Jump to content

Recommended Posts

Έχω δύο προβλήματα, βασικά δύο φυτά που με προβληματίζουν.

Το πρώτο είναι ένα Anubia Nana που κάθε 5-6 μέρες βγάζει καινούργειο φύλλο αλλά της τελευταίες μέρες έχω προσέξει κάτι μεγάλα μαύρα σημάδια σχεδόν 1εκ πάνω στα παλιά φύλλα. Να φταίει το φως? Είναι στον πάτω κάτω απο δύο 39watt.

Το δευτερο πρόβλημα είναι κι αυτό που με απασχολεί περισσότερο απολα. Τα κερατόφυλλα μαδάνε και "πεθαίνουν". Έχουν γρήγορη ανάπτυξη, κοντεύουν το ένα μέτρο σε μήκος με ζωηρό χρώμα στης άκρες αλλά χαμηλά μαδάνε και σαν να νεκρώνουν, καφετί χρώμα ένα πράγμα. Τα φυτά αυτά τα έχω να επιπλέουν οπότε δεν παίζει θέμα φωτισμού.

Τα Pistia πολλαπλασιάζονται σαν τα μανιτάρια με κάτι ρίζες ΝΑ! Ενώ το Microsorum αν και στάσιμο δείχνει υγιέστατο.

Παράμετροι είναι pH 6.6, kH 2.7, gH 5, NH3/4 & NO2 στο μηδέν και ΝΟ3 στο 2ppm. Λιπάσματα δεν ρίχνω και έχω φωτοπερίοδο 8-9ώρες. Το ενυδρείο είναι 330lt με 10 Cardinal, 4 Julii Corys και 2 Δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπεριοδος σου είναι καλή, τα watt έχουν σχέση με τα λίτρα, για εύκολα φυτά 0,3 watt ανά λίτρο,πρέπει να αρχίσεις να ρίχνεις λιπάσματα, υγρό λίπασμα και ταμπλετες αν δεν έχεις υπόστρωμα, αν δεν έχεις Co2 πρέπει να έχεις και εγώ εχω εύκολα φυτά και σχετικά εύκολα φυτα αν δεν έριχνα όμως από την αρχή λιπάσματα και Co2 δεν ξέρω αν θα υπήρχαν ακόμα, αυτα που βάζω εγώ είναι τα Sera florena και το Sera florenete, ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δισκους ε; :)

τι θερμοκρασια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα φυτα δεν τα πανε καλα μακροπροθεσμα σε υψηλες θερμοκρασιες. Οποτε εχεις την κυριοτερη αιτια .

Το κερατοφυλλο επιπλεει ή το εχεις φυτεμενο. Στην 2η περιπτωση ειναι φυσικο να σαπιζει αφου ειναι καθαρα φυτο επιφανειας και δεν κραταει για πολυ φυτεμενο. Η φυσικη του θεση ειναι η επιφανεια.

Ασχετο με τα φυτα αλλα να επισημανω οτι οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και κακως εχεις μονο 2.

Link to comment
Share on other sites

Τα κερατόφυλλα επιπλέουν. Μου κάνει εντύπωσει ότι τα υπόλοιπα φυτά πάνε καλά.

Το γνωρίζω ότι οι Δίσκοι είναι κοπαδόψαρα αλλά είμαι πολύ επιλεκτικός και είμαι σε αναμονή μέχρι να πάρω άλλα 3-4.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι οι Δίσκοι είναι κοπαδόψαρα αλλά είμαι πολύ επιλεκτικός και είμαι σε αναμονή μέχρι να πάρω άλλα 3-4.

Κοίταξε να βρεις φίλε γιατί έχω διαβάσει ότι καλό είναι να μπαίνουν όλοι μαζί από την αρχή και να μην είναι διαφορετικές ηλικίες... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να βρεις φίλε γιατί έχω διαβάσει ότι καλό είναι να μπαίνουν όλοι μαζί από την αρχή και να μην είναι διαφορετικές ηλικίες... :)

:D ολα τα κοπαδοψαρα αν δεν ειναι ιδιασ σχεδον ηλικιασ ισωσ να μην κοπαδιασουν...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κλάδεψα μερικά γιατί μου κρύβανε τα πάντα. Μέσα σε μια εβδομάδα έβγαλα ένα με μήκος 55εκ. Για να σας δώσω να καταλάβετε στην βάση του φυτού τα stems είναι γυμνά, απο την μέση και πάνω (στο φρέσκ κομμάτι) είναι μια χαρά. Μήπως πρέπει να τα κλαδεύω για να μη γίνονται τόσο μεγάλα και πέφτουν τα φύλλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...