Jump to content

Kατάλληλη τοποθεσία θερμοστάτη?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

Έχω μια απορία..Που είναι καλύτερα να έχω τον θερμοστάτη..Πλάτη κέντρο? η στα άκρα??

Έχω μια 300W και την βλέπω συχνά να δουλεύει και ίσος δεν κάνει την δουλειά τις στην άκρη για το 270l μου.

Link to comment
Share on other sites

κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το, παντως 300 ειναι υπερβολη για 270 λιτρα

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_24552_ehen

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το, παντως 300 ειναι υπερβολη για 270 λιτρα

Γιατι? Νομιζω πως ειναι οκ τα W για τα λιτρα μου..Εσυ τι θεωρεις πως ειναι σωστο.?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το, παντως 300 ειναι υπερβολη για 270 λιτρα

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_24552_ehen

μόλις ειδα και το link..να σε ρωτήσω κάτι..αν κάνει την δουλειά τις με τα 300W και θερμαίνει το ενυδρείο και "σταθεροπια" την θερμοκρασία πιο γρηγορα αυτό θεωρείτε πως είναι πλεονέκτημα να εχεις πιο πολλά W απο οτι αναλογη στα λιτρα σου δηλαδή! !!!??

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Έχω μια απορία..Που είναι καλύτερα να έχω τον θερμοστάτη..Πλάτη κέντρο? η στα άκρα??

Έχω μια 300W και την βλέπω συχνά να δουλεύει και ίσος δεν κάνει την δουλειά τις στην άκρη για το 270l μου.

Kαλό είναι να τον βάλεις κοντά στην είσοδο του φίλτρου, όπου υπάρχει αρκετή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι να τον βάλεις κοντά στην είσοδο του φίλτρου, όπου υπάρχει αρκετή κυκλοφορία.

Τώρα εκει ειναι..αλλα με εβαλε σε σκεψεις το παιδι για τα W μου, αρα και για την καταλαναλωση ρευματος

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια 300W και την βλέπω συχνά να δουλεύει και ίσος δεν κάνει την δουλειά τις στην άκρη για το 270l μου.

Το 300W στα 330lt ανάβει ελάχιστα και όποτε πάρει μπρος θα είναι για 5-10λεπτά. Που βρίσκεται το ενυδρείο (παράθυρο)?

Link to comment
Share on other sites

Το 300W στα 330lt ανάβει ελάχιστα και όποτε πάρει μπρος θα είναι για 5-10λεπτά. Που βρίσκεται το ενυδρείο (παράθυρο)?

ναι ναι..πρέπει να επηρεάζει και αυτό αλλα ελάχιστα φαντάζομαι..

και σε μένα ανάβει ετσι.. αλλα ok όχι και συνεχεια..απλά σήμερα την ida να ανάβει εναλλάξ κανένα 2 λεπτό και μετά off για περιπου κανενα 30αλπετο κρατησε αυτη η ιστορια και ειπα να ρωτησω αν πρεπει να την βαλω κεντρο..

Link to comment
Share on other sites

οτι θερμοστατη εχουμε το ιδιο γρηγορα θα πεσει η θερμοκρασια

οσο περισσοτερα βατ εχουμε τοσο πιο γρηγορα θα ερθει στην θερμοκρασια που ρυθμίσαμε αλλα και περισσοτερα λεφτα πληρονουμε !

Δεν μπορω να ξέρω πιος είναι πιο οικονομικος στο τελος της ημέρας.

Εγω βλεπω πως 200w θα με καλυπταν και σταματάει εκει. Δεν χρειαζομαι τον 300αρι.

Αυτό δεν το λεω εγω ο βλάκας, αλλα αυτοι που εχουν σπουδασει κατι παραπάνω και βγαλαν τις αναλογίες βατ/λιτρο και δεν μπορω να κανω κατι παραπάνω απο το να τους εμπιστευτω!

Link to comment
Share on other sites

οτι θερμοστατη εχουμε το ιδιο γρηγορα θα πεσει η θερμοκρασια

οσο περισσοτερα βατ εχουμε τοσο πιο γρηγορα θα ερθει στην θερμοκρασια που ρυθμίσαμε αλλα και περισσοτερα λεφτα πληρονουμε !

Δεν μπορω να ξέρω πιος είναι πιο οικονομικος στο τελος της ημέρας.

Εγω βλεπω πως 200w θα με καλυπταν και σταματάει εκει. Δεν χρειαζομαι τον 300αρι.

Αυτό δεν το λεω εγω ο βλάκας, αλλα αυτοι που εχουν σπουδασει κατι παραπάνω και βγαλαν τις αναλογίες βατ/λιτρο και δεν μπορω να κανω κατι παραπάνω απο το να τους εμπιστευτω!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα βατ και αφησε το θερμαντικο σωμα διπλα στην εξοδο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα βατ και αφησε το θερμαντικο σωμα διπλα στην εξοδο του φιλτρου.

Thanks STAV

Link to comment
Share on other sites

Οσο μεγαλυτερος σε ισχυ ειναι ενας θερμοστατης τοσο λιγοτερο δουλευει για να ζεστανει το νερο, αρα ''ζει'' περισσοτερο σε σχεση με μικροτερους γιατι ''κουραζετε'' λιγοτερο για την ιδια δουλεια, απλα κοστιζει λιγο παραπανω. Η καταναλωση ομως και στις δυο περιπτωσεις ειναι ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Οσο μεγαλυτερος σε ισχυ ειναι ενας θερμοστατης τοσο λιγοτερο δουλευει για να ζεστανει το νερο, αρα ''ζει'' περισσοτερο σε σχεση με μικροτερους γιατι ''κουραζετε'' λιγοτερο για την ιδια δουλεια, απλα κοστιζει λιγο παραπανω. Η καταναλωση ομως και στις δυο περιπτωσεις ειναι ιδια.

:):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...