Jump to content

Τι Συμβαίνει Με Τις Μονομαχίνες?


mike1247

Recommended Posts

πηρα δυο κυριουλλεσ με σκοπο να χαρω την αναπαραγωγη τους..
εχω διαβασει αρκετα περι του θεματος, εχω προετοιμαστει καλα.. ακομη και την διαμονη σε καλο πετσοπ με ενυδρειακια χωριστα κανονισα στον ενα μηνα..

εχω μια απωρεια ομως.. ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι η κυρια για να θεωρειται ετοιμη.. οι δικες μου ειναι περι τα 2,5-3 cm.. το μονο που μπορεσα να βρω ειναι οτι πρεπει να ειναι καλοταισμενες ως προς την ποιοτητα για το τελευταιο διαστημα..
ο κυριος ειναι 5 εκ. και περιπου 6 μηνων, αυτεσ λογικα ειναι 2 μηνων το πολυ..

συμβουλες, προτασεις παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

πηρα δυο κυριουλλεσ με σκοπο να χαρω την αναπαραγωγη τους..

εχω διαβασει αρκετα περι του θεματος, εχω προετοιμαστει καλα.. ακομη και την διαμονη σε καλο πετσοπ με ενυδρειακια χωριστα κανονισα στον ενα μηνα..

εχω μια απωρεια ομως.. ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι η κυρια για να θεωρειται ετοιμη.. οι δικες μου ειναι περι τα 2,5-3 cm.. το μονο που μπορεσα να βρω ειναι οτι πρεπει να ειναι καλοταισμενες ως προς την ποιοτητα για το τελευταιο διαστημα..

ο κυριος ειναι 5 εκ. και περιπου 6 μηνων, αυτεσ λογικα ειναι 2 μηνων το πολυ..

συμβουλες, προτασεις παρακαλω..

Κατ'αρχήν καλή επιτυχία με την αναπαραγωγή!

Τα ψάρια πρέπει να είναι αναλόγου μεγέθους και να έχουν κλείσει τις 20 εβδομάδες ζωής. Σε τι ενυδρείο θα γίνει η σύλληψη;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλή επιτυχία με την αναπαραγωγή!

Τα ψάρια πρέπει να είναι αναλόγου μεγέθους και να έχουν κλείσει τις 20 εβδομάδες ζωής. Σε τι ενυδρείο θα γίνει η σύλληψη;

χρειαζεται υπομονη τοτε για να μεγαλωσουν οι κυριες

εχω ενα ενυδρειο 30λ ισωσ και παραπανω με στρωμενο φιλτρο και το παρακατω φυτο επιφανειασ που φιλοξενει μονο τον κυριο..

DSC01116.jpg

ευχαριστω για τισ ευχες σου και την αμεση απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φακή στην επιφάνεια, πολύ ωραία. Και το ξυλαράκι μου αρέσει. Βάλε και κερατόφυλλο, θα κρατήσει καλές συνθήκες στο νερό όταν θα μείνει κλειστό το φίλτρο.

Τα ενυδρεία αναπαραγωγής γενικά συνιστώνται να είναι <60 λίτρων και να έχει πολλές κρυψώνες για την θηλυκιά. Αν έχεις διάθεση διάβασε και αυτό το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον!

Περιμένουμε εξελίξεις και περισσότερες φωτο...

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος για την αναπαραγωγη? το εχεις παρει πολυ σοβαρα αποφαση? αν ναι τοτε καλη επιτυχια και καλους απογονους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...