Jump to content

πως να μαθω αν το ψαρι μου ειναι εγκυος!!!!!!!!!!!


baggelis

Recommended Posts

γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο χομπυ και θα ηθελα τι βοηθεια σας εχω ενα ενιδρειο 100λ με τον αναλογο εξοπλισμο.εχω μεσα 4 ζεβρακια 1 γατοψαρο και ανα ζευγαρι ξιφοφορος. πριν λιγο καιρο ανακαλιψα οτι το θυλικο γεννισε με αποτελεσμα να βρω 2 μικρα ψαρακια στο βυβο του ενιδρειου.το ερωτιμα μου ειμαι πως μπορω να καταλαβω αν ειναι ξανα εγκυος για να την βαλω στην γεννηστρα.ευχαριστω αναμενω τη βοηθεια σας.

NO3 25

NO3 1

NO2 14D

KH 10D

PH 7,6

Link to comment
Share on other sites

Αντί να τη βάλεις στη γεννήστρα και να τη στρεσάρεις με κίνδυνο να χάσεις και ψάρι και μωρά καλύτερα να βάλεις λίγο κερατόφυλο στο ενυδρείο σου και άλλα φυτά όπως egeria densa (αν δεν έχεις) ώστε όταν απελευθερώσει τα μωρά να βρίσκουν κρυψώνες για να επιβιώσουν.

Από φυτά πώς πας ?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα nygrophila corymbrasa και ενα sagittaria sudulata .

γνωριζεις αν εχει καποια σημαδεια οστε να το καταλαβαινω οταν ειναι εγκυος <_<:D

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα nygrophila corymbrasa και ενα sagittaria sudulata .

γνωριζεις αν εχει καποια σημαδεια οστε να το καταλαβαινω οταν ειναι εγκυος <_<:D

Το sagittaria sudulata δεν θα κάνει δουλειά.

Το άλλο λίγο. Χρειάζεσαι φυτά με τριχοειδές ή πυκνότερο σχετικά φύλλωμα.

Είναι έτοιμη όταν είναι πλέον βαρεία και χαρακτηριστικά φουσκωμένη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο χομπυ και θα ηθελα τι βοηθεια σας εχω ενα ενιδρειο 100λ με τον αναλογο εξοπλισμο.εχω μεσα 4 ζεβρακια 1 γατοψαρο και ανα ζευγαρι ξιφοφορος. πριν λιγο καιρο ανακαλιψα οτι το θυλικο γεννισε με αποτελεσμα να βρω 2 μικρα ψαρακια στο βυβο του ενιδρειου.το ερωτιμα μου ειμαι πως μπορω να καταλαβω αν ειναι ξανα εγκυος για να την βαλω στην γεννηστρα.ευχαριστω αναμενω τη βοηθεια σας.

NO3 25

NO3 1

NO2 14D

KH 10D

PH 7,6

οι μετρησεις σου δεν ειναι καλες..ειναι στρωμενο?? με τι το εστρωσες??

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις μπερδέψει στις μετρήσεις.Τι τεστ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις μπερδέψει στις μετρήσεις.Τι τεστ έχεις;

Για να τα εχει με αυτην τη σειρα...μαλλον στικς ετσι τα εχουν αυτα :D ...αλλα δυο φορε No3 <_< και 1??

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω κανα 5μηνο αλλα το αδειασα ολο για να αλαξω το υποστρωμα εβαλα βασαλτικι αμμος (ψιλη) για να βαλω τα φυτα μεσα.

Τα τεστ ειναι στικ χαρτακια AQUA TEST (ESHA) τα νουμερα ξερω δεν ειναι καλα τα πρωτα δυο κιβακια του τεστ δεν ειναι τα νιτρικα?

Στο πετ σοπ οταν τους ειπα μου δωσαν ενα υγρο της (τετρα ηταν το μπουκαλι για να κατεβαση τα νιτρικα μου ειπε).Μετα την θεραπια δεν το ξαναμετρησα.

Το εστρωσα με βακτιρια χρησιμοποιησα εναμιση μπουκαλι μου ειπαν οτι ειναι αρκετο.

Εκανα καμια χαζομαρα βοηθιστεμαι δεν βγαζω ακρη με τα πετ σοπ.

Τωρα το θυλικο ειναι λεμαργο τρωει περισσοτερο και συνεχεια φουσκομενω το βλεπω δεν εχει καποιο αλλο χαρακτιριστικο για να καταλαβω.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. <_<

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω κανα 5μηνο αλλα το αδειασα ολο για να αλαξω το υποστρωμα εβαλα βασαλτικι αμμος (ψιλη) για να βαλω τα φυτα μεσα.

Τα τεστ ειναι στικ χαρτακια AQUA TEST (ESHA) τα νουμερα ξερω δεν ειναι καλα τα πρωτα δυο κιβακια του τεστ δεν ειναι τα νιτρικα?

Στο πετ σοπ οταν τους ειπα μου δωσαν ενα υγρο της (τετρα ηταν το μπουκαλι για να κατεβαση τα νιτρικα μου ειπε).Μετα την θεραπια δεν το ξαναμετρησα.

Το εστρωσα με βακτιρια χρησιμοποιησα εναμιση μπουκαλι μου ειπαν οτι ειναι αρκετο.

Εκανα καμια χαζομαρα βοηθιστεμαι δεν βγαζω ακρη με τα πετ σοπ.

Τωρα το θυλικο ειναι λεμαργο τρωει περισσοτερο και συνεχεια φουσκομενω το βλεπω δεν εχει καποιο αλλο χαρακτιριστικο για να καταλαβω.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. <_<

τα NO3 ειναι τα νιτρικα και το No2 τα νιτρωδη...25 που εχεις ειναι καλουτσικα...τα NO2 σε ενα στρωμενο ενυδρειο ειναι 0 σχεδον παντα...!ξανα μετρα και πες ακριβως μετρησεις...!!Τα βακτηρια μια φορα τα ερηξες??Μετα απο καθε αλλαγη νερου βαζεις αντιχλωριο...και μετα απο 1 ωρα τουλαχιστον βαζεις τα βακτηρια...!Η αμμος για μενα ειναι η καλητερη επιλογη για υποστρωμα...μιας και δεν υπαρχει κινδυνος να τραυματιστουν τα ψαρια βυθου...επισης καλο ειναι να ειναι σκουρο χρωμα...για να μην κανει αντανακλαση και στρεσαρει τα ψαρια..!!Μην τα ταιζεις παρα πολυ...θα ανεβασεις αμμωνια...καλητερα πολλες φορες την ημερα και απο λιγο...παρα μια με 2 φορες και πολυ...!

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτιρια τα εβαλα μονο στην αρχη δεν ηξερα οτι χρειαζεται και στης αλαγες.

Καθε ποτε ειναι καλα να γινοντε αλαγες νερου?

Ποσα φυλαρακια τροφης χρειαζονται για 8 ψαρακια?(μηπως τα δινω πολλα)

Το νερο το εχω περιπου 20 μερες να κανω αλλαγη το 1/3 του ενυδρειου και μετα απο κανα 2 μερες να το μετρησω η να το μετρισω τωρα?????????????????? <_<

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτιρια τα εβαλα μονο στην αρχη δεν ηξερα οτι χρειαζεται και στης αλαγες.

Καθε ποτε ειναι καλα να γινοντε αλαγες νερου?

Ποσα φυλαρακια τροφης χρειαζονται για 8 ψαρακια?(μηπως τα δινω πολλα)

Το νερο το εχω περιπου 20 μερες να κανω αλλαγη το 1/3 του ενυδρειου και μετα απο κανα 2 μερες να το μετρησω η να το μετρισω τωρα?????????????????? <_<

αλλαγη νερου υποχρεωτικα καθε βδομαδα γιατι ανεβαινουν τα νιτρικα..το 40% τισ εκατο.. κανε αλλαγη και μετρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...