Jump to content

Διάφορα Test


Recommended Posts

Επειδή κατάλαβα πως μάλλον το ενυδρείο μου χρειάζεται να κάνω και εγώ, κάπως επείγον τις ανάλογες, δοκιμές νερού για τα διάφορα στοιχεία, απλά αν μπορείτε να μου πείτε κάποια εταιρεία ή σημείο που μπορώ να βρω φτηνά τα test, επειδή έψαξα σήμερα σε κατάστημα και βρήκα 15 Ευρώ, μια συσκευασία που είχε για διάφορες μετρήσεις απ' ότι κατάλαβα, αλλά η τιμή ήταν πέραν του αναμενόμενου. Εκτός και αν είναι πάνω - κάτω όλα τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω τεστ που αναφέρεις προφανώς είναι sticks.

Οχι ότι καλύτερο, δεν έχουν μεγάλη ακρίβεια και είναι και τα φθηνότερα, γιατί με ~15ε τα παίρνεις όλα μαζί.

Τα υγρά που έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια και γενικά τα προτιμάμε για να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο, είναι μεμονομένα τεστ για κάθε στοιχείο, pH, kH κλπ και είναι και πιο ακριβά αν τα πάρεις όλα μαζί. Κάθε τεστ έχει και διαφορετική τιμή συνήθως με ακριβότερα τα NH3/NH4, NO2 και ΝΟ3 (δεν ξέρω για Ο2, CO2 και PO4)

Τα φθηνότερα υγρά τεστ που έχω δει προσωπικά μέχρι στιγμής είναι της Sera και της Tetra.

Αξίζει πάντως, αν έχεις, να δώσεις κάτι παραπάνω για τεστ.

Πάντως οι τιμές σε sticks και υγρά είναι πάνω-κάτω οι ίδιες για κάθε εταιρία, με κάποιες πιο ακριβές όπως η ΑΡΙ και κάποιες άλλες.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

παρε της api τα υγρα..εγγυηση..θα τα χεισ κ πολυ καιρο..(ειναι αριβα, μαζεψε λεφτα :) τα στικσ δεν ειναι καθολου εγγυρα)

Link to comment
Share on other sites

15-20 Ευρώ κάνουν τα περισσότερα τεστ σε στικ αλλά την δουλειά τους την κάνουν σε πρώτη φάση αν τα υγρά σου είναι απαγορευτικά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δώσεις 15-20ε για sticks, δίνεις τα ίδια και παίνρεις ΝΟ2 και ΝΟ3 της Sera ή της Tetra ή Tropical που είναι από τα πιο φθηνά σε σχέση με άλλα.

Σιγά-σιγά παίρνεις και τα υπόλοιπα υγρά και είσαι οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...