Jump to content

Recommended Posts

Μπράβο :huh: Τέτοια ν'ακούω!Ν'ανεβαίνουν οι λιμνούλες να το κάνουμε καινούργια μόδα <_<:D:huh::huh:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρωί πρωί ρίχνω πεταχτο .. Εμείς στην Νάξο και σε οικοδομές που ρώτησα μόνο την ταράτσα αργουμε να ξεκαλουποσουμε αλλιώς κολόνες κτλπ μονομερα ξεκαλουπονουμε και μετά από μια μέρα πεταχτω και2 μέρες μετά σοβαντισμα,,

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί πρωί ρίχνω πεταχτο .. Εμείς στην Νάξο και σε οικοδομές που ρώτησα μόνο την ταράτσα αργουμε να ξεκαλουποσουμε αλλιώς κολόνες κτλπ μονομερα ξεκαλουπονουμε και μετά από μια μέρα πεταχτω και2 μέρες μετά σοβαντισμα,,

Για να το λενε οι μαστορες της Ναξου, κατι περισσοτερο θα ξερουν απο το μηχανικό της Αθηνας.

Ανοιξες ενα θεμα και ζητας να σε συμβουλευουμε και στη συνεχεια εσυ θα πραττεις.

Εκανα αυτο λοιπον που επρεπε και σε συμβουλεψα για να μην εχεις προβληματα ουτε τωρα, αλλα και κυριως ουτε μετα απο 3-4 χρονια.

Στο χερι σου ειναι ομως το τι θα κανεις. Οποτε δεν εχει νοημα να συνεχισουμε την κουβεντα περι μπετου και κονιαματος.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις. <_<

Υ.Γ. Αυτα που σου αναφερω στα παραπανω ποστ ισχυουν για ολη την Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ok δεκτά όλα κ σε ευχαριστώ

Ενημερωτικά σήμερα έκανα το πεταχτω.. Απλά να μν παει χαμένων το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το πετρνο φιλτρο κ το Πέτροχτυστο ντουβαρακι μόνος μ μιας κ τα έξοδα πήγαν πολλά κ δεν έντεκα!! Σε λίγο φοτος

Link to comment
Share on other sites

να και τα υλικα του φιλτρου

2 λτ μακαρονι σερα

30 βιοσφαιρες

20 αστερακια bio chem stars

απο αντλιες εχω παρει

eheim pump compact+2000

και μια νο ναμε 800λτ

εχω παρει επισεις βακτιρια ετοιμα σε μπουκαλακι για 3000 λτ και βελτιωτικο νερου για 2500λτ

εχω επεισεις και ενα σακουλακι που με το πουλησαν για να το βαλω στη λυμνη ν μειωνει την αλγη.. ονομαα θα αναφερω μετα γτ δν θυμαμε και ειμαι στην δουλεια τωρα

και μ εφεραν δωρο ενα

american marine PINPOINT WIRELEE THERMOMETER κατι αμερικανοι πελατες μας που εμεθαν οτι εφτιαχνα ενυδρειο το χειμωνα και μαλλον θα το βαλω στην λυμνη γτ στο ενυδρειο εχω πληρες εξωπλησμο ..

τι μπορω να προσθεσω στο φιλτρο κατα την γνωμη σας ??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι συντονιστές δν μ ξανασυμβουλεβουν ..<_<

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι συντονιστές δν μ ξανασυμβουλεβουν ..:huh:

Γιατι το λες αυτο φιλε μου?? Σου ειπα οτι δε θα σου ξανω δωσω συμβουλη οσο αφορα τα μπετα, αφου εχεις ήδη αποφασισει τι θα κανεις.

Απο κει και περα τα λειτουργικα της λίμνης είναι αλλο θεμα.

Επίσης, ειναι πολλα μελη με μεγαλη εμπειρια στις λίμνες. Θα ηθελα να ακουσω και τη δική τους γνωμη. Εγω, επεμενα στα κατασκευαστηκά, γιατι εχω μεγαλη γνωση και εμπειρια εκεί.

Περιμενουμε συνεχεια. <_<

Υ.Γ. Δεν ειμαστε ολη τη μερα πανω απο τον υπολογιστη. Μην απογοητευεσαι αν δεν περνεις απαντηση μετα πο λιγες ώρες απο το ποστ σου. Εγω τωρα τα ειδα. :D

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο φιλε μου?? Σου ειπα οτι δε θα σου ξανω δωσω συμβουλη οσο αφορα τα μπετα, αφου εχεις ήδη αποφασισει τι θα κανεις.

Απο κει και περα τα λειτουργικα της λίμνης είναι αλλο θεμα.

Επίσης, ειναι πολλα μελη με μεγαλη εμπειρια στις λίμνες. Θα ηθελα να ακουσω και τη δική τους γνωμη. Εγω, επεμενα στα κατασκευαστηκά, γιατι εχω μεγαλη γνωση και εμπειρια εκεί.

Περιμενουμε συνεχεια. <_<

Υ.Γ. Δεν ειμαστε ολη τη μερα πανω απο τον υπολογιστη. Μην απογοητευεσαι αν δεν περνεις απαντηση μετα πο λιγες ώρες απο το ποστ σου. Εγω τωρα τα ειδα. :D

καλα ολα αυτα αλλα δεν μ πεσ καμια συμβουλη οσο αφορα το φιλτρο και τα υλικα του... αν αρκουν αν χρειαζομαι πολλα ακοαμα αν ναι τι ?

post-28221-1306309120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο υπο κατασκευη

post-28221-1306309382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο υπο κατασκευη

λεω να βαλω αυτην την νεγαλη πετρα εκει να γερνει λιγο προς τα μεσα αλλα δεν μ αρεσει και τοσο εμφανισιακα...ακι και μπορει οταν χτυστουν και οι αλλες πετρες να δειξει

post-28221-1306309613_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tα υλικά και το φίλτρο σου εξαρτώνται απο το τι είδους λίμνης θέλεις.

Άμα το νερό θες να είναι κρύσταλλο θα χρειαστείς μεγαλύτερο φίλτρο με πολλά στάδια φίλτρανσης.

Τώρα άμα το πας σαν την δικιά μου, δηλαδή να έχει και λίγη άλγη δεν έγινε και κάτι, αυτά τα υλικά θα σε καλύψουν.

Μην ξεχνάς ότι σε μια λίμνη το στρώσιμο δεν γίνεται τόσο στο φίλτρο όσο σε ολόκληρη την λίμνη (τοιχώματα κτλπ) και φυτά που θα δημιουργήσουν βιολογικό φίλτρο. <_<

Link to comment
Share on other sites

Tα υλικά και το φίλτρο σου εξαρτώνται απο το τι είδους λίμνης θέλεις.

Άμα το νερό θες να είναι κρύσταλλο θα χρειαστείς μεγαλύτερο φίλτρο με πολλά στάδια φίλτρανσης.

Τώρα άμα το πας σαν την δικιά μου, δηλαδή να έχει και λίγη άλγη δεν έγινε και κάτι, αυτά τα υλικά θα σε καλύψουν.

Μην ξεχνάς ότι σε μια λίμνη το στρώσιμο δεν γίνεται τόσο στο φίλτρο όσο σε ολόκληρη την λίμνη (τοιχώματα κτλπ) και φυτά που θα δημιουργήσουν βιολογικό φίλτρο. <_<

αν βαλω σε λειτουργεια και της δυο αντλιες η μια απλα να ανακυκλωνει το νερο και η αλλη να το ανακυκλωνη μεσω φιλτρου λες να μειωθει κιαλο η αλγη?

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω σε λειτουργεια και της δυο αντλιες η μια απλα να ανακυκλωνει το νερο και η αλλη να το ανακυκλωνη μεσω φιλτρου λες να μειωθει κιαλο η αλγη?

Δεν νομιζω.

Το μόνο όμως σου μένει είναι να το κάνεις και να δεις <_<

Link to comment
Share on other sites

μπορει να φτιαξω και απο την αλλη μερια ενα φιλτρο το ιδιο μεγεθος αλλα με ποιο οικονομικα ηλικα (ελαφροπετρα)

Link to comment
Share on other sites

λεω να φτιαξω μια εγκατασταση ετσι ωστε να βαλω μεσα θερμοστατες ωστα να μπορουν να ζησουν και πλεκο μεσα ωστε να μειωνεται η αλγη.. ποσα wat θερμοστατη χρειαζομαι και ποσους για 2000λτ

Link to comment
Share on other sites

Τα πλέκο είναι τροπικά ψάρια, τα χρυσόψαρα / κοι είναι ψάρια κρύου νερού.

Άρα μπορείς να φτιάξεις συνθήκες είτε για τον ένα είτε για τον άλλο…. αλλά όχι να έχεις ταυτόχρονα διαφορετικές συνθήκες στην ίδια δεξαμενή.

Όταν η λίμνη σου τον χειμώνα φτάσει στους 10 ή στους 0 βαθμούς πρακτικά δεν μπορείς να ανεβάσεις την θερμοκρασία στους +26 αφού μιλάμε για εξωτερικό χώρο. Δεν θέλω καν να ξέρω πόσο θα έρθει η ΔΕΗ.

Το πρόβλημα που θα έχεις είναι η αιωρούμενη άλγη. Το / τα πλέκο δεν θα έχουν την δυνατότητα να την καταπολεμήσουν.

Αν θες να έχεις διαυγές νερό σαν πρώτη λύση πρέπει να ασχοληθείς με το φίλτρο σου. Σαν δεύτερη λύση με τα φυτά. Σαν τρίτη λύση με μια λάμπα UV (ίσως να είναι και υπερβολική η χρήση UV στα 2000 litra). Όσο και να έψαξα δεν έχω βρεί κάποιον κανόνα. Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να λάβουμε υπόψη και πάλι η κάθε λίμνη έχει τις ιδιαιτερότητές τις. Διαφορετική ηλιοφάνεια, διαφορετικά φυτά διαφορετικά …. κτλ

Αυτή την στιγμή έχω καταφέρει διαύγεια στην λίμνη μου. Στους 55 πόντους βάθος βλέπεις και τους κόκκους από το χώμα…

Έχω 5 ώρες ηλιοφάνεια. Είναι 800lt η λιμνούλα μου. Κυκλοφορητής 3000lt/ώρα. Φίλτρο 60lt DYI με +20lt ελαφρόπετρα και τον υπόλοιπο χώρο με σφουγγάρια. 1 νούφαρο, 2 πάπυρους.

Τρέχει κάτι μήνες άρα δεν μπορώ να ξέρω ούτε αν είμαι υπερβολικός ούτε αν θα αποκτήσω πάλι αιωρούμενη άλγη και για αυτό τον λόγο δεν μπορώ αν σε συμβουλέψω… . Το αναφέρω απλώς σαν παρατήρηση στην δικιά μου λίμνη.

Υ.Γ. Ανέβαζε ποιο πολλές φώτος από το κάθε στάδιο καθώς προχωράς βήμα βήμα.)

Link to comment
Share on other sites

Σκευτομουν ότι το χειμώνα μπορώ να βάλω έναν θερμοστατη σε μια πλευρά του βυθού ωστε να σπάει η παγωνιά,,,

Φυτά θελω κ γω να βρω παππυρο αλλά δν ξέρω που,, έπεισεις θα βάλω κ νουφαρα κ ψάχνω ζαχαροκαλαμο,,,

Φιλτρο φτιαχνω με υπερχιληση 200λτ με μακαρονη σερα βιοσφαιρες αστερακια bio-chem sfougaria Kai elafropetres (και σκέφτομαι να φτιάξω άλλο ένα ίδιας χώριτικοτητας να το γέμιση με ποιο οικονομικά υλικά,σφουγκαρια ελαφροπετρες αλλα φτηνά υλικά.. ) έπεισεις θελω να βάλω στον βυθό άμμο θαλάσσης ,, τι πρέπει να της κάνω πριν τιν βάλω...???

Uv θα εΧω ένα για 3000lt

Έγινε επεξεργασία - pepos
Link to comment
Share on other sites

MODEL 5W

CAPACITY 3000L

MAX. PRESSURE 3bar.

Atman uv

Θα με καλύπτει πιστεβω

Link to comment
Share on other sites

Με θερμοστάτη μην ασχοληθείς. Έχεις πολύ καλό βάθος (~1 μέτρο). Ακόμα και 0 βαθμούς να έχει στην επιφάνεια στους 80 πόντους θα έχει 4 βαθμούς και θα μπορούν να επιβιώσουν τα ψάρια σου.

Το φίλτρο καλό ακούγετε. Στην πράξη να δούμε <_<

Ο κυκλοφορητής σου θα τραβάει από τον πυθμένα ? Αν ναι.. θα σου ρουφήξει όλη την άμμο. Ξέρω ότι πρέπει να την βράσεις για να μην μεταφέρεις βλαβερά παράσιτα. και αν μπορείς ρίξε και λίγο ξίδι στην κατσαρόλα που την βράσεις για απολύμανση. Δεν ξέρω όμως αν είναι καλή ιδέα…. γιατί δεν θα μπορείς να βάλεις σκούπα βυθού, και λόγο βάθους / άλγη ίσως και να μην την βλέπεις…..

Link to comment
Share on other sites

Με την αλγη βυθού τι ενοεις την λάσπη η πρασινιλα;;

Για το. Uv δν μ πάτε το ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Την λάσπη ενοώ.

Λόγο UV δεν νομίζω να έχεις πρασινίλα

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στΟ βυθό τι πρέπει να βάλω για την βιολογία της λυμνης

Link to comment
Share on other sites

προχωραει το χτισιμο...

post-28221-1306659967_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λόγο πίεσης χρόνου έχω βάλει ένα βαρέλι 300λτ νερό,, με τα φυτά πο θα μπουν μες την πυκνή( με τα γλαστρακια τους) και σαμπ 55λτ με όλο το βιολογικό υλικό υλικό π έχω για την λυμνη (μακαρόνια σερρα 2 λτ, 35 αστερακια βίο chem, 30βιοσφαιρες ,και βελτιοτικο νερού δεν θυμαμε μάρκα) να φτιάξω ελάχιστα τον κύκλο του νερού πριν μπει στην λυμνη νερό,, ααα έχω και 4-5 χρυσό άρα μέσα π μ χάρισαν και δουλεύει μια αντλία eheim 2000compact να τονίσω ότι το σαμπ εναι πάνω από το βαρέλι κ πέφτει το νερό απο ύψος στο βαρέλι για την οξυγονοση του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...