Jump to content

Για κυτταξτε εδω να δειτε κατι κουκλια!!!!


Caesars

Recommended Posts

Λοιπον, για πολλοστη φορα, τα γατακια μου με εκαναν .... γιαγια!!!!!!! Για κυτταξτε:

Τα γατακια αυτα μολις βγηκαν απο το αυγο - μπορειτε ακομα να δειτε τον αυγοσακκο. Ειναι περιπου μιας εβδομαδας, bristlenoses. Aτυχως ο μπαμπας τους και τα αδερφακια τους βρισκονται σε κινδυνο και εγω θελω να κλαψω .... ελπιζω ευχομαι και προσευχομαι να το ξεπερασουν και να εχω να σας λεω ευχαριστα! Θα σας βαζω και αλλες φωτο οσο μεγαλωνουν (αν ολα πανε καλα) για να δειτε την εξελιξη.

Να μου ζησουν (ολοι, και ο μπαμπας τους!!!)

Link to comment
Share on other sites

Απλά υποκλείνομαι

Link to comment
Share on other sites

ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!

Μπράβο Μαρίνα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα και εύχομαι Μαρίνα να ξεπεράσει κάθε κίνδυνο ο μπαμπάς τους :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια, απο το στομα σας και στου Θεου τ' αυτι. ... εγω παντως δεν προκειται να κοιμηθω αποψε. Ο μπαμπας με ανησυχει πολυ ... ξυνο του βγηκε του κακομοιρη... Ελπιζω - ... εν τω μεταξυ αλλα δυο αυγα εσκασαν, εχω 7 μικρα τωρα. Αντε, αν πανε ολα καλα θα φερω δυο στην Ελλαδα δωρο στο Νικο και την Αγγελικη για το καινουργιο γατοενυδρειο τους! :)

Link to comment
Share on other sites

ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!

Μπράβο Μαρίνα!!!!!

1857[/snapback]

Αντε και παπους Δημητρη μου και παπους! Και να δεις εγω μυγουλα που θα σου στειλω για να φανε τα εγγονακια σου να γινουν παληκαρια.... :) ...

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Μαρίνα :) για τα μωράκια σου.Μακάρι να μπορέσεις να σώσεις και το μπαμπά τους.

Άντε και με δισέγγονα :rolleyes: να γίνεις και προγιαγιά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τα συγχαρητήρια μου Μαρίνα για τα μωράκια. Πρέπει να αισθάνεσαι πολύ περίφανη ως γιαγια πλέον :):rolleyes::D

Ευελπιστώ να καταφέρεις να σώσεις και τον μπαμπά τους :rolleyes:

Όσο για την προσφορά των γατιών σου :D:D:rolleyes: τα λογια ειναι περιττά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τα συγχαρητήρια μου Μαρίνα για τα μωράκια. Πρέπει να αισθάνεσαι πολύ περίφανη ως γιαγια πλέον :rolleyes:  :D  :D

Ευελπιστώ να καταφέρεις να σώσεις και τον μπαμπά τους :blink:

Όσο για την προσφορά των γατιών σου  :D  :rolleyes:  :rolleyes:  τα λογια ειναι περιττά!!!!

1876[/snapback]

Ευχαριστω ευχαριστω ευχαριστω .... ο μπαμπας ηταν εξω σημερα το πρωι, αν και εμφανως κουτσουρεμενος στη μουσουδιτσα και μαλλον ευαισθητος και φοβισμενος. Τα μωρα χαιρουν ακρας υγειας παρα τις παμπολλες ταλαιπωριες τους και παροτι τα gourami και ενας severum πηγαν να τα κανουν προγευμα (τωρα ειναι στο εκκωλαπτηριο στο sump). Εχουν αρχισει να παιρνουν και χρωμα

:) - ελπιζω να τα καταφερουν γιατι πρωτη φορα τα παιρνω απο το μπαμπα τους....

Link to comment
Share on other sites

:) Μπράβο Μαρίνα να σου ζήσουν άντε να τα 1000ασεις τα μωράκια σου. Ζηλέυω θέλω και γω μια κοπέλα για τον πασά μου. Απ ότι κατάλαβα μάλλον θα την βγάλει καθαρή το μωρό σου άντε μακάρι.
Link to comment
Share on other sites

:) Μπράβο Μαρίνα να σου ζήσουν άντε να τα 1000ασεις τα μωράκια σου. Ζηλέυω θέλω και γω μια κοπέλα για τον πασά μου. Απ ότι κατάλαβα μάλλον θα την βγάλει καθαρή το μωρό σου άντε μακάρι.

1901[/snapback]

Ευχαριστω Τζινια μου!!! Τι κοπελλα ψαχνεις? (μη μου πεις νοικοκυρα και απο σπιτι, L νουμερο το προτιμω! :rolleyes: )

Τα νεα σημερα: o μπαμπας επεστρεψε στη φωλια - αλλα ειναι ακομα πολυ φοβισμενος. Εβαλα στο ενυδρειο Stress Coat και πολυ λειωμενο φαγητο για να μπορεσει να φαει (εχει παθει ζημια το επανω τμημα του στοματος του, οποτε δεν μπορει να τραγανισει). Αν τη βγαλει καθαρη για 10 μερες ακομα, ξεπερασε τον κινδυνο. Τα μωρα ειναι μια χαρουλα, ακομα τρωνε απο τον αυγοσακκο. Δεν θελω να τα ενοχλησω με φωτο κλπ σημερα μια και ειναι και αυτα ταλαιπωρημενα, αλλα θα τραβηξω καποιες αυριο, που θα τσεκαρω αν εκκολαφθηκαν κ' αλλα αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Τζινια μου!!! Τι κοπελλα ψαχνεις? (μη μου πεις νοικοκυρα και απο σπιτι, L νουμερο το προτιμω! :rolleyes: )

Μαρίνα είναι ένα γομάρι L001, το μικρό μου είναι ένας Tiger (o αγαπητός κ. Δημήτρης αν έχει την καλοσίνει να γράψει ποιο ακριβώς είναι γιατί δεν το θυμάμαι :D ) και το άλλο καινούργιο μωράκι μου είναι ένας Zebra γι αυτόν δεν ξέρω τι είναι ακόμη :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαρίνα πάλι τα κατάφερες, και μετον μπαμπά και με τα μωράκια...

Συγχαρητήρια, μπράβο και πάλι. Έυχομαι τα καλύτερα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Τζινια μου!!! Τι κοπελλα ψαχνεις? (μη μου πεις νοικοκυρα και απο σπιτι, L νουμερο το προτιμω! :rolleyes: )

Μαρίνα είναι ένα γομάρι L001, το μικρό μου είναι ένας Tiger (o αγαπητός κ. Δημήτρης αν έχει την καλοσίνει να γράψει ποιο ακριβώς είναι γιατί δεν το θυμάμαι :D ) και το άλλο καινούργιο μωράκι μου είναι ένας Zebra γι αυτόν δεν ξέρω τι είναι ακόμη :)

1925[/snapback]

Κουκλος! Δεν μπορεις να του βρεις θηλυκο στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Άστα Μαρίνα εχθές το βράδυ που πήγα σπίτι βρήκα το Ζεμπράκι μου μακαριτάκι. ΔΕν είχε δείξει να έχει κάποια αρρώστια μόνο που απο την Κυριακή δεν τον εβλεπα καλά γιατί ανάπνεε πολύ γρήγορα και χθες το πρωί είχε πάει στο πίσω μέρος του ενυδρείου και δεν μου άρεσε η όλη φάση, το Σάββατο τον είχα πάρει. Όσο για το γομάρι μας δεν του έχω βρει νύφη, τον φοβάμαι κι όλας γιατί είναι πολύ ζηλιάρης και λίγο κακούλης μην της κάτι τίποτα κακό και τρέχω μετά και δεν φτάνω....

Link to comment
Share on other sites

Άστα Μαρίνα εχθές το βράδυ που πήγα σπίτι βρήκα το Ζεμπράκι μου μακαριτάκι. ΔΕν είχε δείξει να έχει κάποια αρρώστια μόνο που απο την Κυριακή δεν τον εβλεπα καλά γιατί ανάπνεε πολύ γρήγορα και χθες το πρωί είχε πάει στο πίσω μέρος του ενυδρείου και δεν μου άρεσε η όλη φάση, το Σάββατο τον είχα πάρει. Όσο για το γομάρι μας δεν του έχω βρει νύφη, τον φοβάμαι κι όλας γιατί είναι πολύ ζηλιάρης και λίγο κακούλης μην της κάτι τίποτα κακό και τρέχω μετά και δεν φτάνω....

1946[/snapback]

:rolleyes: Sorry Τζινια μου, πολυ λυπαμαι για το ζεβρακι σου. Για κανε μια μετρηση για νιτρικα στο νερο, γιατι αν υπαρχει πολυ ΝΟ3 παθαινουν δηλητηριαση και η γρηγορη αναπνοη ειναι μια απο τις ενδειξεις. Η αλλη περιπτωση ειναι η ροη του νερου, αλλα ο Δημητρης θα φωναζε αν δεν ηταν σωστη. Οσο για τον αλλον, αν δει νυφη θα της κουνησει την ουρα του μη φοβασαι :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μετρήσεις και δεν έχω τίποτα. Ολα τα άλλα ψαράκια είναι μια χαρά και τα γατάκια.Όσο για τον γομαρι μου ελπίζω να φερθεί ως κύριος

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μετρήσεις και δεν έχω τίποτα. Ολα τα άλλα ψαράκια είναι μια χαρά και τα γατάκια.

2014[/snapback]

Κρίμα το ψαράκι... :) Τι προσαρμογή του έκανες Τζίνια;

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω σακουλάκι βάζω σιγά - σιγά νεράκι, το διπλάσιο σε ποσότητα απ αυτό που έχει το σακουλάκι σιγά - σγιά, το στηρίζω μέσα στο ενυδρείο για να πάρει την θερμοκρασία και το αφήνω τουλάχιστον έτσι για 40 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω σακουλάκι βάζω σιγά - σιγά νεράκι, το διπλάσιο σε ποσότητα απ αυτό που έχει το σακουλάκι σιγά - σγιά, το στηρίζω μέσα στο ενυδρείο για να πάρει την θερμοκρασία και το αφήνω τουλάχιστον έτσι για 40 λεπτά.

2021[/snapback]

Παιδια εδω συνιστουν 10 λεπτα το πολυ - 40 ειναι υπερβολικο διοτι με το οξυγονο που μπαινει στο σακουλακι οταν το ανοιγουμε η αμμωνια στο νερο γινεται ιδιαζοντως τοξικη. Παντως δεν πεθανε απο αυτο σιγουρα. Τζινια, τον ειχες δει αν ετρωγε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έφαγε ούτε μια φορά, αν και ήταν στην αρχή αρκετά δραστήριος, και απο κει άρχισε να μην μου αρέσει η όλη φάση. Δεν μας είπες πως πάνε τα μωρά σου και ο μπαμπάς :)

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω σακουλάκι βάζω σιγά - σιγά νεράκι, το διπλάσιο σε ποσότητα απ αυτό που έχει το σακουλάκι σιγά - σγιά, το στηρίζω μέσα στο ενυδρείο για να πάρει την θερμοκρασία και το αφήνω τουλάχιστον έτσι για 40 λεπτά.

2021[/snapback]

Θελω να σιγουρεψω πως ολα τα κανεις σωστα. Κανονικα πρωτα βαζουμε την σακουλα στο ενυδρειο. Περιμενουμε κανα 10 λεπτο να παρει την θερμοκρασια του, και μετα βαζουμε σιγα σιγα ανα 5 με 10 λεπτα νερο απο το ενυδρειο. Οχι πανω απο το 1/3 ή 1/2 καθε φορα. Μετα απο 30 με 40 λεπτα ειναι οκ. Αρκετα παλαιοτερα εκανα και λιγο ποιο γρηγορη προσαρμογη αλλα ειχα ποιο πολυ στρες και εβλεπα πως τα ποιο ευαισθητα ψαρακια την "ακουγαν" λιγο. Απο τοτε που το κανω οπως περιγραφω ποιο πανω, ποτε δεν ειχα την παραμικρη απωλεια ή στρες που να σχετιζατε με λαθος προσαρμογη.

Με ποια σειρα την κανεις την προσαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή που γράφεις. Πρώτη φορά μου πεθαίνει πλέκο και μου ήρθε κάπως χώρια που τον είχα πάρει Σάββατο και την έκανε Δευτέρα

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή που γράφεις. Πρώτη φορά μου πεθαίνει πλέκο και μου ήρθε κάπως χώρια που τον είχα πάρει Σάββατο και την έκανε Δευτέρα

2125[/snapback]

Τζινια, Μαριε, το πλεκακι δεν νομιζω να πεθανε απο την προσαρμογη. Εγω αρκετες φορες, (ειδικα με ψαρια που ειχαν ταξιδεψει πολλες ωρες για να ερθουν εδω και τα ειδα στρεσσαρισμενα και ταλαιπωρημενα στη σακουλα),εχω βαλει ψαρια κατευθειαν στο ενυδρειο, χωρις καθολου προσαρμογη (απλα εβαλα τη σακουλα στο ενυδρειο για 10 λεπτα για να συνηθισει το ψαρι τη θερμοκρασια). Και αυτο συνισταται εδω. Ψαρι δε μου εχει πεθανει ποτε! (χτυπαω οτι ξυλο βρισκεται στο σπιτι και στο παρακειμενο δασος!!!). Η προσαρμογη ειναι πολυ βασικη λογω θερμοκρασιας αλλα κυριως Ph και σκληροτητας - αλλα σε ενυδρεια με Ph γυρω στο 7 και μεση προς χαμηλη σκληροτητα (οπως για γατακια) οι συνθηκες ειναι παρομοιες και το ψαρι δεν σοκαρεται.

Το ψαρακι μαλλον ειχε αλλο προβλημα - το οποιο επισης δεν ειταν πεινα. (Αντεχουν νηστικα μεχρι και 10 μερες). Υποπτευομαι Ph / θερμοκρασια / ροη νερου - οξυγονο (το πρωτο βασικο στο οποιο τα γατακια ειναι ευαισθητα αλλα και εχουν διαφορετικες απαιτησεις) - η φοβηθηκε / τον κυνηγησαν τα αλλα ψαρια στο ενυδρειο! Η ηταν αρρωστο οταν αγοραστηκε.

Τωρα, αν η Τζινια θελει να ξαναπροσπαθησει με το ιδιο ειδος ψαρι, ας μας πει τις τιμες του ενυδρειου να δουμε αν εφταιγε αυτο ...

Λοιπον, απο τα μωρακια εχασα ενα (ο πρωτος που εφαγε τον αυγοσακκο και μαλλον εμεινε νηστικος γιατι δεν ειχα αρχισει ακομα να ταιζω) αλλα τα υπολοιπα ειναι τελεια - μεγαλωνουν κ' ομορφαινουν. Δυσκολα να τους παρω φωτο τωρα γιατι αρχισα να τα ταιζω με μυκητες (insuforia) και ολες οι φωτο βγαινουν θολες (προσπαθησα). Θα ξαναπροσπαθησω σε καμμια βδομαδα... Ο μπαμπας μεχρι τωρα ΣΚΥΛΙ (επαθε μεταλλαξη απο γατι :) ) - καλα ναναι το παλληκαρι μου. Η πληγη στο στοματακι του κλεινει σιγα σιγα - και ειναι καθαρη (αλλα εχει φαει το αλατι της αρκουδας, κοντευω να τον κανω μπακαλιαρο απο πλεκακι). Βεβαια του εφαγε ενας αλλος τη φωλια αλλα αρχισα να φτειαχνω καινουργιες φωλιες σημερα (4) και ευελπιστω οτι καποια θα τον βολεψει! Απο τα μωρα τρια ειναι ηδη μιλημενα απο καποια φιλη (που θα περιμενει 2 μηνες να τα παρει - χαρα στην υπομονη της) - τους υπολοιπους θα δω τι θα τους κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...