Jump to content

η αρχη.


marnieros

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(οτι να νανε δεν ξερω να τα ξεχωριζω ακομα)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (50χ35χ30):

Συνολικά Λίτρα:50

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: κατι πλαστικα του εχω

Ψάρια: μια εξαδα απο μικρα περιπου 2 εκατοστα (μοιαζουν με μικρογραφια μονομαχου) δεν θυμαμε ονομα

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά διαφορα πλαστικα φυτα μικρα ψευτικα κοραλια μικρα πυλινα και 1 καραβακι

Φόντο:αφισα

Πέτρες:

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:ψιλο πολυχρομο χαλικακι

Φωτισμός οχι προς το παρον

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:εσωτερικο φιλτρο(εχει γυαλοβαμβακα και κατι μπαλακια ροζ σε 1 σακουλακι) + 1 κοικλοφοριτη

Θέρμανση/ Ψύξη:1 θερμαντιρα

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 1 αεραντλια+την πετρα τις

Διατροφή: φιλαρακια

Παράμετροι

pH:7,5

Γενική σκληρότητα (GH):7,8(αν δεν εχει γινει λαθος η μετρηση)

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (26-27°C):

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: κατι χημικα για να ριξω λιγο το ph

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες: συντομα κοντα σας

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ευχαριστουμε για την παρουσιαση.Δυστυχως χωρις φωτογραφιες δε μπορουμε να εχουμε και αποψη.

οι παρατηρησεις που εχω να κανω στα αναγραφομενα ειναι:

Δε γνωριζεις το ονομα των ψαριω σου,αρα δε γνωριζεις τιποτα για αυτα.Δε γνωριζεις τι τρωνε οποτε η τροφη που παρεχεις ειναι πιθανο να ειναι λαθος..Δε γνωριζεις προελευση οποτε δε μπορεις να διαμορφωσεις τον εσωτερικο διακοσμο αναλογη των απαιτησεων τους.Δε γνωριζεις το τελικο τους μεγεθος το οποιο συνεπαγει οτι αγνοια για το τελικο τους μεγεθος,τα ψαρια σου αραγε ειναι ανετα στο χωρο που τους παρεχεις?

ριξε μια ματια στις υπολοιπες παρουσιασεις των ενυδρειων παρε ιδεες και μαθε πως να κανεις τη ζωη των ψαριων σου καλυτερη!

φιλικα Νικος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ευχαριστουμε για την παρουσιαση.Δυστυχως χωρις φωτογραφιες δε μπορουμε να εχουμε και αποψη.

οι παρατηρησεις που εχω να κανω στα αναγραφομενα ειναι:

Δε γνωριζεις το ονομα των ψαριω σου,αρα δε γνωριζεις τιποτα για αυτα.Δε γνωριζεις τι τρωνε οποτε η τροφη που παρεχεις ειναι πιθανο να ειναι λαθος..Δε γνωριζεις προελευση οποτε δε μπορεις να διαμορφωσεις τον εσωτερικο διακοσμο αναλογη των απαιτησεων τους.Δε γνωριζεις το τελικο τους μεγεθος το οποιο συνεπαγει οτι αγνοια για το τελικο τους μεγεθος,τα ψαρια σου αραγε ειναι ανετα στο χωρο που τους παρεχεις?

ριξε μια ματια στις υπολοιπες παρουσιασεις των ενυδρειων παρε ιδεες και μαθε πως να κανεις τη ζωη των ψαριων σου καλυτερη!

φιλικα Νικος!

η αληθεια ειναι οτι ειναι πολλα στην τυχη (θεματα διακοσμισης) χθες το βραδυ πειρα τα ψαρια πηγα με τις μετρισεις σε 1 pet shop που ψονιζω αρκετο καιρο του εδωσα διαστασεις,μετρισεις,θερμοκρασιες και οτι αλλο μπορουσε να φανει χρησιμο και μου εδειξε 2-3 ειδη πειρα αυτο που μου αρεσε περισοτερο (και την τροφη που μου προτηνε) θα μαθω το ονομα θα ψαξω και πολυ συντομα θα εχω και την εμπειρια να κανω την καταληλη διακοσμιση. ευχαριστω πολυ που μου τα επισημανες ασχολουμε λιγοτερο απο μια ευδομαδα με το ενυδρειο αλλα εχω αρρωστισει μ'αρεσει πολυ

Link to comment
Share on other sites

guppy Λεγονται τα ψαρακια τελικα.τους δινω τροφη της τετρα

http://www.tetra.de/tetra/go/7B4ECF09E0151...1&lang_id=2

συντομα θα βαλω και φωτογραφιες

αν εχει καποιος να μου δοσει πληροφοριες για τα ψαρια οδηγειες η κατι τετοιο ολα καλοδεχουμενα (θελω να μαθω)

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

αναλογια που ειχα τα guppy ηταν 1-1 θυλικα αρσενικα αν και λαθος σημερα το εμαθα

ενω εβλεπα τα ψαρακια και φαινοταν ολα μια χαρα μετα απο μιση ωρα βρησκω 1 θυλικο αποκεφαλισμενο και ελειπαν κομματια απο την ουρα της. τωρα που ειναι 2 τα θυλικα μεχρι αυριο το πρωι στις 9 που θα ανηξει το πετ σοπ να παω τους παρω 1 χαρεμι στον καθενα μπικουλα τι να κανω να μου φανε και τις αλλες 2 (η μια απο της 2 ειναι θεμα ωρων να γενησει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...