Jump to content

Απορία για Skimmer


panos.35

Recommended Posts

Έχω έναν προβληματισμό με το skimmer που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό.

Τελευταία έχω παρατηρήσει οτι δεν δημιουργεί φυσαλίδες στη βάση του κώνου. Και γενικά βλέπω μέσα στον θάλαμο ότι δεν γίνεται πολύ "βράσιμο" του νερού.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει? Μήπως θέλει αντικατάσταση η αντλία?

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν προβληματισμό με το skimmer που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό.

Τελευταία έχω παρατηρήσει οτι δεν δημιουργεί φυσαλίδες στη βάση του κώνου. Και γενικά βλέπω μέσα στον θάλαμο ότι δεν γίνεται πολύ "βράσιμο" του νερού.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει? Μήπως θέλει αντικατάσταση η αντλία?

Για ποιο σκίμερ μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Από τη λέξη τελευταία, καταλαβαίνω ότι μέχρι τώρα δούλευε μια χαρά?

Αν είναι έτσι, τότε ίσως έχει πιάσει άλατα στην είσοδο αέρα στο βεντούρι.

Γενικά κάν του ένα καλό καθάρισμα. Ακόμα και την ίδια την αντλία του.

Πάντως φίλος που το χρησιμοποιεί με πολύ καλά αποτελέσματα, του έχει προσθέσει και έξτρα αεραντλία

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ειδα οτι μιλάς για το TMC 800.

Εγω είχα το TMC 1500 και ήταν για πέταμα....

Συνέχεια η ίδια δουλειά με την εισοδο αέρα.

Οχι καλό δεν είναι αλλα καλύτερα να αρχίσεις απο τωρα να σκέφτεσαι την αγορα νεου σκίμμερ.

Εγω πάντως το έχω στην αποθηκη και κάθεται και αυτη την στιγμή ειμαι με ενα H&S 3X2001 τέρας.

Γενικά τα TMC έχουν πρόβλημα με την είσοδο του αέρα.

Πιάνει το σωληνάκι αλάτια και μπλοκάρει την εισαγωγή.

Πρεπει να βγάλεις το Venturi και να φυσ'ηξεις με δύναμη, το σωληνακι που εισάγει τον αέρα.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν χωράει το χέρι σου, μεσα στο σώμα του σκίμμερ, ώστε να λύσεις όλο το σωληνάκι και να το καθαρίσεις. Οτι κάνεις, το κάνεις εξωτερικά.

Εκεί ειναι ολη η ιστορία...

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν προβληματισμό με το skimmer που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό.

Τελευταία έχω παρατηρήσει οτι δεν δημιουργεί φυσαλίδες στη βάση του κώνου. Και γενικά βλέπω μέσα στον θάλαμο ότι δεν γίνεται πολύ "βράσιμο" του νερού.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει? Μήπως θέλει αντικατάσταση η αντλία?

Φίλε μου έχω και εγώ το ίδιο.

Οι προλαλήσαντες έχουν απόλυτα δίκιο.

Αυτό που κάνω είναι κάθε μήνα περίπου το βάζω μάζι με την

αντλία σε κουβά με γλυκό νερό με ξύδι ή υδροχλωρικό οξύ.

Άστο να δουλέψει καμιά ώρα, καλό ξέβλαμα καθάρισμα και θα δείς

διαφορά. Εάν το έχεις πολύ καιρό μπορείς και να αλλάξεισς το εσωτερικό

σωληνάκιΕυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θα προσπαθήσω να το καθαρίσω γιατί έχω παρατηρήσει οτι έχει γενικά μαζέψει βρώμα. Απλώς δεν ξέρω αν μπορώ να το λύσω. Λύνεται αυτό το πράγμα? Γενικά αν έχετε οδηγίες για συντήρηση πείτε μου.

Σε πρώτη φάση θα ακολουθήσω τις οδηγίες του φίλου (βούτηγμα σε νερό βρύσης και ξύδι) λειτουργία 1-2 ωρίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Ένα κόλπο που μου χε πει και ο Αντρέας Κίκα είναι να βράσεις νεράκι και να το ρίξεις με πίεση με μια σύριγγα στην είσοδο του αέρα.

Αλλά καθάρισμα θέλει έτσι κι αλλιώς μια στις τόσες γενικό οπότε κάνε και αυτό με το ξύδι. Απλά βεβαιώσου ότι το ξέπλυνες καλά μετά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θα προσπαθήσω να το καθαρίσω γιατί έχω παρατηρήσει οτι έχει γενικά μαζέψει βρώμα. Απλώς δεν ξέρω αν μπορώ να το λύσω. Λύνεται αυτό το πράγμα? Γενικά αν έχετε οδηγίες για συντήρηση πείτε μου.

Σε πρώτη φάση θα ακολουθήσω τις οδηγίες του φίλου (βούτηγμα σε νερό βρύσης και ξύδι) λειτουργία 1-2 ωρίτσες.

Εχθές συγκεκριμένα έκανα αυτή την

δουλειά. Είχα καιρό να το δω να βγάζει

τόση μπίχλα. Σε συνδιασμό με την αλλαγή

του εσωτερικού σωληνακιού.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές συγκεκριμένα έκανα αυτή την

δουλειά. Είχα καιρό να το δω να βγάζει

τόση μπίχλα. Σε συνδιασμό με την αλλαγή

του εσωτερικού σωληνακιού.

Μπορείς να μου δώσεις οδηγίες λυσήματος του skimmer? Έχω την εντύπωση ότι δεν λύνεται εύκολα αν οχι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...