Jump to content

Σκέψεις για λιμνούλα, τα φώτα σας!


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα: Σκέφτομαι να φτιάξω μία λίμνη για τα χρυσόψαρά μου στον χώρο που βλέπετε στην φωτογραφία. Έχω 3, και λέω αν την φτιάξω να βάλω 2-3 ακόμα. Ο χώρος που βλέπετε είναι στην είσοδο του σπιτιού, δεν το βλέπει ήλιος απευθείας, άντε να το δει για 10 λεπτά. Ο χώρος είναι περίπου 3μΧ1,2μ στο πιο μεγάλο, 50εκ στο πιο μικρό (είναι μακρόστενο και στενεύει) Χ περίπου 40-50 εκ ύψος. Λέω να αδειάσω ένα μέρος του και να κάνω μία κατασκευή ξύλινη (ένα ξύλινο κουτί ας πούμε), και να βάλω λινερ. Η λίμνη θα είναι περίπου 1μΧ70εκ. Η εναλλακτική είναι να βρω μία έτοιμη pvc λίμνη και να την εφαρμόσω.Μέγιστο ύψος, 50-60 εκ. Προφανώς πρέπει να προεξέχει λίγο προς τα πάνω. Γύρω γύρω βραχάκια, φυτά και έναν καταρράκτη ή ένα σύστημα με κιουπιά που να τρέχει το νερό.

Τί λέτε, να το ξεκινήσω; Η μία ανυσηχία μου είναι το βάθος, γιατί έχω διαβάσει για τον χειμώνα ότι θέλει βάθος για να πέφτουν σε χ. νάρκη (ααα είμαι Αθήνα, Αγία Παρασκευή, για να καταλάβετε από θερμοκρασίες) .

Τώρα για φίλτρο τί λέτε; να βάλω ένα εξωτερικό που να πέφτει σε βράχια και από εκεί μέσα; Το εξωτερικό θα πρέπει να βρίσκεται στο ύψος της λίμνης, κάπου δίπλα της. Γίνεται να φτιάξω ένα δικό μου με μία αντλία μέσα στο νερό που να σπρώχνει το νερό έξω και εκεί σε ένα-δύο κιουπιά κατά σειρά με υλικό μέσα; 'Έχω δει αυτό και μου αρέσει πολύ

Επίσης μία ανυσηχία που έχω είναι μην μαζεύει κουνούπια αλλά έχω ακούσει ότι σε τρεχούμενα νερά δεν έχει πρόβλημα.

Και το πιο βασικό: Δεν θέλω να ξοδευτώ πολύ, σκέφτομαι γύρω στα 2-2μιση κατοστάρικα.

Τί λέτε; γίνεται;

post-23292-1304879503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλως όρισες και στους λιμναδες!!

Μια χαρα βλεπω την ιδεα σου. Θα χαρω πολύ να τη δω και απο κοντα και να το συζητησουμε κοιτωντας το χωρο και κρινοντας.

Απλα, νομιζω πως το μπατζετ που οριζεις ισως θα έπρεπε να ανεβει λίγο. Οχι πολύ.

Καλή αρχη λοιπον!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Η δικιά μου τόσο κόστισε :thumbup:

Άνετα γίνεται, προχώρα :D

Για το κρύο δεν θα έχεις θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

...λοιπόν μετά από 2μιση χρόνια σκέψης (!!!) το project ξεκινάει σιγά-σιγά αλλά σταθερά. Από το χώρο έφυγαν τα φυτά και ξεκίνησε η μετακίνηση του χώματος. Προχωράμε σταθερά για τη λίμνη γιατί τα ψάρια μεγάλωσαν και άρχισαν να μη χωράνε στην μικρή...to be continued!

post-23292-0-52962500-1393693129_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή (νέα) αρχή! :)

Να πάρουμε κι εμείς καμιά ιδέα. :D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπόλικη δουλίτσα από ότι βλέπω!

Μένουμε συντονισμένοι και καλό ο κουράγιο!

Υ.Γ.: Το καλό πράγμα αργεί! :D

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχω αποφασίσει να την κάνω όλη λίμνη, δεν θα κάνω την μισή. Θα βγάλω όλα τα χώματα, θα φτιάξω έναν καταρράκτη με τις πέτρες, μόνωση με στεγανοποιητικό. Για φίλτρο έχω παραγγείλει αντλία αυτή http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p11040_SunSun-CTP-3800-SuperEco-Fish-Pond-Pump-submersible-Pumps-3600l-h-20W.html και θα ψάξω για ένα βαρέλι ελιών γύρω στα 50 λίτρα για φίλτρο. Το μόνο που με απασχολεί είναι το βάθος. Σκέφτομαι να σκάψω στην μέση μία τρύπα περίπου 60-70εκ.με 30εκ βάθος. Χωρίς αυτό θα έχει βάθος περίπου 40-45εκ. Ξέρω το θέμα με τον χειμώνα αλλά εδώ δεν έχει πολύ κρύο, και είναι και σκεπασμένη. Με απασχολεί γιατί η τρύπα θα έχει πολύ δουλειά και θα ήθελα να το αποφύγω

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αντί για βάθος να δώσεις ύψος? :)

Καλή αρχή και με αυτό το project.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το 'χω σκεφτεί και αυτό. να προσθέσω μία-δύο σειρές τούβλα...θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα .Κατά τη γνώμη μου δώσε και βάθος και ύψος . Βάλε λίτρα.Το μαγαζί για την αντλία το ξέρω έχει καλές τιμές έχω ψωνίσει και εγώ .Το μόνο μήπως πήρες μικρή αντλία?

Link to comment
Share on other sites

την λίμνη την υπολογίζω γύρω στα 1000 λίτρα. Για "φίλτρο" πόσα λίτρα είναι καλά με αυτήν την αντλία; (δεν έχω προχωρήσει ακόμα, πολύ κρύο ρε παιδιά...) και τελειώνω ένα άλλο project σύντομα, ένα κλουβί για το καναρίνι μου 110Χ50Χ70εκ). Μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός ξεκινάω!

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

3600 l/h είναι...ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

3600 lt/h είναι. Μια χαρά για την λίμνη που ετοιμάζεις. Αν δόσεις ύψος παίζει να βάλεις και εσύ γυαλί στο πλάι σαν αυτό που ετοιμάζει και ο yiannossavva?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτά τα λίτρα η αντλία είναι μια χαρά. Εκείνο που θα σου πρότεινα είναι όσο μπορείς να δόσης βάθος ,για να εχεις πολλά λίτρα. Aν φυσικά η καινούργιοι κάτοικοι της λίμνης είναι koi.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτά τα λίτρα η αντλία είναι μια χαρά. Εκείνο που θα σου πρότεινα είναι όσο μπορείς να δόσης βάθος ,για να εχεις πολλά λίτρα. Aν φυσικά η καινούργιοι κάτοικοι της λίμνης είναι koi.

Άσε ρε Γιάννη , που ξέρεις εσύ από λιμνες???

Εσύ πισίνα έχεις , όχι λίμνη!!!

Spammmmmm

Χαχαχαχαχα :D :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νέ λέγε τέτια να μου έρθει κανένας ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ.....

Τι να κάνουμε τοτε ρε γιαννο θα τσονταρουμε όλοι από το AZ ! Με πρώτο και καλύτερο τον sturm !!!

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

στο θέμα μας. Όχι δεν θα βάλω koi, θα βάλω τα 5 χρυσόψαρα που έχω στο μπαλκόνι τώρα, και άντε να βάλω 2-3 ακόμη, ελπίζω να έχω και καμιά γέννα. Δεν με βλέπω να μεγαλώνω ύψος-βάθος, θα το ξεκινήσω έτσι και βλέπουμε μετά, το ύψος μεγαλώνει και έτοιμη να είναι. Για δοχείο φίλτρου, πόσα λίτρα να πάρω λέτε; (όπως είπα θα πάρω βαρελάκι ελιών σαν αυτό της φωτό, θα το συνδέσω με την αντλία και θα το στείλω σε καταρράκτη )

post-23292-0-87264200-1394700853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Τα φώτα σας παρακαλώ: Μου ήρθε το βαρέλι (τεράστιο είναι, 60lt πήρα). Το στήσιμο που θα κάνω θα είναι αυτό της φωτογραφίας:

Πράσινη αντλία ρουφάει νερό, μπαίνει στο βαρέλι, πάει κάτω-κάτω με σωλήνα. Ανεβαίνει το νερό, περνάει από τα υλικά φιλτραρίσματος και βγαίνει από πάνω (γαλάζιο), πάει σε καταράκτη και μέσα στο νερό. Σκέφτομαι να φτιάξω κάτω-κάτω μία βρυσούλα (με ροζ στο σχέδιο) έτσι ώστε να μπορώ αν θέλω να την ανοίγω για να φεύγουν οι βρωμιές από μέσα. Πρώτον είναι καλή η ιδέα με την βρύση; 2ον και σημαντικότερο, τι υλικά (φθηνά) να βάλω μέσα στο βαρέλι και με τί σειρά; Διάβασα για "μπικουτί", πλαστικά καπάκια κλπ. Τί προτείνετε για να μην μου πάει ο κούκος αηδόνι;

Ευχαριστώ

post-23292-0-92028800-1395061064_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανείς...βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποιες αλλαγές στο σχήμα σου.

1) Η αντλία όσο ποιο μακριά από τον καταρράκτη για να ανακυκλώνεται όσο περισσότερο νερό.

2) Η είσοδος και έξοδος δεν πρέπει να είναι από πάνω, αλλά καλυτέρα στο πλάι. Από πάνω θα πρέπει να το κλείσεις πολύ καλά για να μην σου φεύγει νερό και να είναι δύσκολα αν το ανοίγεις / κλείνεις για το καθάρισμα όταν και αν χρειαστεί.

3) Η ιδέα σου για την βρύση είναι ΠΑΡΑ πολύ καλή. Να βάζεις και λάστιχο να ποτίζεις. Όχι όμως στο πλάι γιατί θα σου μένουν ακαθαρσίες. Να την βάλεις από κάτω. Στο δικό μου βαρέλι έβαλα τσιμέντο για να δώσω κλίσει προς το κέντρο που είναι η βρύση για να φεύγουν ακόμα καλύτερα οι ακαθαρσίες.

4) Η έξοδος να είναι μεγαλύτερη από την είσοδο. Στο δικό μου βαρέλι έβαλα 2 σωλήνες για έξοδο γιατί το νερό δεν προλάβαινε να βγει από τον σωλήνα και μου έκανε υπερχείλιση από πάνω.

limnh_zps63511b06.png

Για τα υλικά.

Στο δικό μου κάτω είχα σφουγγάρια και από πάνω ελαφρόπετρα (άλλοι βάζουν ψηφιδες λαβας). Είχα κόψει πλαστικά καφάσια και τα είχα για να ξεχωρίζω το κάθε επίπεδο. Η ελαφρόπετρα είναι η ποιο φτηνή αλλά στουμπώνει εύκολα. Και εγώ είχα πρόβλημα να βρω υλικά για τόσο μικρή λίμνη γιατί συνήθως τα πουλάνε για μεγάλες ποσότητες.

Για να το καθαρίσεις μπορείς να ανοίξεις για λίγο την βρύση από κάτω και να φύγουν τα χοντρά. Αν θες καλύτερο καθαρισμό, κλίνεις την αντλία, ανοίγεις το καπάκι, ανασκουντά ένα ένα τα υλικά και τα βγάζεις έξω. Στο τέλος ανοίγεις την βρύση και φεύγει ΟΛΟ το νερό από το βαρέλι.

Όντος, βάζουν διάφορα υλικά όπως κομμένα καλαμάκια, ούπα, σφουγγάρια, μπικουτί, καπάκια, κτλ Κάνουν δουλεία αλλά δεν ξέρω να σου πω αναλογίες. Με τον GIANNHS KOI λέμε να πάρουμε κάτι crystal bio για λίμνες, που ένα τέτοιο σακουλάκι θα σου κάνει καλή δουλειά…

Έγινε επεξεργασία - Aliens
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!

update: ο κηπουρός την καθάρισε επιτέλους! Την έπλυνα, αγοράζω aquamat elastic (σύμφωνα με τον xmode κάνει πολύ καλή δουλειά) και ξεκινάω! Θα την κάνω και 24/3 και έχω δουλειά το 4ήμερο. Ξεκινάω με στεγανοποίηση και συνεχίζουμε

post-23292-0-32876400-1395255735_thumb.jpgpost-23292-0-99925200-1395255797_thumb.jpgpost-23292-0-69164100-1395255806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...οι πέτρες θα χρησιμοποιηθούν για τον καταρράκτη...τώρα εία και τον Έκτορα πίσω, τον ποιμενικό του πεθερού μου (1 από τα 3)!!!

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...