Jump to content

Αχ αυτή η hair algae - πρόβλημα


istellas

Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι...

Λοιπόν, χρειάζομαι κι εγώ τη βοήθειά σας στο πρόβλημα που έχω με hair algae.

Πρώτα θα σας περιγράψω το ενυδρείο μου:

Διαστάσεις ενυδρείου 90cm(M)x35cm(Π)x52cm(Υ).

post-190-1131151571_thumb.jpg

Φίλτρα: 1xEheim Ecco 2231, 1xEheim Canister 2213 - συνολική ροή 740lt/h

Φωτισμός ο οποίος τροποποιήθηκε πρόσφατα και έχει ως εξής: T8 λάμπες 3x20W (flora-glo), 1x20W (aqua-glo), 1x25W (aqua-glo). Ωράριο λειτουργίας: 1x20W aqua-glo & 1x20W flora-glo 11:00-15:00 & 17:00-21:30. Οι υπόλοιπες 11:20-14:40 & 17:20-21:00.

Μπουκάλα CO2 με διάχυση CO2 στο νερό περίπου στα 30-35ppm όπως προκύπτει από τις παρακάτω τιμές pH/kH. pH controller:Hanna ρυθμισμένος στο να κόβει κάτω από pH 6.6

pH:6.7-6.9, GH:5, kH 7-7.5, Ammonia:0mg/l, Nitrite:<0.3mg/l, Nitrate:12mg/l, O2:6.5mg/l.

Υπόστρωμα:λάβα και χαλίκι ενυδρείου ύψους 6cm

Φυτά: Echinodorus bleheri (4 ρίζες), Αnubias nana (2 ρίζες), Anubias barteri (3 ρίζες), Lilaeopsis brasiliensis (1 ρίζα δοκιμαστικά), 2 ρίζες από ένα κόκκινο που δεν ξέρω τι είναι :)

Ψάρια: 3xDiscus, 15xNeon Tetras, 1xClown Loach, 2xBorneo sucker, 3xCorydoras aeneus, 3xAfrican Glass Catfish, 1 Kuhli Loach, 1xSlender Madtom

Λιπάσματα και δοσολογία: Tropical Aqua-florin 1φορά/15ημ, Tropical Ferro-Activ 1φορά/15ημ, Βιο-Vert 1αμπούλα/15ημ, Aquarium Pharmaceutical root tablets 1 ανά 2 ρίζες/1μήνα

Αλλαγές νερού: 30%/10ημ (όχι από RO)

Θερμοκρασία: 27.5 βαθμούς Κελσίου

To πρόβλημα που είχα πριν βάλω τις έξτρα λάμπες και το CO2 ήταν ότι τα φυτά μου απλά διατηρούνταν χωρίς να μπορώ να έχω ανάπτυξη και να κρατήσω φυτά με υψηλές ανάγκες. Από τότε που έβαλα τις έξτρα λάμπες (2 εβδομάδες περίπου) και το CO2 (1.5 μήνας) τα πράγματα άλλαξαν πολύ προς το καλύτερο. Γρήγορη ανάπτυξη στις echinodorus αλλά και στις anubias. Βεβαίως αυξήθηκε και κατά πολύ η άλγη (green & hair-algae).

post-190-1131151620_thumb.jpg

post-190-1131151647_thumb.jpg

Σήμερα θα προμηθευτώ κάποια test PO4, Fe & Ca για να πάρω και αυτές τις μετρήσεις που είμαι σίγουρος ότι θα παίξουν κάποιο ρόλο.

Θα συμπληρώσω τις μετρήσεις αργότερα σήμερα... Μέχρι τότε έχετε να μου προτείνετε κάτι για το πρόβλημά μου?

Sorry αν σας κούρασα,

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα τα test και ιδού τα αποτελέσματα:

Cu (χαλκός):0mg/l

Fe (σίδηρος):3.5mg/l

PO4:10mg/l

Ποιες είναι οι πρέπουσες τιμές?

Φαντάζομαι ότι το PO4 είναι μάλλον πολύ??? Της Sera το test που πήρα έλεγε κάτι για 1mg/l όριο. Είναι όντως έτσι? (Μα καλά πως ανέβηκε τόσο πολύ?? :rolleyes: )

Mr Karvounis may I have your lights please? :)

Link to comment
Share on other sites

κόψε την λίπανση με σίδηρο και κάνε ποιο συχνές αλλαγές για να πέσουν οι τιμές του PO4.

Θα πρότεινα να αυξήσεις την συχνότητα των δόσεων λίπανσης, μειώνοντας τις ποσότητες.

Πιστεύω σε διάστημα 3ων με 4ων εβδομάδων θα δεις αποτελέσματα.

Αν δεν μειωθεί ο Fe, αύξησε την φωτοπερίοδο κατά λίγο.

Αν δεν μειωθεί ο PO4 βάλε phosguard

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες Phos-zorb και αναμένουμε... Κάνω και αλλαγές κάθε 2 μέρες 20-25%. Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω δει αλλαγές στο PO4.

Υπομονή φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες Phos-zorb και αναμένουμε... Κάνω και αλλαγές κάθε 2 μέρες 20-25%. Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω δει αλλαγές στο PO4.

Υπομονή φαντάζομαι...

1995[/snapback]

Σύμφωνα με τις οδηγίες αυτών των προϊόντων θα πρέπει να παίρνεις μετρήσεις μετά από 4-5 μέρες τουλάχιστον. Καλό θα ήταν για αυτό το διάστημα να κόψεις και τις συχνές αλλαγές για να δεις αν απορροφά-διασπά τα φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άρχισε το Phos-zorb να κάνει δουλειά. Μετράω κάθε πρωί εδώ και 3 μέρες και έπερνα τιμές γύρω στο 10. Σήμερα το πρωί η τιμή είχε πέσει στο 5mg/lt. ΥΕΑΗ!!!!!!!!

Ακόμα αναμένουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

για να ξανάρθω στο θέμα με την άλγη...

Όλο αυτό το διάστημα περίμενα να στρώσει ο φωτισμός και να χαμηλώσω τα PO4. Λοιπόν μετρήσεις χθεσινές:

oC---pH--GH--kH---CO2--NH3-NH4---NO2---NO3--Cu---O2----Fe---PO4

27.9--6.9--9----10---38-------0--------<0.3---~5-----0--~6.5--~0.5--0.8

H hair-algae ομολογουμένως έχει σταματήσει να αναπτύσσεται με τους ρυθμούς που αναπτυσσόταν. Από κει που ήθελα καθάρισμα το τζάμι κάθε 2 μέρες, τώρα θέλω κάθε εβδομάδα. Όμως τα φυτά, παρόλο που κλάδεψα τα φύλλα που δεν φαινόντουσαν από την άλγη, συνεχίζει να αναπτύσσεται στις άκρες τους, λες και βγάζουν μαλιά. Σε διάστημα μιας εβδομάδας πρέπει να καθαρίζω με οδοντόβουρτσα με τον κίνδυνο πάντα να τραυματίσω τα φύλλα.

Καμιά ιδέα??? Πως μπορείτε και κρατάτε τα φυτά σας πεντακάθαρα?

Μια πρόσφατη φωτο του ενυδρείου είναι η ακόλουθη:

post-190-1131151347_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Η άλγη που περιγράφεις σαν μαλλιά είναι μαύρη;

Επίσης μου κάνει εντύπωση η μέτρηση του NO2<0.3, είναι με stick;

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι με το τεστ της Tetra και το σχεδιάγραμμα που δίνει είναι το εξής

Γι αυτό λέω και <0.3 (φαντάζομαι είναι 0)

post-190-1131151519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με αυτό είναι η χαμηλότερη διαβάθμιση του τεστ.

Η άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με αυτό είναι η χαμηλότερη διαβάθμιση του τεστ.

Η άλγη;

3495[/snapback]

Tι εννοείς η άλγη? Αυτή υπάρχει στα φύλλα απλά δεν φαίνεται στη φωτο γιατί είναι συνολική. Αν εννοείς αυτό μπορώ να τραβήξω μια φωτό από κοντά το βράδυ για να δεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη που περιγράφεις σαν μαλλιά είναι μαύρη;

3493[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Sorry, ούτε καν το είδα :blush:

Όχι η άλγη που ναι σαν μαλιά είναι υγιέστατη και καταπράσινη :hysterical:

Χρειάζεται να προσέξω κάτι ακόμα στις παραμέτρους του νερού μου?

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...