Jump to content

Κατασκευη ενυδρειου 200λιτρα


Johhny_

Recommended Posts

Λοιπον παιδια αποφασισα να φτιαξω μονος μου το πολυποθητο 200αρι.

Διαστασεις 100*45*50 7αρι κρυσταλλο.

Ομως δεν ξερω με ποιον τροπο να το κολλησω,περιμετρικα απο τη βαση η πανω στη βαση να κολληθουν τα κρυσταλλα?

Επισης 7 χιλιοστα εινα αρκετα?

Link to comment
Share on other sites

λιγα ειναι τα 7mm.εγω στα 160 λιτρα εχω 8αρι.βαλε 10αρι να εισαι συγουρος!και τα τζαμια να μην ειναι ρονταρισμενα.

Link to comment
Share on other sites

βαλε κ κοντρες!!

συμφερει να το φτιαξεις μονος??και απο θεμα χρηματων και απο θεμα κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην συμφερει?Καιο λογος που το φτιαχνω ειναι για την εμπειρια του να βλεπεις κατι που εχει φτιαχτει απο τα χερακια σου

(Παλι καλα να λεμε που εχω θειο τζαμα :) )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια αποφασισα να φτιαξω μονος μου το πολυποθητο 200αρι.

Διαστασεις 100*45*50 7αρι κρυσταλλο.

Ομως δεν ξερω με ποιον τροπο να το κολλησω,περιμετρικα απο τη βαση η πανω στη βαση να κολληθουν τα κρυσταλλα?

Επισης 7 χιλιοστα εινα αρκετα?

Για Αφρικανικο το πας :D

7αρι γυαλι δεν νομιζω να υπαρχει.Καλητερα 10αρι.

Κοψε ενα νοβοπαν στην ιδια διασταση με την βαση.Βαλε την βαση πανω.βιδωσε απο 2 κοντρες σε καθε πλευρα του νοβοπαν για να σου κρατα τα καθετα γυαλια.ασε ενα κενο 2 ποντους σε καθε πλευρα γυαλιου και βαλε χαρτοταινια σε ολες τις πλευρες που θα κολλησεις βαλε σιλοκονη ,ξανα δεστο με χαρτοταινια το ενυδρειο απο εξω αυτην την φορα,και αμεσως βγαλε τις εσωτερικες χαρτοταινιες πρι ξεραθει η σιλικονη.

Αντε και καλο Αφρικανικο :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια τοτε!!θα χρειαστεις λιγη βοηθεια απο αυτον!!!

καλη κατασκευη..περημενουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτος θα τα κολλησει.......

Βεβαια θελω να φτιαξω και καπακι...αλλα απο τι υλικο?Σκεφτομαι μαλλον απο καποιο ειδος ξυλου

Link to comment
Share on other sites

Αυτος θα τα κολλησει.......

Βεβαια θελω να φτιαξω και καπακι...αλλα απο τι υλικο?Σκεφτομαι μαλλον απο καποιο ειδος ξυλου

κοντρα πλακε θαλασσης παρε,βαλε και αλουμινοταινεια απο κατω αντι για ανακλαστηρα.βαφτο και με βερνικη βασης νερου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!Δε το σκεφτηκα καθολου!Βεβαιως ακολουθει και σιδερενια βαση απο κιλοδοκο μαλλον γιατι ξυλινη τη φοβαμαι.

Φωτογραφιες θα αργησω να βαλω μιας και ολη η κατασκευη θα αρχισει μετα τις εξετασεις (αμαν κ αυτες ολο τα σχεδια μου χαλανε :D:) )

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!Δε το σκεφτηκα καθολου!Βεβαιως ακολουθει και σιδερενια βαση απο κιλοδοκο μαλλον γιατι ξυλινη τη φοβαμαι.

Φωτογραφιες θα αργησω να βαλω μιας και ολη η κατασκευη θα αρχισει μετα τις εξετασεις (αμαν κ αυτες ολο τα σχεδια μου χαλανε :D:) )

παρε μια ιδεα απο εδω

μην τα κανεις βιαστικα,κανε υπομονη για να γινουν οσο το δυνατον καλυτερα.καλη επιτυχεια στις εξετασεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο το θεμα διαβαζα!Τυχαιο?Δεν νομιζω χαχα!Ναι ετσι θα το κανω φενεται καλη και σωστη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...