταψυκτη 150 λιτρων απο τον οποιο θα περασω αρκετες σπειρες λαστιχου(οσο πιο λεπτο γινεται) και το οποιο θα τροφοδοτω με μια αντλια ελεγχομενη απο εναν elliwel με αρκετα χαμηλη ροη(150λ/ω)....

νομιζω οτι θα μπορω να κατεβασω την θερμοκρασια αρκετα....το προβλημα ειναι ο κομπρεσσορας του καταψυκτη,τον οποιο θα πρεπει να μην δουλευω πολυ και καει!

γιαυτο σκεφτηκα λοιπον να γεμισω μεχρι ενα σημειο τον καταψυκτη με παγακια και συμπληρωνοντας με νερο,καλυπτοντας τα λαστιχα και να το αφησω να παγωσει και να γινει ενα σωμα :buttrock: .

θα ρυθμιστει ο καταψυκτης ετσι ωστε να παγωνει ευκολα το νερο αλλα να μην φτανει σε θερμοκρασιες που να παγωνει και το αλατονερο...

ακουω ιδεες!

(ξερω οτι μπορω απλα να αγορασω ενα chiller αλλα δεν εχει πλακα ετσι!!!!)

Eγω στην εχω πει την αποψη μου γι'αυτο το diy κ απο κοντα οποτε ξερεις... :buttrock:

Παντως αν θελεις καμια βοηθεια η κατι ρωτα ελευθερα! :)

Οπα τωρα διαβασα κ τις λεπτομερειες του ποστ....Γιατι να παρεις καταψυκτη κ να μη παρεις ενα μικρο ψυγειο γραφειου??

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

andrea λες οτι θα δουλεψει ε????

γιατι μου βαζουν λογια οτι δεν θα κανω δουλεια.....

λεω να το κανω και να αφησω και χωρο για μερικες μπυρες.....τουλαχιστον να μην παει τελειως χαμενο!!!!

λεω για καταψυκτη για να ειναι πιο ισχυρος...και γιατι μου ειναι ποιο χρησιμος απο οτι ενα ψυγειακι!!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

όλο το παιχνίδι (επιτυχία-αποτυχία), θα παιχτεί στο υλικό του σωλήνα, ο οποίος δε μπορεί να είναι χαλκός γιατί θα ρυπαίνει το νερό αλλά δε μπορεί να είναι και pvc γιατί έχει απαγορευτική θερμοαντίσταση σαν υλικό :)

Link to comment
Share on other sites

andrea λες οτι θα δουλεψει ε????

γιατι μου βαζουν λογια οτι δεν θα κανω δουλεια.....

λεω να το κανω και να αφησω και χωρο για μερικες μπυρες.....τουλαχιστον να μην παει τελειως χαμενο!!!!

Ακου γιατι το εχω μελετησει το θεμα με το diy chiller κ το εχω δει κ να δουλευει κιολας.

Πρωτα πρωτα δεν γινεται να ανοιγοκλεινεις το μοτερ ενος καταψυκτη γιατι θα χαλασει πολυ συντομα.

Δευτερον ο καταψυκτης τον 150 λιτρων ειναι πολυ πιο ακριβος απο ενα ψυγειο γραφειου(στην καλυτερη κανα 250 θα δωσεις για τον καταψυκτη κανα 80 για το ψυγειο).

Κ τριτον μπορεις να εχεις το καταψυκτακι του ψυγειου για τις κατεψυγμενες τροφες σου κ να χρισημοποιεις κ το ραφι της πορτας για τις μπυρες.

ΤΩΡΑ....χρειαζεσαι ενα λαστιχο λεπτο με σχετικα μικρη διαμετρο που να το κανεις παρα πολλες σπηρες μεσα στον χωρο ψυξης του ψυγειου.Ανοιγεις 2 τρυπες στο πλαινο μερος απο οπου θα μπαινει κ θα βγαινει το σωληνακι σου.Τις μονωνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τις τρυπες αυτες,συνδεεις μια αντλια που να μπορει να στην κανει την δουλεια κ τον eliwell κ εισαι ετοιμος....

K αμα θες να εισαι ακομα πιο γαματος παρε εναν κουβα γεμισε τον νερο κ βαλε τις σπηρες να περνανε μεσα απο το νερο(κουβας με νερο μεσα στο ψυγειο,σπηρες απο λεπτο λαστιχο μεσα στον κουβα που ειναι μεσα στο ψυγειο)...Θα ειναι συνεχεια κρυο το νερο κ θα εισαι Jet...

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα να σου θυμίσω ότι μιλάμε για 700 λίτρα νερό, 8x54w T5 και καπάκια στο ενυδρείο. Σε πόσα λίτρα το έχεις δει να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

ελατε κυριοι!!! ακουω ιδεες και αποψεις!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα να σου θυμίσω ότι μιλάμε για 700 λίτρα νερό, 8x54w T5 και καπάκια στο ενυδρείο. Σε πόσα λίτρα το έχεις δει να δουλεύει;

Eγω απλα λεω ιδεες....το συστημα αυτο το εχω δει σε 200 λιτρο ενυδρειο αλλα φανταζομαι οτι απλα θα δουλευει περισσοτερη ωρα η αντλια που θα τροφοδωτει τον κουβα μεσα στο ψυγειο.Αφου ουτως η αλλος το ψυγειο θα δουλευει συνεχεια.Σκεψου να κατεβασεις παρα πολυ την θερμοκρασια στο ψυγειο,μετα να περναει το νερο του ενυδρειο μεσα απο το παγωμενο νερο του κουβα που θα ειναι καμποσα μετρα διαδρομη...Εγω πιστευω πως θα δουλεψει ετσι.Δυστηχως δεν μπορω να το αποδειξω γιατι δεν εχω κανα πεταμενο ψυγειο τωρα αλλα αν ησουν εδω Chris θα στο εφτιαχνα αυτο που ηθελες τακα τακα....

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πάνω κάτω στου Αντρέα.Ψυγείο που να φτάνει θερμοκρασία 0c αρκετά m(λεπτό)λάστιχο.Εκτός από τα αρνητικά που αναφέρει ο Αντρέας να προσθέσω και το κυριότερο που είναι η πήξη.Σημείο πήξης θαλασσινού νερού 35ppt είναι η μείον 2c.Οπότε σκέψου το νερό που θα μείνει στον σωλήνα ότι μπορεί να παγώσει και να στουμπώσει τη κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Eγω απλα λεω ιδεες....το συστημα αυτο το εχω δει σε 200 λιτρο ενυδρειο αλλα φανταζομαι οτι απλα θα δουλευει περισσοτερη ωρα η αντλια που θα τροφοδωτει τον κουβα μεσα στο ψυγειο.Αφου ουτως η αλλος το ψυγειο θα δουλευει συνεχεια.Σκεψου να κατεβασεις παρα πολυ την θερμοκρασια στο ψυγειο,μετα να περναει το νερο του ενυδρειο μεσα απο το παγωμενο νερο του κουβα που θα ειναι καμποσα μετρα διαδρομη...Εγω πιστευω πως θα δουλεψει ετσι.Δυστηχως δεν μπορω να το αποδειξω γιατι δεν εχω κανα πεταμενο ψυγειο τωρα αλλα αν ησουν εδω Chris θα στο εφτιαχνα αυτο που ηθελες τακα τακα....

:):):thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πάνω κάτω στου Αντρέα.Ψυγείο που να φτάνει θερμοκρασία 0c αρκετά m(λεπτό)λάστιχο.Εκτός από τα αρνητικά που αναφέρει ο Αντρέας να προσθέσω και το κυριότερο που είναι η πήξη.Σημείο πήξης θαλασσινού νερού 35ppt είναι η μείον 2c.Οπότε σκέψου το νερό που θα μείνει στον σωλήνα ότι μπορεί να παγώσει και να στουμπώσει τη κυκλοφορία.

Μπορεί να ρυθμιστεί πολύ μικρό περιθώριο θερμοκρασίας στον ελεγκτή, έτσι ώστε να μένει πολύ λίγη ώρα κλειστή η αντλία της κυκλοφορίας. Η ροή θα εμποδίζει και το νερό να παγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ρυθμιστεί πολύ μικρό περιθώριο θερμοκρασίας στον ελεγκτή, έτσι ώστε να μένει πολύ λίγη ώρα κλειστή η αντλία της κυκλοφορίας. Η ροή θα εμποδίζει και το νερό να παγώσει.

Δεν νομίζω ότι αυτό λύνει το πρόβλημα,καθώς αν για κάποιο λόγο(θερμ.περιβάλλοντός) δεν χρειαστεί να ανοίξει για αρκετή ώρα η αντλία ξανά το ίδιο πρόβλημα θα έχουμε. Εξάλλου το ρίσκο είναι αρκετά μεγαλύτερο από τα πλεονεκτήματα που μπορεί να δώσει ένας καταψύκτης.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν νομίζω να σου προσφέρει κάτι παραπάνω από τη χαρά του diy μακροπρόθεσμα αυτό το πρότζεκτ. Τα ψυγεία και οι καταψύκτες δεν είναι φτιαγμένα για αυτή τη δουλειά , θα χαλάσουν σύντομα και η ενεργειακή απόδοση όλου του εγχειρήματος δεν είναι καλή. Αν έχεις όρεξη για diy αυτό που πραγματικά αξίζει τον κόπο (μόνο όμως αν έχεις πρόσβαση σε καλά εξαεριζόμενο ή ανοιχτό χώρο) είναι να κατασκευάσεις ένα πύργο ψύξης , στην αρχή αυτή (evaporating cooling) βασίζεται και το deltec eco cooler με πολύ καλά απότελέσματα και φοβερά χαμηλή κατανάλωση. Μειονεκτήματα η μεγάλη εξάτμιση και κατα συνέπεια υγρασία στο χώρο και ο όγκος του συστήματος , αλλά πολύ εύκολο στην κατασκευή και πολύ αποδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν νομίζω να σου προσφέρει κάτι παραπάνω από τη χαρά του diy μακροπρόθεσμα αυτό το πρότζεκτ. Τα ψυγεία και οι καταψύκτες δεν είναι φτιαγμένα για αυτή τη δουλειά , θα χαλάσουν σύντομα και η ενεργειακή απόδοση όλου του εγχειρήματος δεν είναι καλή. Αν έχεις όρεξη για diy αυτό που πραγματικά αξίζει τον κόπο (μόνο όμως αν έχεις πρόσβαση σε καλά εξαεριζόμενο ή ανοιχτό χώρο) είναι να κατασκευάσεις ένα πύργο ψύξης , στην αρχή αυτή (evaporating cooling) βασίζεται και το deltec eco cooler με πολύ καλά απότελέσματα και φοβερά χαμηλή κατανάλωση. Μειονεκτήματα η μεγάλη εξάτμιση και κατα συνέπεια υγρασία στο χώρο και ο όγκος του συστήματος , αλλά πολύ εύκολο στην κατασκευή και πολύ αποδοτικό.

Θα με ενδιέφερε πολύ το θέμα καθώς ήμουν λάτρεις του συγκεκριμένου chiller.Έχεις κάνει κάποια παρόμοια κατασκευή?Έχεις βρει κάπου,κάποια παρουσίαση?

Τώρα για το συγκεκριμένο project νομίζω ότι πέραν από τη χαρά μπορεί να προσφέρει.Δεν ξέρω αν θα έχει τα θεμιτά αποτελέσματα λόγο όγκου του ενυδρείου.Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με την θερμοκρασία του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε πολύ το θέμα καθώς ήμουν λάτρεις του συγκεκριμένου chiller.Έχεις κάνει κάποια παρόμοια κατασκευή?Έχεις βρει κάπου,κάποια παρουσίαση?

Τώρα για το συγκεκριμένο project νομίζω ότι πέραν από τη χαρά μπορεί να προσφέρει.Δεν ξέρω αν θα έχει τα θεμιτά αποτελέσματα λόγο όγκου του ενυδρείου.Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με την θερμοκρασία του χώρου.

Είμαι στη φάση σχεδιασμού για ένα πύργο μεγάλου μεγέθους (1,5μ) ελπίζω να το ολοκληρώσω πριν το καλοκαίρι ώστε να το χρησιμοποιήσω και να σας το παρουσιάσω κιόλας. Το έχω δει να δουλεύει αποδοτικά σε 400 λίτρα ενυδρείο περίπου

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη φάση σχεδιασμού για ένα πύργο μεγάλου μεγέθους (1,5μ) ελπίζω να το ολοκληρώσω πριν το καλοκαίρι ώστε να το χρησιμοποιήσω και να σας το παρουσιάσω κιόλας. Το έχω δει να δουλεύει αποδοτικά σε 400 λίτρα ενυδρείο περίπου

Νομίζω μπορεί άνετα να σταθεί και σε πολύ μεγαλύτερα συστήματα.Ωραία περιμένουμε την παρουσίαση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Για εσάς που νομίζετε ότι είναι εφικτό θα σας πω το εξής που είναι πολύ πρακτικό και εύκολα κατανοήσιμο...

Λοιπόν, βάση της φυσικής ενέργεια δε χάνεται ποτέ απλά αλλάζει μορφές. Ας κάνουμε ένα παράδειγμα λοιπόν. Το παράδειγμα είναι πολύ απλό και μόνο και μόνο για να μπορέσουμε να το καταλάβουμε όλοι. Μην αρχίσουμε ότι συμφωνα με τον τάδε νόμο και τον τάδε δεν είναι έτσι, το ξέρω ότι δεν είναι "ακριβώς" έτσι αλλά αυτή είναι η ιδέα, ότι ζούμε σε ένα τέλειο κόσμο χωρίς απώλειες για να είναι ολα πιο κατανοητά :)

Για να έχουμε το χειμώνα ένα ενυδρείο 100 λίτρων στους 26 βαθμούς με θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμούς (δηλαδή διαφορά θερμοκρασίας 6 βαθμούς) χρειαζόμαστε περίπου 50w σε θέρμανση (τα οποία να δουλεύουν χωρίς διακοπή/θερμοστάτη). Επειδή πρόκειτε μόνο για μια αντίσταση λοιπόν ας θεωρήσουμε ότι δε χάνουμε ενέργεια από πουθενά και οτι το ενυδρείο έχει την τέλεια μόνωση. Για να πετύχουμε λοιπόν ένα +6 χρησιμοποιούμε περίπου 50 watt.

To καλοκαίρι ένα "βαρύ" reef εάν το αφήσουμε στη μοίρα του θα βαρέσει 34 βαθμούς περίπου. Για να μην φτιάξουμε σούπα λοιπόν θέλουμε περίπου -6 βαθμούς για να φτάσουμε στους υποφερτούς για τα ζωντανά μας 28 βαθμούς. Για να το επιτύχουμε αυτό εάν θεωρήσουμε οτι μπορούμε να φτιάξουμε ένα σύστημα με μηδενικές απώλειες θα χρειαστούμε 50W (όσο χρειαστήκαμε για να το πάμε στους +6 πιο πριν).

Για το σύστημα του Χρήστου που μιλάμε (700λίτρα) εάν κάνουμε τις πράξεις θα δούμε ότι τα νούμερα μεταφράζονται σε 350W για ψύξη και άλλα τόσα για θέρμανση (για τους +-6 βαθμούς που λέγαμε)

Όπως μπορείτε να καταλάβεται ακόμα και το σύστημα με τον καταψύκτη να ήταν τέλειο και να μην είχε απο ΠΟΥΘΕΝΑ απώλειες θα έπρεπε να έχει ένα κομπρέσορα τουλάχιστον τετραπλάσιο από αυτόν που έχει ο μέσος καταψύκτης της αγοράς.

Ας γυρίσουμε στον πραγματικό κόσμο τώρα που δεν είναι τέλειος και δυστυχώς έχουμε απώλειες από παντού (μεταβολές ενέργειας ουσιαστικά). Σε αυτόν τον κόσμο λοιπόν το ενυδρείο του Χρήστου οριακά καλύπτετε από το ψυκτικό Teco TR20, το οποίο είναι φτιαγμένο και σχεδιασμένο ακριβώς για αυτή τη δουλειά (με λίγα λόγια έχουν προσπαθήσει οι άνθρωποι να έχει όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες γίνετε σε λογικά πλαίσια κόστους) και το οποίο έχει κατανάλωση χοντρικά 500W. Λέτε να ήταν τόσο άσχετοι αυτοί που το φτιάξανε και να μπορούσαν να έχουν την ίδια απόδοση με 5 φορές περίπου μικρότερη κατανάλωση; Δε νομίζω :)

Τελειώνοντας να πω πως μπορεί δυστυχώς να είναι προδιαγεγραμένη η πορεία αυτής της κατασκευής και να μην είναι δυνατόν να δουλέψει αποδοτικά, αλλά εγώ είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω όπως μπορώ και να το δούμε και στην πράξη :buttrock:

edit: Για όποιον τα πάει καλά με τα νούμερα και το τεχνικό και θεωρητικό κομμάτι να διαβάσει το άρθρο που έδωσε ο φίλος Lemeshianos είναι πολύ καλό. Εξηγεί πιο τεχνικά αυτά που είπα πιο πάνω και βάζει και μέσα τον παράγοντα απόδοση :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις χαλκοσωληνα λιγο μεγαλυτερο Φ απο την απλη σωληνα που θα βαλεις και να την περασεις μεσα της.Η χαλκοσωληνα εχει καλυτερο αποτελεσμα στο θεμα ψυξης οποτε θα επηρεαζει πολυ καλυτερα την απλη.

Θα δημιουργησεις ενα σπειρωμα 10-15 μετρων (αναλογα ποσο θα χωραει στο ψυγειο) και τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις χαλκοσωληνα λιγο μεγαλυτερο Φ απο την απλη σωληνα που θα βαλεις και να την περασεις μεσα της.Η χαλκοσωληνα εχει καλυτερο αποτελεσμα στο θεμα ψυξης οποτε θα επηρεαζει πολυ καλυτερα την απλη.

Θα δημιουργησεις ενα σπειρωμα 10-15 μετρων (αναλογα ποσο θα χωραει στο ψυγειο) και τελειωσες.

δε θα έχει καμία διαφορά με τη χαλκοσωλήνα εφόσον θα είναι βυθισμένο μέσα σε νερό :) Επίσης και 50 μέτρα σωλήνα να βάλει μέσα καποια στιγμή θα σταματήσει να είναι παγωμένο το νερό που θα είναι μέσα στα 50 μέτρα και δε θα μπορεί να το ξαναψύξει γιατί έχει μεγαλύτερο θερμικό φορτίο από αυτό που μπορεί να διαχειριστεί το ψυγείο. Με λίγα λόγια δεν είναι θέμα σωλήνας παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να παρει χαλκοσωληνα και να περασει μεσα σε αυτην την απλη.

Ολο αυτο θα βρισκετε μεσα στο ψυγειο,καμια επαφη με το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να παρει χαλκοσωληνα και να περασει μεσα σε αυτην την απλη.

Ολο αυτο θα βρισκετε μεσα στο ψυγειο,καμια επαφη με το νερο.

κατάλαβα πολύ καλά τι λες... εσυ δε κατάλαβες :) Ο Αντρέας έλεγε να είναι μεσα στον καταψύκτη ο σωλήνας μέσα σε νερό (οχι του ενυδρείου) για να πετύχει αυτό που σκέφτηκες με την χαλκοσωλήνα :)

Link to comment
Share on other sites

ξερω και εχω δουλεψει με 6 διαφορετικους τροπους! :)

θα σας τους περιγραψω αναλυτικοτατα ολους τους τροπους ξεχωριστα υπομονη γιατι εχω και διαβασμα!

παραλληλα αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα τετοιο ενυδρειο σε συγγενη μου που δουλευει βασισμενο σ'ενα προτοτυπο σχεδιο που εφτιαξε ο πατερας μου πριν απο 20 χρονια στο δικο του θαλασινο!

θα ακολουθησει μολις βρω χρονο και το φοτορεπορταζ! :thumbup:

υ.γ ρε παιδια ημαρτον δηλαδη θελω να μαζευτω λιγο να διαβασω και μ'αυτα που μου κανετε κολλαω εδω! :)

Link to comment
Share on other sites

ξερω και εχω δουλεψει με 6 διαφορετικους τροπους! :)

θα σας τους περιγραψω αναλυτικοτατα ολους τους τροπους ξεχωριστα υπομονη γιατι εχω και διαβασμα!

παραλληλα αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα τετοιο ενυδρειο σε συγγενη μου που δουλευει βασισμενο σ'ενα προτοτυπο σχεδιο που εφτιαξε ο πατερας μου πριν απο 20 χρονια στο δικο του θαλασινο!

θα ακολουθησει μολις βρω χρονο και το φοτορεπορταζ! :buttrock:

υ.γ ρε παιδια ημαρτον δηλαδη θελω να μαζευτω λιγο να διαβασω και μ'αυτα που μου κανετε κολλαω εδω! :thumbup:

:) περιμενουμε πως και πως!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ειχα εναν παλιο ψυκτη νερου , τον οποιο δεν τον δουλευαμε, τον πηρα τον ανοιξα και μεσα στην βαση ειχε το μοτερ και ολα τα παρελκομενα του κυκλωματος και απο εκει διοχετευει το φρεον στο πανω μερος οπου εχει ανοξειδωτο βαρελακι γυρω απο το οποιο εχει τυλιγμενες της σπειρες του σωληνα του φρεον . οι σωληνες ειναι ολες χαλκου που δεν το θελουμε στο reef και γενικοτερα να ερχεται σε επαφη με το νερο μας ,οποτε εγω με εναν τροχο εκοψα το πανω μερος απο το δοχειο συλογης νερου του ψυκτη τοποθετησα μεσα ενα παλιο φιλτρο prime20 που ειχα το οποιο δεν δουλευε (το φιλτρο χωρεσε γαντι μεσα στο δοχειο του ψυκτη και συμπληρωσα λιγο νερο για καλυτερη επαγωγη της θερμοτητας), το δοδειο του ψυκτη με την σερπατινα του φρεον το μονωσα απο την αρχη ξανα με αφρο πολυαιρουθανης καθως τον ειχα αφαιρεσει για να δω πως ειναι το συστημα κατω απο τον αφρο , στην εισαγωγη νερου του φιλτρου εβαλα μια eheim compact 1000 για να κοντρολαρω την ροη και το εβαλα πανω σε εναν stc 1000 controler. μου κατεβασε 1,5 βαθμο κελσιου σε περιπου 2 ωρες στα 500λιτρα και περιμενω να δω αν θα δουλεψει στις ζεστες post-22784-1303854478_thumb.jpgpost-22784-1303854515_thumb.jpgpost-22784-1303854540_thumb.jpgpost-22784-1303854588_thumb.jpgpost-22784-1303854621_thumb.jpgpost-22784-1303854647_thumb.jpgpost-22784-1303854679_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...