Jump to content

υποστρωμα ???


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

εχω ενα σακουλη τυρφη τη βααζω στο ενυδρειο μου 5-7 εκ.

και μετα 2-3 εκ. χαλικακι μοαυρο ??

ειναι σημαντικο πολυ σημαντικο

το μονο προβλημα μου ειναι οτι η τυρφη δ ε θα κανει το νερο θολουρα το πολυ με πηραζι το λιγο οχι αν ειναι να μου κανει τισ πρωτεσ ωρεσ η και μερες δεν εχω κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μαυρη τυρφη για υποστρωμα πρωτη φορα το ακουω.Εγω τηντυρφη την βαζω στο φιλτρο και οχι για υποστρωμα

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα σακουλη τυρφη τη βααζω στο ενυδρειο μου 5-7 εκ.

και μετα 2-3 εκ. χαλικακι μοαυρο ??

ειναι σημαντικο πολυ σημαντικο

το μονο προβλημα μου ειναι οτι η τυρφη δ ε θα κανει το νερο θολουρα το πολυ με πηραζι το λιγο οχι αν ειναι να μου κανει τισ πρωτεσ ωρεσ η και μερες δεν εχω κανενα προβλημα

γιατι βαζεις τυρφη..???υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος και προσπασθεις να μαλακωσεις ετσι το νερο σου..?

η τυρφη δεν θολωνει το νερο,το σκουραινει λιγο..

χαλικακι μαυρο.........???αυτο δεν το επιασα....τι εννοεις...???? ;):blush::);):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μαυρη τυρφη για υποστρωμα πρωτη φορα το ακουω.Εγω τηντυρφη την βαζω στο φιλτρο και οχι για υποστρωμα

οχι,ενταξει.υπαρχει και τυρφη για υποστρωμα...
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι να βαλεις φυτα?Τι ακριβως θελεις να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

οχι,ενταξει.υπαρχει και τυρφη για υποστρωμα...

Εχεις δικιο klaz παει καιρος που εχω να χρησιμοποιησω τυρφη υποστρωματος.

Link to comment
Share on other sites

οκ πολυ απλα το χαλικακι το απλο αλλα σε σκουρο χρωμα γιατι σας φενται τοσο περιεργο???

το ενυδρειο μου θα φτιαχτει για 1-2ζευγαρια ραμ και 2 κοπαδια τετρα μαλλον.

αφου θα βαλω ραμ θα εχω και μπολικα φυτα απο ευκολα εως μετρια γιατι θελω να γινει το ενυδρειο φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων

τορα για υποστρωμα και βεβαια δε θελω να πληρωσω 30 ευρο για ενα υποστρωμα που ειναι για πιο ψαγμενουσ απο μενα εγο θελω κατι λιτο και απλο για αυτο απο οτι διαβασα εδω μεσα μπορις να βαλεισ τυρφη μπορειτε να βαλετε φοτο απο τη τυρφη που λετε να καταλβω αν μηλαμε για την ιδια

το αλλο σεναριο ειναι αμμο χοντρη και χαλικι

αφτο εχει κανει ενασ φιλος μου και εχει πολυ καλο αποτελεσμα με τα φυτα του

τωρα πειτε μου και καμια αλλι οικονομικη λυσε αν ξερετε

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι καλο θα ηταν να εβαζες λιπασμα υποστρωματος για τα φυτα σου.θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε ενα full planted νυδρειο.Το ξερω οτι το κοστος ειναι σημαντικος παραγοντας πιστεψε με οτι αξιζει τον κοπο και τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να βάλεις τύρφη για υπόστρωμα, αλλά θέλει προσοχή το είδος της τύρφης που θα χρησιμοποιήσεις. Πρέπει να είναι καθαρή και να μην έχει άλλες χημικές ή ακατάλληλες για τα ψάρια προσμίξεις.

Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις λατερίτη. Ίσως να είναι βέβαια πιο ακριβός αλλά αξίζει τα λεφτά του. Πόσα λίτρα θα είναι το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

120λιτρα

λατεριτη που βρησκω ???

λιπασμα υποστρωματος εννοειτε ταμπλετεσ που βαζουμαι κοντα στα φυτα η σαν ενα λιπασμα που εχει η τετρα που λεει οτι μετατρεπουν το χαλικι σε γονιμο???

αυτα εχο εδω και μια εβδομαδα ενα ενυδρειο αδειο και δε μπορω να κανω τυποτα το κοβω μετα απο κανα 6 μηνο θα μπουν ψαρια

αλλα δε πηραζει το καλο πραμα αργει να γινει και θα γινει πολυ καλο ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω για τί ενυδρείο μιλάμε ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ??

Γιατί 120 λίτρα λατερίτη? πώς βγάζεις αυτό το συμπέρασμα ???

Αν έχεις απ' ότι μου φαίνεται από άλλα post

το 120 λιτρο του Carrefour πάρε το πεντάκιλο υπόστρωμα της SERA

όμορφα και ωραία με 12-13 ευρώ να κάνεις τη δουλειά σου.

Πραγματικά δεν νομίζω ότι έχει νόημα να ταλαιπωρείσαι με DIY υποστρώματα για το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Αν έχουν μέσα προσμίξεις χημικά κλπ θα έχεις ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Στο πεντάκιλο υπόστρωμα της SERA μπορείς να προσθέσεις και το αντίσοιχο πεντάκιλο της JBL.

Το προϊόν της TETRA είναι κάπως ακριβότερο.

Ο λατερίτης είναι έκτακτο υλικό, όντως ακριβότερο αλλά άν έστηνα τώρα ξανά το 120 λιτρο μου θα τον χρησιμοποιούσα.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

θα πάρεις κάποιο επώνυμο λίπασμα το οποίο θα το τοποθετήσεις πριν βάλεις το χαλίκι σου!

Το συνολικό πάχος με το χαλίκι δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 7 εκατοστά!

Ταμπλέτες θα χρειαστείς (αν βάλεις λίπασμα στο υπόστρωμα) μετά απο πολύ καιρό οπότε μην σε απασχολούν απο τώρα!

Μετά απο την διαμόρφωση του βυθού αρχίζεις το στρώσιμο και την επιλογή των ψαριών!

Φυτά μπορείς να βάλεις άμεσα!

Τι φωτισμό έχεις (λάμπες, watt);

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ διάφορα σχετικά προϊόντα λίπανσης που μπαίνουν στον πάτο πριν το χαλίκι

Sera Floresepot

http://www.sera.de/English/autoframe.htm?u...ukte/die-cd.htm

TetraPlant Complete Substrate

http://www.tetra.de/tetra/go/39A3EEC77E96C...;produkt_list=1

Διάφορα

http://www.aquatics-online.co.uk/Z477195.asp

JBL

http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...AquaBasis-plus/

http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...-ProfloraStart/

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

τα πραματα ειναι πολυ απλα

απο τι καταλβαινω νομιζα οτι η τιμη ειδικου υποστρωματος ειναι απαγοερυτικη για μενα..

αλλα απο τι φενεται οχι τελικα θα παρω της sera

της jbl ποσο εχει ευρο και ποσα κιλα ειναι το σακουλι ??

το ενυδρειο το ξαναλεω θα φτιαχτει πυκνοφυτεμενο χαμηλων απαιτησεων για ραμ θα υπαρχουν βεβαια και καποιο κοπαδι τετρα

η λαμπα ειναι φθορισμου 30w δε θα την αλλαξω ακομα γιατι προεχει το υποστρωμα και το βιλογικο μακαρονι θα την αλλαξω σε κανα μηνα που θα εχει γινει το στρωσιμο γιατι τοτε θα βαλω τα πολλα φυτα και επισης την cuba θα τα βαλω σε ενα μηνα τα φυτα λογο οικονομικον λογον οχι τυποτα αλλο το σημαντικο ειναι να αρχισει να στρωνει το νερο

αν παρω νερο απο ενα ενυδρειο φιλου βοηθαει καθολου την παραγωγη βακτηριων η οχι

χρηαζομαι και χαλικι μετα απο το υποστρωμα της sera καπου στα 2-3 εκ. αν δε κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις μια στρώση χαλίκι και μετά το λίπασμα (όποιο αποφασίσεις), το σύνολο τους να μην υπερβαίνει τα 3 εκατοστά!

Μετά προσθέτεις από πάνω άλλα τέσσερα εκατοστά χαλίκι και είσαι έτοιμος!

Μπορείς να ξεκινήσεις το στρώσιμο κανονικά απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι τα 30 watt για 120 λίτρα είναι πολύ λίγος φωτισμός και θα αντιμετωπίσεις προβλήματα με την ανάπτυξη των φυτών και με την άλγη!

Θα σου πρότεινα αντί να αλλάξεις την λάμπα να προσθέσεις τουλάχιστον μια ακόμα και να φτάσεις τα 60 watt που το θεωρώ ένα ικανοποιητικό νούμερο για να αναπτυχθούν τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

το να βαλω τα 5 κιλα της sera και μετα 2-3εκ. χαλικι ειναι λαθος γιατι με εχετε μπερδεψει η σας εχω μπερδεψει

λαμπα δε ξερω που να τη βαλω οσει εχουν το ιδιο ενυδρειο με μενα και εχουν βαλει 2 λαμπα ασ μου πυνε ποσ το κανανε οικονομικα και οχι με μεγαλο μπελα

το βιλ. μακαρονακι ποσο εχει ευρο εννοω ???

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι λάθος να έχεις πέντε εκατοστά υπόστρωμα!

Απλά όπου το έχω κάνει δυσκολεύτηκα αρκετά στο φύτεμα και δεν το προτείνω!

Νομίζω πως 6-7 εκατοστά υπόστρωμα είναι ένα καλό πάχος και ικανό να συγκρατήσεις μια μεγάλη μάζα φυτών!

Για τον φωτισμό δες και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=6060&hl=

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι λάθος να έχεις πέντε εκατοστά υπόστρωμα!

Απλά όπου το έχω κάνει δυσκολεύτηκα αρκετά στο φύτεμα και δεν το προτείνω!

Νομίζω πως 6-7 εκατοστά υπόστρωμα είναι ένα καλό πάχος και ικανό να συγκρατήσεις μια μεγάλη μάζα φυτών!

;):blush::)

Επίσης για το floredepot το σωστό URL είναι το εξής:

http://www.sera.de/English/autoframe.htm?u.../floredepot.htm

Παρεπιμπτόντως, δεν μπορώ να κάνω edit ένα μήνυμα μου λίγη ώρα αφού δημοσιευτεί ?

Είναι περιορισμένος ο χρόνος που μπορεί κανείς να επεξεργαστεί ένα μήνυμά του αφού το δημοσιεύσει?

(δεν κατάφερα να διορθώσω την παραπάνω διεύθυνση στο προηγούμενο μήνυμά μου)

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτόντως, δεν μπορώ να κάνω edit ένα μήνυμα μου λίγη ώρα αφού δημοσιευτεί ?

Είναι περιορισμένος ο χρόνος που μπορεί κανείς να επεξεργαστεί ένα μήνυμά του αφού το δημοσιεύσει?

(δεν κατάφερα να διορθώσω την παραπάνω διεύθυνση στο προηγούμενο μήνυμά μου)

;)

Ακριβώς!

Ο χρόνος που μπορεί να επεξεργαστεί το κάθε μέλος την τελευταία του δημοσίευση είναι περιορισμένος!

Καλό θα είναι λοιπόν να ελέγχουμε άμεσα τις δημοσιεύσεις μας!

Link to comment
Share on other sites

οποτε παιρνω το κουβα της σερα και ενα σακουλι χαλικακι (ουδετερο)

και ειμαι ενταξι ???

τελικα δεν απανησατε ποσο περιπου κανει το βιολ. μακαρονακι

τελικα να παρω sera, jbl ή tetra δε ξερω πιο ειναι πιο καλο απο τα τρια ;)

Link to comment
Share on other sites

αντε πειτε Jbl tetra ή sera

γιατι το κανετε αυτο για να με κρατατε σε αγωνια

Δεν είναι θέμα αγωνίας

Eίναι θέμα ότι εγώ τουλάχιστον δεν έχω ειδική προτίμηση, έχω χρησιμοποιήσει και τα τρία (και άλλα)

σε διαφορετικά ενυδρεία δικά μου ή φίλων, ή σε νέα στησίματα των ιδίων ενυδρείων, χωρίς φανερή διαφορά (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε) στην ανάπτυξη των φυτών.

Εν πάση περιπτώσει, δεν μπορώ να καταλήξω σε συμπεράσματα όταν επίσης στα ενυδρεία αυτά υπήρχε και περιοδική λίπανση τόσο με υγρά λιπάσματα (π.χ. plantamin της TETRA ή Flourish της Seachem ή florena της SERA κλπ) αλλά και λίπανση με επιπλέον tablets (π.χ. flore plus της sera), παροχή CΟ2 είτε με μπoυκάλα είτε με tablets είτε καθόλου και συνήθως διαφορετικές συνθήκες φωτισμού τόσο στα Watt όσο και στα Kelvin.

Κατά συνέπεια, δεν μπορώ να αποδώσω την καλύτερη ή λιγότερη καλή ανάπτυξη μόνο στο υπόστρωμα - λίπασμα.

Την τελευταία φορά που ξαναέστησα (τον Αύγουστο) το 120 λιτρο χρησιμοποίησα JBL ως πρώτη στρώση και από επάνω Sera floredepot και μετά χαλίκι. Ίσως βγήκε λίγο πιο πολύ το υπόστρωμα απ' όσο θα έπρεπε μαζί με το χαλίκι (6cm έως 10 cm στα υψηλά σημεία προς τα πίσω και πλαϊ) αλλά δεν με πειράζει αυτό πρσοωπικά με βόηθησε στην καλύτερη φύτευση.

Άρα από δω και πέρα εσύ αποφασίζεις.

Αν κάποιος άλλος φίλος έχει πιο συγκεκριμένη άποψη ή δοκίμασε πιο συστηματικά

την απόδοση των λιπασμάτων ας την αναφέρει.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για μην περδευτείς δες παρακάτω τις εικόνες πως θα πρέπει να βάλεις το υπόστρωμα και πώς το χαλίκι.Το υπόστρωμα παραπάνω από 2 εκατοστά δεν χρειάζεται να είναι και μετά θα βάλεις το χαλίκι σου το οποίο θα είναι πιο πολύ πίσω με τελικό ύψος στα 10 εκατοστά και μπροστά λιγότερο γύρω στα 4 εκατοστά για δες εδώ.:

post-2145-1161524555_thumb.jpg

post-2145-1161524575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...