Jump to content

Μονομαχοενυδρείο...!


Geo100

Recommended Posts

Σας παρουσιάζω το πρώτο μου ενυδρείο με έναν μονομάχο...!

Λίτρα: 20 καθαρά

Θερμοκράσια: 26 οC

Φωτισμός: 8 ώρες

Εσωτερικό φιλτράκι με βιολογικό υλικό

Υπόστρωμα Λίπανσης

Λεπτόκοκκο χαλίκι

Διακόσμηση

1 ηφαιστιακή πέτρα...

Φόντο: Πράσινο χαρτόνι

Φυτα: Camboda Caroliana, Anubia nana, Echinodorus

Κάτοικοι: 1 μονομάχος veil-tail, 1 zebra snail

Ρουτίνες:

Εβδομαδιαίο Υγρό Λίπασμα

Αλλαγή 30% νερού κάθε εβδομάδα

post-8118-1305711034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζω το πρώτο μου ενυδρείο με έναν μονομάχο...!

Λίτρα: 20 καθαρά

Θερμοκράσια: 26 οC

Φωτισμός: 8 ώρες

Εσωτερικό φιλτράκι με βιολογικό υλικό

Υπόστρωμα Λίπανσης

Λεπτόκοκκο χαλίκι

Διακόσμηση

1 ηφαιστιακή πέτρα...

Φόντο: Πράσινο χαρτόνι

Φυτα: Camboda Caroliana, Anubia nana, Echinodorus

Κάτοικοι: 1 μονομάχος veil-tail, 1 zebra snail

Ρουτίνες:

Εβδομαδιαίο Υγρό Λίπασμα

Αλλαγή 30% νερού κάθε εβδομάδα

το ειπες στο αλλο θεμα του φιλου και το εκανες επιτελους το παρουσιασες :rasp:

εχω να κανω ερωτησεις :D....................................

α) ποσο καιρο λειτουργει :D

β)η συμπεριφοτα του μονομαχου;;;

γ)....δεν υπαρχει ερωτηση μονο θαυμασμος απλο και τελιο :):D το μονο που θα σου προτεινα ειναι μος και αμα μου απαντησεις και στις ερωτησεις θα σου προτεινω και κατι αλλο :rasp:

.

Link to comment
Share on other sites

το ειπες στο αλλο θεμα του φιλου και το εκανες επιτελους το παρουσιασες :rasp:

εχω να κανω ερωτησεις :D....................................

α) ποσο καιρο λειτουργει :D

β)η συμπεριφοτα του μονομαχου;;;

γ)....δεν υπαρχει ερωτηση μονο θαυμασμος απλο και τελιο :):D το μονο που θα σου προτεινα ειναι μος και αμα μου απαντησεις και στις ερωτησεις θα σου προτεινω και κατι αλλο :rasp:

.

το ενυδρειο λειτουργεί απο τις τις 11 Απριλίου...!

ο Μονομάχος είναι αρκετά δραστήριος... χθες διαπίστωσα μια τρύπα στο πτερύγιο του αλλα ήταν επειδη ήθελε να περνάει ανάμεσα στο τζάμι και την πέτρα και ετσι την μετακίνησα λίγο για να μην γδαρθεί ξανά... μετά απο μια αλλαγή νερού 50% η τρύπα σημερα σχεδον επουλώθηκε...

Είχα ψάξει για moss αλλα δεν έβρσικα πουθενά... μολις τελειώσουν και οι εξετάσεις του σχολειου θα βάλω και ενα CO2 DIY σε μικρή ροή όμως...!

Link to comment
Share on other sites

σε κανα μηνα πανε για γαριδες αν ειναι ησυχος ο μονομαχος και θα σου προτεινα ξυλο αντι για πετρα ειναι καλυτερο :)

Link to comment
Share on other sites

τελειο προσπαθησες να φτιαξεις τις cabomba σε συσταδες? θα δειχνει πιο ωραιο

Link to comment
Share on other sites

τελειο προσπαθησες να φτιαξεις τις cabomba σε συσταδες? θα δειχνει πιο ωραιο

όταν λες συστάδες? τώρα είναι καλά έχουν ριζώσει κιόλας...

ο μονομαχος δυστυχώς είναι παρα πολύ επιθετικός... μέχρι και στο σαλιγκάρι επιτεθηκε στην αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

ε, αρχή είναι ακόμη, θα μάθει να φέρεται στους συγκατοίκους του ...

Και στο προηγούμενο θέμα σου σου ανέφερα ότι μου αρέσει ιδιαίτερα η camboba.

Θα μπορούσες ωστόσο να το φυτέψεις κι άλλο. Αν θες μος βάλε αγγελία εδώ, όλο και κάποιος θα έχει κλάδεμα να σου δώσει. Επίσης θα σου πρότεινα και ένα φυτό επιφανείας. Σε ένα καινούριο ενυδρείο το κερατόφυλο είναι καλή λύση για τα νιτρικά.

Γενικότερα είναι ένα πολύ όμορφο ενυδρείο και μπράβο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου φίλε,πολύ απλό και συνάμα πανέμορφο!!! :):D:D

Link to comment
Share on other sites

συσταδες εννοω σε ''ματσακια'' και στο μελλον παρε κανενα κοκκινακι :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο...εχω και εγω μια εφυστιογενης πετρα μεσα στο 200λιτρο ...και ο μονομαχος ολο εκει την βρισκει εχει τρυπες...φρυρει καμια φορα λιγο τα πτερυγια του...αλλα μετα απο 2 μερες ολα οκ :) ...!!Μια ερωτηση...τι συστημα CO2 θα βαλεις...γιατι λεω να βαλω και εγω...και ειδα ενα καλο της serra start Που εχει CO2 σε ταμπλετες...αλλα δεν ξερω αν ειναι τοσο καλο...και επικινδινο...!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο...εχω και εγω μια εφυστιογενης πετρα μεσα στο 200λιτρο ...και ο μονομαχος ολο εκει την βρισκει εχει τρυπες...φρυρει καμια φορα λιγο τα πτερυγια του...αλλα μετα απο 2 μερες ολα οκ :) ...!!Μια ερωτηση...τι συστημα CO2 θα βαλεις...γιατι λεω να βαλω και εγω...και ειδα ενα καλο της serra start Που εχει CO2 σε ταμπλετες...αλλα δεν ξερω αν ειναι τοσο καλο...και επικινδινο...!

Επειδή είναι μικρό το ενυδρειάκι θα βάλω ένα DIY γιατι είναι και οικονομικό :D

Link to comment
Share on other sites

ε, αρχή είναι ακόμη, θα μάθει να φέρεται στους συγκατοίκους του ...

Και στο προηγούμενο θέμα σου σου ανέφερα ότι μου αρέσει ιδιαίτερα η camboba.

Θα μπορούσες ωστόσο να το φυτέψεις κι άλλο. Αν θες μος βάλε αγγελία εδώ, όλο και κάποιος θα έχει κλάδεμα να σου δώσει. Επίσης θα σου πρότεινα και ένα φυτό επιφανείας. Σε ένα καινούριο ενυδρείο το κερατόφυλο είναι καλή λύση για τα νιτρικά.

Γενικότερα είναι ένα πολύ όμορφο ενυδρείο και μπράβο σου! :)

Δεν θα ελεγα καλη λυση το κερατοφυλλο.

Ρουφαει τα νιτρικα με αποτελεσμα να μαδισει και το κερατοφιλο σε καποια στιγμη και η camboba.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγα καλη λυση το κερατοφυλλο.

Ρουφαει τα νιτρικα με αποτελεσμα να μαδισει και το κερατοφιλο σε καποια στιγμη και η camboba.

Τα νιτρικά μου στο τέλος της εβδομάδας βρίσκονται στο 15....! Πριν κάνω την αλλαγή δηλαδή... το χρειάζομαι για να σκεπάσω την επιφάνεια πανω απο τιν ανουμπια να μην περνάει πολύ φως γτ πιάνει άλγη...

Θα ήταν καλύτερο να στερέωνα με καποιο τρόπο αυτα τα indian leaves στην επιφανεια πάνω απο την αννουμπια?

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά μου στο τέλος της εβδομάδας βρίσκονται στο 15....! Πριν κάνω την αλλαγή δηλαδή... το χρειάζομαι για να σκεπάσω την επιφάνεια πανω απο τιν ανουμπια να μην περνάει πολύ φως γτ πιάνει άλγη...

Θα ήταν καλύτερο να στερέωνα με καποιο τρόπο αυτα τα indian leaves στην επιφανεια πάνω απο την αννουμπια?

Ισως σου κρατησει το κερατοφυλλο αμα στο τελοσ εχεις 15 νιτρικα.

Εγω απο την εμπειρια μου στο λεω τις 2-3 πρωτες βδομαδες που ειχα κερατοφυλλο στο ενυδρειο μου 25 λιτρα ολα ηταν καλα (φουλ φυτεμενο με φυτα γριγορης αναπτηξης)Μετα ομως που αρχησαν τα φυτα να παιρνουν τα πανω τους και ρουφαγαν νιτρικα το κερατοφυλλο μου εκανε μεγαλη ζημεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά μου στο τέλος της εβδομάδας βρίσκονται στο 15....! Πριν κάνω την αλλαγή δηλαδή... το χρειάζομαι για να σκεπάσω την επιφάνεια πανω απο τιν ανουμπια να μην περνάει πολύ φως γτ πιάνει άλγη...

Θα ήταν καλύτερο να στερέωνα με καποιο τρόπο αυτα τα indian leaves στην επιφανεια πάνω απο την αννουμπια?

Αν με το indian leaves εννοεις τα ξερα φυλλα θα σε δυσκολεψει παρα πολυ ειδικα αν εχεις ροη.

Link to comment
Share on other sites

Ισως σου κρατησει το κερατοφυλλο αμα στο τελοσ εχεις 15 νιτρικα.

Εγω απο την εμπειρια μου στο λεω τις 2-3 πρωτες βδομαδες που ειχα κερατοφυλλο στο ενυδρειο μου 25 λιτρα ολα ηταν καλα (φουλ φυτεμενο με φυτα γριγορης αναπτηξης)Μετα ομως που αρχησαν τα φυτα να παιρνουν τα πανω τους και ρουφαγαν νιτρικα το κερατοφυλλο μου εκανε μεγαλη ζημεια.

hmmm θα βάλω τα φυλλα μαλλον σε πρωτη φαση... και μετα βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου έγινε πολύ πιο όμορφο από πριν!

Πολύ ωραίο, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ! <_< κι εγώ έτσι νομίζω... φαίνεται πιο φυσικο και έφυγε και εκείνη η μεγάλη πέτρα...τώρα φαίνεται πιο μεγάλο... ! :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ! <_< κι εγώ έτσι νομίζω... φαίνεται πιο φυσικο και έφυγε και εκείνη η μεγάλη πέτρα ...τώρα φαίνεται πιο μεγάλο... ! :D

μπράβο και μένα μου αρέσει περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...