Jump to content

Αλαγες φιλτρου


OLYMPIC

Recommended Posts

Για σας παιδιά επειδή είμαι πολύ καινούργιος θα ήθελα να μου πείτε κάθε πότε πρέπει να αλλάζω τα υλικά του φίλτρου πια από αυτά πλένω με νερό και πια όχι .Το φίλτρο μου έχει 4 σκάφες των 2lt .Η δυο χαμηλές έχουν EHEIM MECKpro 4lt η επόμενη έχει SUBSTRAT Pro 2lt και η πιο πάνω έχει Bio Meck 2lt το φίλτρο είναι EHEIM 2078e.Το βιβλίο του λέει πως κάνω αλλαγές όχι πότε

Ευχαριστω Ηλιας

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά επειδή είμαι πολύ καινούργιος θα ήθελα να μου πείτε κάθε πότε πρέπει να αλλάζω τα υλικά του φίλτρου πια από αυτά πλένω με νερό και πια όχι .Το φίλτρο μου έχει 4 σκάφες των 2lt .Η δυο χαμηλές έχουν EHEIM MECKpro 4lt η επόμενη έχει SUBSTRAT Pro 2lt και η πιο πάνω έχει Bio Meck 2lt το φίλτρο είναι EHEIM 2078e.Το βιβλίο του λέει πως κάνω αλλαγές όχι πότε

Ευχαριστω Ηλιας

Αυτα που είναι κάτω τα δυο είναι για μηχανικό φιλτραρισμα και μπορείς να τα πλενεις με νερο βρυσης τα δυο πάνω είναι βιολογικα υλικά και θα τα πλενεις μόνο με νερο ενυδρειου και όχι πολυ συχνά Για να τα αλλάξεις θα περάσει πολύς μα πολύς καιρός χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που είναι κάτω τα δυο είναι για μηχανικό φιλτραρισμα και μπορείς να τα πλενεις με νερο βρυσης τα δυο πάνω είναι βιολογικα υλικά και θα τα πλενεις μόνο με νερο ενυδρειου και όχι πολυ συχνά Για να τα αλλάξεις θα περάσει πολύς μα πολύς καιρός χρόνια

Τιποτα δεν πλενουμε με νερο της βρυσης,και δεν τα αλλαζουμε ποτε,εκτος εαν σπασουν. :)

Link to comment
Share on other sites

ουτε το μιχανικο φιλτρο οπως λεει ο Δημος

Link to comment
Share on other sites

ουτε το μιχανικο φιλτρο οπως λεει ο Δημος

Οχι,μονο το πλενουμε μ****α με νερο του ενυδρειου,και αυτα τα κανουμε οταν δουμε οτι εχει πεσει η ροη του φιλτρου. :)

Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει η πιεση του φιλτρου πρεπει να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει η πιεση του φιλτρου πρεπει να το κανω?

Αν εχει πεσει καντο,ποσο καιρο δουλευει,και τι φιλτρο ειναι,ποσα λιτρα ανα ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το 3ο καλάθι SUBSTRAT Pro 2lt λέει ότι είναι και αυτό για καθάρισμα του νερού μήπως θα έπρεπε να έχω και τα δυο τα τελευταία 3ο καί 4ο με βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

Οσο περισσοτερο βιολογικο υλικο εχεις τοσο καλυτερα .βγαλε τα πολλα σφουγγαρια και γεμισετο με syporax

Link to comment
Share on other sites

Είναι το EHEIM 2078e και δίνει κατασκευαστικά 1800lt το έχω στο νερό περίπου 18 ημέρες αλλά υπόψη ότι έχω ανακατέψει πολλές φορές τον βυθό μιας και εινα καινούργιο το ενυδρειο.Τορα η ροη του έχει πέσει στα 600lt την ώρα

Link to comment
Share on other sites

Το syporax φαντάζομαι είναι το αντίστοιχο της EHEIM το Bio Meck.Και ποιας εταιρίας είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το syporax φαντάζομαι είναι το αντίστοιχο της EHEIM το Bio Meck.Και ποιας εταιρίας είναι?

Της Sera :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο περισσοτερο βιολογικο υλικο εχεις τοσο καλυτερα .βγαλε τα πολλα σφουγγαρια και γεμισετο με syporax

Kανονικά όμως πρέπει να έχουμε και μια στοιχειώδη μηχανική φίλτρανση πριν τη βιολογική για να κρατάει καθαρό το βιολογικό αλλιώς θα βουλώσει κι αυτό. :)

Το βιολογικό υλικό δεν κάνει για μηχανική φίλτρανση και βουλώνει σχετικα εύκολα.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Το syporax φαντάζομαι είναι το αντίστοιχο της EHEIM το Bio Meck.Και ποιας εταιρίας είναι?

Το siporax είναι το αντίστοιχο του substrat pro της eheim.

Το Bio Mech είναι μηχανικό υλικό που μπορεί να φιλοξενήσει και βακτήρια ενώ το siporax δεν κάνει δουλειά ως μηχανικό υλικό.. Σαν αντίστοιχο του biomech υπάρχει το biopur της sera.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ είσαστε κατατοπιστικότατοι

Ηλιας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...