Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα εχω μια ανουμπια gigantea εδω κ 4 βδομάδες 3 απο τα φύλλα της έχουν κιτρινήσει κ σαπίσει

τι ιχνοστοιχείο να λείπει? η φωτοπερίοδος μου ειναι απο 14 00- 20 30 τα υπόλοιπα φυτά ολα ανουμπιες ειναι μια χαρα η μια μάλιστα έχει ανθίσει το ενυδρείο είναι μουλτοβιότοπος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια ανουμπια gigantea εδω κ 4 βδομάδες 3 απο τα φύλλα της έχουν κιτρινήσει κ σαπίσει

τι ιχνοστοιχείο να λείπει? η φωτοπερίοδος μου ειναι απο 14 00- 20 30 τα υπόλοιπα φυτά ολα ανουμπιες ειναι μια χαρα η μια μάλιστα έχει ανθίσει το ενυδρείο είναι μουλτοβιότοπος

την έχεις δέσει σε ξύλο η πέτρα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια ανουμπια gigantea εδω κ 4 βδομάδες 3 απο τα φύλλα της έχουν κιτρινήσει κ σαπίσει

τι ιχνοστοιχείο να λείπει? η φωτοπερίοδος μου ειναι απο 14 00- 20 30 τα υπόλοιπα φυτά ολα ανουμπιες ειναι μια χαρα η μια μάλιστα έχει ανθίσει το ενυδρείο είναι μουλτοβιότοπος

ποσα λιτρα ενυδρειο?? ποσα βατ εχεις??

Link to comment
Share on other sites

την έχεις δέσει σε ξύλο η πέτρα?

η δεν την εχεις δεσει?? γιατι οι ανουμπιες πρπει να δενονται και οχι να φυτευονται..αν φυτευτουν πολυ πιθανο να σαπισουν

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε αρχαριος αλλα ξερω οτι οι ανουμπιες δεν φυτευονται. Εχω μια λαμπα gro lux 18 W κ τα λιτρα μου ειναι 110 μικτά ξεχασα να αναφερω οτι τα φυλλα κιτρινιζουν απο τα εσω προς τα εξω κ αφου κιτρινισει το φυλλο κιτρινιζει κ το κλαρι

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε αρχαριος αλλα ξερω οτι οι ανουμπιες δεν φυτευονται. Εχω μια λαμπα gro lux 18 W κ τα λιτρα μου ειναι 110 μικτά ξεχασα να αναφερω οτι τα φυλλα κιτρινιζουν απο τα εσω προς τα εξω κ αφου κιτρινισει το φυλλο κιτρινιζει κ το κλαρι

ρίχνεις καποιο υγρό λίπασμα?

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε αρχαριος αλλα ξερω οτι οι ανουμπιες δεν φυτευονται. Εχω μια λαμπα gro lux 18 W κ τα λιτρα μου ειναι 110 μικτά ξεχασα να αναφερω οτι τα φυλλα κιτρινιζουν απο τα εσω προς τα εξω κ αφου κιτρινισει το φυλλο κιτρινιζει κ το κλαρι

τα βατ σου ειναι πολυ λιγα για τα λιτρα σου..θα χεις προβλημα νομζω

Link to comment
Share on other sites

δεν ριχνω κανενα λιπασμα γιατι δεν ειχα κανενα προβλημα τωρα που παρουσιαστηκε μαλλον θα ριξω αλλα δεν ξερω τι θελει σιδηρο,φωσφορο τι?κ κατι αλλο που δεν ειπα οτι τα φυλλα με το προβλημα ειναι αυτα που ειναι πιο κοντο στον πυθμενα κ τα κρυβουν τα αλλα που ειναι απο πανω τους

Link to comment
Share on other sites

δεν ριχνω κανενα λιπασμα γιατι δεν ειχα κανενα προβλημα τωρα που παρουσιαστηκε μαλλον θα ριξω αλλα δεν ξερω τι θελει σιδηρο,φωσφορο τι?κ κατι αλλο που δεν ειπα οτι τα φυλλα με το προβλημα ειναι αυτα που ειναι πιο κοντο στον πυθμενα κ τα κρυβουν τα αλλα που ειναι απο πανω τους

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=303 αυτή την ανουμπια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι πιο πλατυφυλλη

Link to comment
Share on other sites

η δεν την εχεις δεσει?? γιατι οι ανουμπιες πρπει να δενονται και οχι να φυτευονται..αν φυτευτουν πολυ πιθανο να σαπισουν

Αυτο με το σαπισμα ειναι συγουρο??Γιατι εγω 2 nana anubia ψιλο φυτεμενς...οχι ολες οι ριζες τελειος μεσα...και ειναι μια χαρα...τις βαζω ταμπλετες και λιπασματακι και εχω και υποστρομα...λες να ειναι γιαυτο??

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι πιο πλατυφυλλη

Εχω και εγω την ιδια...ειναι πολυ ομορφες <_< ...εχει τεραστια φιλα...καμια σχεση με τις αλλες...!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω την ιδια...ειναι πολυ ομορφες <_< ...εχει τεραστια φιλα...καμια σχεση με τις αλλες...!

αμα είναι ο κορμός έξω δεν σαπίζει....! αλλα για περισσοτερη σιγουρια πρέπει να δενονται

Link to comment
Share on other sites

δεν ριχνω κανενα λιπασμα γιατι δεν ειχα κανενα προβλημα τωρα που παρουσιαστηκε μαλλον θα ριξω αλλα δεν ξερω τι θελει σιδηρο,φωσφορο τι?κ κατι αλλο που δεν ειπα οτι τα φυλλα με το προβλημα ειναι αυτα που ειναι πιο κοντο στον πυθμενα κ τα κρυβουν τα αλλα που ειναι απο πανω τους

Μην την φοβάσαι την ανούμπια αν έχει καλές ρίζες όσα φύλλα και να ρίξει θα τα ξαναβγάλει. Αν είναι μόνο κιτρίνισμα σου λείπει σίδηρος, αλλά μια φωτογραφία θα βοηθούσε να σου πουν γνώμη και οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...