Jump to content

Το νέο τους σπίτι


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Discus tank

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 119x43x64

Συνολικά Λίτρα: ~280lt (καθαρός όγκος)

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: Anubias Afzelii, Anubias Nana, Pistia Stratiotes, Ceratophyllum Demursum & Microsorum Pteropus (τίποτε δεν ακουμπάει τον βυθό)

Ψάρια: 2 Discus, 3 Julii Cory & 6 Cardinal Tetra

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Γαλάζιο/Μπλε

Πέτρες: -

Ξύλα: 2 ρίζες & 1 ξύλο Mopani

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: -

Βυθός: 10kg άμμος, 1-2εκ βάθος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού: 2x39, T5 10.000k & T5 'RedLightning'

Διάρκεια φωτισμού: 9-10ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Fluval 405 (Fluval Biomax 1lt & Eheim EhfiSubstratPro 2,5lt)

Θέρμανση/ Ψύξη: Jager 300W

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -

Διατροφή: Tropical D-50plus, OmegaOne Marine Garlic & TetraDiscus καθημερινά. Κατεφυγμένη καρδίά όταν είναι καλά παιδιά.

Παράμετροι

pH: 7 (Sera)

Γενική σκληρότητα (GH): 5 (TropicMarin)

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2.6 (Salifert)

Αμμωνία (ΝΗ3): 0mg/l

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0mg/l

Νιτρικά (ΝΟ3): 0mg/l

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 28,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Εβδομαδιαίος 90lt

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Προετοιμασία σε βαρέλι 100lt με 60lt A/O + 30lt βρύση τουλάχιστον 4 μέρες πριν. Την ημέρα της αλλαγής προσθέτω 20gr Kent BlackWater και θερμοκρασία στους 29c.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

2j1vnrl.jpg

Περιγραφή:

Στο κόσμο του ενυδρείου μπήκα με ένα θαλασσινό reef, στο παρελθόν ούτε χρυσόψαρο δεν είχα. Κάποια στιγμή είπα να φτιάξω ένα 30lt για sump το οποίο απέτυχε μιας και ξέχασα να υπολογίσω το bubble trap το οποίο θα μου έτρωγε χώρο με αποτέλεσμα να μη μπορέσω να χωρέσω τον εξοπλισμό και refugium που ήθελα. Οπότε αντι να πετάξω την γυάλα το έκανα γλυκού νερού. Μετά απο μερικές εβδομάδες ήρθε η στιγμή να βάλω ψάρι μέσα. Δυστηχώς-ευτυχώς γούσταρα ένα μικρό Δίσκο που είδα σε κατάστημα και το πήρα. Για μέρες ούτε που πλησίαζε το φαγητό, δεν άργησε όμως να μου κάνει νάζια τρώγοντας απο το χέρι μου. Μου φάνηκε πολύ περιέργη συμπεριφορά για ψάρι, πρώτη φορά με άφηνε ψάρι να το χαιδεύω. Δεν άργησε μέχρι να του βρω παρέα ένα δεύτερο Δίσκο. Τότε ήταν που αποφάσησα ότι πρέπει να τους φτιάξω ένα υγιές και ωραίο σπίτι. Με λίγα λόγια η αιτία που πήρα το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο ήταν αυτά τα δύο ψάρια, οι Δίσκοι μου.

Περισσότερες φωτογραφίες θα ανεβούν όταν ωριμάσει λιγάκι το ενυδρείο, απλώσουν λίγο τα φυτά και αποφασίσω τι να κάνω με τον φωτισμό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μια γενική, τι πειράζει...

Τα ενυδρεία τα στήνουμε για να τα βελτιώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μια γενική. Αυτά τα κερατόφυλλα όλο κλάδεμα θέλουνε πια!

Δύο μέρες τώρα έχω βγάλει την μια ρίζα και την έχω σε βαρέλι. Ήταν κρεμασμένη δεξιά και ακουμπούσε το πίσο-πλαι τζάμι (κρύβει το θερμοστάτη). Έβγαζε μούχλα την οποία έβλεπα να τσιμπάνε οι Δίσκοι. Έτσι προτίμησα καλού κακού να την αφαιρέσω μέχρι να καθαριστεί απο μόνη τής. Δεν περίμενα τέτοια ανάπτυξη απο τα Pistia.

e7cdv6.jpg

Να πάλι τα καμάρια μου... :thumbup:

28wjin6.jpg

... πολύ μ'αγαπούν

16j30k.jpg

"Κλείσε το φως πια ρε μλκ να κοιμηθούμε!"

2h71fz7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Τα'ι'ζε καργα τα δισκακια σου,ειναι λιγο αδυνατα...προσθεσε το συντομοτερο 2-3 δισκακια ακομη το λιγοτερο, ετσι ωστε να κανεις ενα κοπαδακι.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;;;

Καλη συνεχεια ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Καλο το ξεκινημα σου.Θα ελεγα να προσθεσεις και αλλες ριζες και να τις ''σπασεις'' στις 2 πλευρες του ενυδρειου.Οσο για το φωτισμο μια λαμπα φτανει κατα την αποψη μου.Ταιζε και αλλαζε τακτικα νερο και ολα θα πανε καλα.Συμφωνω και στην προαναφερομενη αυξηση του αριθμου δισκων. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Τα'ι'ζε καργα τα δισκακια σου,ειναι λιγο αδυνατα...προσθεσε το συντομοτερο 2-3 δισκακια ακομη το λιγοτερο, ετσι ωστε να κανεις ενα κοπαδακι.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;;;

Καλη συνεχεια ετσι κι αλλιως.

Έχεις δίκιο Κώστα. Τα ψάρια είναι τρεις μέρες στο ενυδρείο και μάλλον είναι φοβισμένα ακόμα. Στο προηγούμενο ενυδρείο δεν προλάβαινε το φαγητό να πέσει. Σιγά σιγά θα συνηθίσουν πάλι στην μάσα.

Εννοείται ότι δεν θα είναι μόνο δύο δίσκοι. Το επόμενο Σαββ/ριακο θα προσθέσω άλλα δύο. Στο σύνολο θα είναι έξι.

Το ενυδρεί τρέχει περιπου τρεις εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε λιγο με τις μετρησεις σου,πως το εστρωσες το ενυδρειο σου;;;

Για περιπου τριων εβδομαδων ενυδρειο με τετοιες μετρησεις ,κατι δεν μου κολαει...

εισαι σιγουρος οτι εχεις στρωμενο ενυδρειο;;;Εαν μπολιασες απο το προηγουμενο ενυδρειο ενταξει,αλλα εαν ειναι εξ αρχης στησιμο με νεα βιολογιακα υλικα απαιτηται στρωσιμο!!!Ενα σωστο-καλο στρωσιμο νεου ενυδρειου συνηθως διαρκει απο μηνα και πανω!!!!

Ολα τα παραπανω ειναι μικρες παρατηρησεις εντελως φιλικα και με πολυ καλη διαθεση.Και παλι καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 4-5 μέρες έριχνα SpecialBlend. Άλλαζα πιο συχνά και το μικρό ενυδρείο, ανα 3 μέρες έκανα μια αλλαγή νερού 20lt. Το νερό που έβγαζα το έβαζα στο μεγάλο.

Παρατηρήσεις όσες θές γιατί της χρειαζομαστε τώρα στην αρχή. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το SpecialBlend δεν το ξερω.Επισης με το να βαζεις νερο της αλλαγης απο το παλιο στο νεο ενυδρειο δεν ενδεικνεται για το ασφαλες στρωσιμο ενος νεου ενυδρειου.

Θα μου πεις τωρα γιατι στα λεω ολα αυτα;;;Εχεις 99%αστρωτο ενυδρειο και συντομα θα εχεις προβληματα με τα δισκακια σου.Μπολιασμα ενημερωτικα σημαινει: παιρνω βιολογικο υλικο απο ενα στρωμενο ενυδρειο-φιλτρο και το βαζω σε ενα καινουριο για να το στρωσω.(ενας τροπος στρωσηματος)

Στρωνω το ενυδρειο μου σημαινει:προσπαθω να κανω απονιτροποιηση ή αλλιως δημιουργησω τον κυκλο του αζωτου, και οταν πια εισαι σιγουρος οτι το εχεις κανει αυτο και εχεις στρωμενο ενυδρειο και ετοιμο!! βαζεις ψαρια μεσα.Αυτο δεν ισχυει μονο για τους δισκους αλλα για ολα τα ειδη ψαριων γλυκου νερου για ενυδρεια.Σιγουρα υπαρχουν αρθρα για το στρωσιμο ενος νεου ενυδρειου.Ψαξε βρες τα να τα διαβασεις.θα με ρωτησεις τωρα τι μπορει να παθουν τα δισκακια σου αν δεν το κανεις αυτο.Μεχρι και να τα χασεις.Μολις ανεβασει αμμωνια το ενυδρειο σου,και αρχισει να δημιουργειται ο κυκλος του αζωτου(θα συμβει σιγουρα)αν θα ειναι ακομα τα ψαρια μεσα,θα εχεις προβλημα.Ειναι βεβαια και αυτος ενας τροπος στρωσιματος που επιλεγουν καποιοι το οποιο βαζουν μικρα ανθεκτικα ή και μη ανθεκτικα ψαρακια για να στρωσουν το ενυδρεο τους αλλα συνηθως ειναι τα θυματα της υποθεσης....

Οποτε!!!!

Ενημερωσου για το στρωσιμο το γρηγοροτερο και προχωρας με σωστα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις Κώστα και ενημερώνεις, γιαυτό υπάρχει το forum. Αν όχι εγώ κάποιος θα το διαβάσει και θα βοηθηθεί.

Στην περίπτωση μου ανέβηκε NH3/4 και NO2 απο την πρώτη εβδομάδα όπου και κατέβηκε. Το SpecialBlend είναι βακτήρια. Νιτρικά μια φορά ειδα στα 10mg/l και με συνεχές αλλαγές δεν μου δείχνει πλέον (μπορεί να φταίνε και τα φυτά γιαυτό).

Σήμερα έβγαλα το ξύλο απο το βαρέλι και το βράδυ θα ξαναποστάρω φωτό.

Link to comment
Share on other sites

ok τοτε, συνεχιζεις οπως ειπαμε με μασα καλη και ολα ειναι ενταξει.

Χαιρομαι που εισαι ανοικτομυαλος και δεχεσαι τις οποιες παρατηρησεις (δεν το συναντας ευκολα....)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να σε ρωτησω οι ριζες ειναι απο αμπελι?αν ναι τι διαδηκασια εκανες για να τις βαλεις μεσα..?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στην αρχη του ενυδρειου,θελει προσοχη και υπομονη.Τα πρωτα βηματα ειναι και τα πλεον σημαντικα.Ακομη και οι μετρησεις να δειχνουν ok και παλι προσοχη.

Το ξυλο για ποιο λογο μπηκε σε βαρελι; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να σε ρωτησω οι ριζες ειναι απο αμπελι?αν ναι τι διαδηκασια εκανες για να τις βαλεις μεσα..?

Τα ξύλα είναι αγορασμένα απο κατάστημα.

Το ξυλο για ποιο λογο μπηκε σε βαρελι;

Αφαιρέθηκε το ξήλο γιατί έβγαλε μούχλα. Θεώρησα πιο σωστό να το αφήσω σε βαρέλι λίγο ακόμα να "ωριμάσει".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...