Jump to content

μετρήσεις νερού


Recommended Posts

Γεια σας

Θα ήθελα να αγοράσω τεστ νερού(υγρά) NO2,NO3,NH3/NH4

Δεν θα ήθελα να πάρω από τις πιο ακριβες μάρκες( αν γινεται) πχ api κ.α.

Από την άλλη όμως δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι οι ''άλλες'' μάρκες.

Είναι κάποια από τις παρακάτω καλή;;;;;Αν όχι προχωρώ σε πια μάρκα;;;;

SALIFERT

TETRA

TROPICAL

ευχαριστώ <_<

Link to comment
Share on other sites

οτι πληρωνεις παιρνεις φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θα ήθελα να αγοράσω τεστ νερού(υγρά) NO2,NO3,NH3/NH4

Δεν θα ήθελα να πάρω από τις πιο ακριβες μάρκες( αν γινεται) πχ api κ.α.

Από την άλλη όμως δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι οι ''άλλες'' μάρκες.

Είναι κάποια από τις παρακάτω καλή;;;;;Αν όχι προχωρώ σε πια μάρκα;;;;

SALIFERT

TETRA

TROPICAL

ευχαριστώ <_<

Salifert από τις καλύτερες, αλλά κι αυτή ακριβούτσικη είναι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Salifert από τις καλύτερες, αλλά κι αυτή ακριβούτσικη είναι νομίζω.

ναι αλλά όχι τόσο όπως api και sera

tropical k tetra δεν παίζουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτές καλές είναι, και από τις φθηνότερες από όσο θυμάμαι. Την δουλειά σου θα την κάνεις.

Απλά οι προηγούμενες είναι κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτές καλές είναι, και από τις φθηνότερες από όσο θυμάμαι. Την δουλειά σου θα την κάνεις.

Απλά οι προηγούμενες είναι κορυφή.

ok ευχαριστώ πολύ.

Θα δω τι θα κάνω αφου είναι όλες καλές.

<_<

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ πολύ.

Θα δω τι θα κάνω αφου είναι όλες καλές.

<_<

η salifert κάνει και για γλυκό νερό έτσι???? :D:huh::huh:

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Από ebay πήρα την κασετίνα της sera με όλα τα τεστακια, μαζί με τα μεταφορικά 50 ευρώ, δεν είναι κορυφή αλλά κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και η τιμή τους είναι πολύ καλή, ψαξ' το.

Link to comment
Share on other sites

Από ebay πήρα την κασετίνα της sera με όλα τα τεστακια, μαζί με τα μεταφορικά 50 ευρώ, δεν είναι κορυφή αλλά κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και η τιμή τους είναι πολύ καλή, ψαξ' το.

Μα γιατι...εχω και εγω της σερρα...και μια χαρα αποτελεσματα μου βγαζουν...απλα θελει πολυ προσοχη στην δοσολογια..οταν λεει πχ για NH3/NH4 6 σταγονες απο το καθε μπουκαλακι..θελει νταν μα νταν 6 σταγονες...εχω κανει πειραματα :D ...και λιγο να πεσει παραπανω υπαρχει μια μικρη αποκλιση <_< ...!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα φίλε μου ότι δεν κάνουν μια χαρά την δουλειά τους, φυσικά και την κάνουν, αλλά δεν είναι όπως η Salifert και άλλες ακριβές μάρκες!!! Ότι πληρώνεις παίρνεις, όπως είπε και ένα μέλος παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα φίλε μου ότι δεν κάνουν μια χαρά την δουλειά τους, φυσικά και την κάνουν, αλλά δεν είναι όπως η Salifert και άλλες ακριβές μάρκες!!! Ότι πληρώνεις παίρνεις, όπως είπε και ένα μέλος παραπάνω!!!

Ναι εχεις δικαιο και επαυξανω...δεν μπορω να μιλισω για αλλες εταιριες μιας και δεν εχω παρει κατι διαφορετικο <_< ...!Εννοειτε οτι δινεις παιρνεις...αλλα αμα η τσεπη δεν συμβαδιζει με τα γουστα σου? :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θα ήθελα να αγοράσω τεστ νερού(υγρά) NO2,NO3,NH3/NH4

Η επιλογή είναι πιο απλή απ'όσο νομίζεις

Όλα εκτός απο sera και tetra

Γνώμη μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι...εχω και εγω της σερρα...και μια χαρα αποτελεσματα μου βγαζουν...απλα θελει πολυ προσοχη στην δοσολογια..οταν λεει πχ για NH3/NH4 6 σταγονες απο το καθε μπουκαλακι..θελει νταν μα νταν 6 σταγονες...εχω κανει πειραματα :D ...και λιγο να πεσει παραπανω υπαρχει μια μικρη αποκλιση <_< ...!

Σε όλα τα τεστ, οποιασδήποτε, εταιρίας πρέπει να ακολουθούμε με ακρίβεια τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα τεστ, οποιασδήποτε, εταιρίας πρέπει να ακολουθούμε με ακρίβεια τις οδηγίες.

Ναι απλα σου εγραψα πως εγω εκανα μια δοκιμη και οντος...πρεπει να ακολουθουμε κατα γραμα τις οδηγιες <_<

Link to comment
Share on other sites

η salifert κάνει και για γλυκό νερό έτσι???? <_<:D:huh:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με κάποιον προηγούμενο για τα sera.

Εχω για NH4 sera και tropic marine

Η sera μου βγάζει στο ενυδρείο μου NH4 = 0,5 ενώ η tropic marine βγάζει 0. H sera βγαζει στο νερό της βρύσης 0,3 - 0,4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πρέπει να έχει σφάλμα η sera. Πέρα ότι έχω πολύ μεγαλη ποσότητα βιολογικού υλικού και φυτά για 10 καρδινάλιους είναι αδύνατον να μου δίχνει ότι υπάρχει ΝΗ4. Συν ότι ταίζω μέρα παρα μέρα ελάχιστα. Επίσης εχει ένα μπουκαλάκι στο οποιο έχει μια γραμμή για 10 ml αλλά δεν αντιστοιχεί η γραμμή στα 10 ml. To εχω μετρήσει με σύρριγγα.

Για tetra τα είχα αγοράσει παλια αλλά θυμάμαι ότι τα χρησιμοποιησα 1-2 φορές και μετά ξαναπήρα tropic. Δεν θυμάμαι γιατί τα πέταξα.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω..οτιδηποτε αλλο εκτοσ απο σερα και τετρα..αν παρεις της api ναι μεν πληρωνεις παραπανω αλλα κανεις συνολικα γυρω στα 800 τεστ αρα θα σου κρατησει αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...