Jump to content

Νεο Ενυδρειο για Garra Ruffa (spa)... Πελαγομενος!


antoniosthegr8

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

μόλις έγινα και εγώ μέλος της ομάδας σας!

Θέλω τη βοήθεια σας γιατί εχω κυριολεκτικά πελαγώσει.

Θα πάρω ένα ενυδρείο 120χ40χ60 για να βάλω μεσα ψαράκια garra rufa (τα οποια δε ξερω ακόμα απο που μπορώ να αγοράσω στην Ελλάδα, αλλά αυτό σε δεύτερη φάση). Το θέλω για προσωπική χρήση στο σπίτι.

Τι εξοπλισμό πρέπει να αγοράσω, μπορεί κάποιος να μου πεί? Και τις διαδικασίες που πρέπει να κάνω? Πηγα σε ένα μαγαζί και μου έδινε ένα φίλτρο 80 ευρώ, υπάρχει κάποια καλή μάρκα να ζητήσω (κατι είδα για einhel, nομίζω είχα παλαιότερα).

Ξέρω οτι πρέπει να βάλω ένα φίλτρο (τι προτίνετε?), κάποια άλλα υλικά (κάτι για κάλτσα άνθρακα), θερμοστάτη, λάμπα UV, σφουγγάρι??, stars???, ανθρακα, πλαστικό θερμοστάτη (γιατί μου είπε πλαστικό?) και κάποια χημικά.

Τι χημικά πρέπει να βάλω για τα garra rufa? είναι τα ίδια που βάζουμε για τροπικό ενυδρείο? (αυτά ζητάω?).

Και τέλος πόσα garra rufa χωράει το συγκεκριμένο (120χ40χ60)?

Αν το κάνω 50χ50χ50, τι αλλάζει στις ανάγκες εγκατάστασης και στη χωρητικότητα στα ψαράκια? (η αν το κάνω 150χ50χ60)?

Σας υπερευχαριστώ για τη βοήθεια, ξερω οτι ρώτησα πολλά (βομβάρδισα μάλλον), και ζητώ ταπεινά συγνώμη, αναμένοντας παρόλα αυτά την πολύτιμη βοήθεια σας :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν!

Απόψε όμως έχεις διάβασμα :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν!

Απόψε όμως έχεις διάβασμα :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Αχ Μιχάλη σε Υ Π Ε Ρ Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω.

Ακου plzzz.. Αρχικα εψαχνα να το φτιαξω σε ανθρωπο που φτιαχνει ενυδρεια.. Βγαινει πολυ ακριβο. Το σωστο ειναι ομως να μην εχει κοντρες γιατι πρεπει να ειναι τελειως ανοικτο απο πανω (εχεις δει φανταζομαι fish spa)...

Ειδα ομως οτι με 250 ευρω αγοράζω 120χ45χ60 υψος, και ειναι πολυ ποιο οικονομικο.

2 ειναι τα αμεσα ερωτήματα μου...

1) Βεβαια αυτος που θα το εφτιαχνε ειπε οτι για τα συγκεκριμενα ψαρακια (garra rufa) πρεπει να μπει χωρισμα στο ενα κομματι του ενυδρειου, και εκει να τοποθετηθουν φιλτρα, καλτσες ανθρακα, stars, αντλια, σφουγκάρι, κλπ.

Αν παρω ετοιματζιδικο, πως θα τα βαλω ολα αυτα?

2) Αρχικα τωρα ολα αυτα γιατι Δευτερα πρωι το παιρνω... Και ακομα σκεφτομαι να παρω το 50χ50 η το 120χ40 (το δευτερο θα δημιουργησει θεμα για το που θα μπει... ακομα σκεφτομαι το ενδεχομενο τοποθετησης στη βεραντα, οπου εχω παντα κατεβασμενες τεντες...).

Και παλι χιλια ευχαριστω για τη βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις πμ για το που μπορείς να βρεις τα ψαράκια.....

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πρώτος!

Link to comment
Share on other sites

πάντως είναι πολύ περίεργα ψάρια και εντυπωσιακά μαζί.....

Link to comment
Share on other sites

πάντως είναι πολύ περίεργα ψάρια και εντυπωσιακά μαζί.....

Εχω δοκιμάσει να κάνω... τα θέλω για λόγους υγείας... κάτι έκαναν, αλλα θέλει καθημερινά....

Προσπαθώ να βρω άκρη. Αν πάρω έτοιμο ενυδρείο, έχει κόντρα στη μέση.. είναι δύσκολο...

Ξέρει κανείς πόσα λίτρα χρειάζεται το κάθε ψαράκι κλπ κλπ??? τι τρωει κλπ.. απο google δεν έχω καταφέρει να βρω τιποτα...

Ευχαριστω και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
On 4/30/2011 at 9:37 PM, MIHALHS said:

Καλή αρχή λοιπόν!

Απόψε όμως έχεις διάβασμα :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Κ Μιχαλη καλησπερα ο συνδεσμος δε δουλεύει μπορειτε να υποδειξετε καποιον αλλον ή ν μ δωσετε καποθες πληροφοριες γ τ garra rufa παρακαλω;

 

Με εκτιμηση

Link to comment
Share on other sites

@Антонина Панайоту, καλημερα. Αν θα ειναι το πρωτο σου ενυδρειο, πρεπει να πεσει διαβασασμα.....

Ριξε μια ματιά εδω-

και εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...