Jump to content

ευκολα φυτα


Recommended Posts

Θα ηθελα να προσθεσω μερικα ευκολα φυτα στο ενυδρειο μου αυτη την στιγμη εχω μερικες ριζες βαλεστερια

Περιμενω προτασης

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να προσθεσω μερικα ευκολα φυτα στο ενυδρειο μου αυτη την στιγμη εχω μερικες ριζες βαλεστερια

Περιμενω προτασης

Anubia απο τα πιο εύκολα φυτα το μόνο που θέλει είναι να το δεσεις σε ξύλο η βράχο μην το φυτεψεις στο χαλικι έχει την τάση να σαπιζει το ριζικό σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Anubia απο τα πιο εύκολα φυτα το μόνο που θέλει είναι να το δεσεις σε ξύλο η βράχο μην το φυτεψεις στο χαλικι έχει την τάση να σαπιζει το ριζικό σύστημα

Οχι ανουμπια διοτι δεν εχω καπου να το δεσω .

Ξεχασα να πω οτι στο πατω υπαρχει μονο χαλικη

Link to comment
Share on other sites

Οχι ανουμπια διοτι δεν εχω καπου να το δεσω .

Ξεχασα να πω οτι στο πατω υπαρχει μονο χαλικη

βαλε καποια ριζα η πετρεσ...ευκολα φυτα ανουμπιες, java moss (αυτα δενονται καπου) και βαλισνεριες

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εύκολα θεωρούνται και κρυπτοκορίνες, egeria densa, limnophila sessiliflora, microsorum pteropus, java moss κλπ. Από φωτισμό τι έχεις?

Κοίτα και τον παρακάτω σύνδεσμο

http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εύκολα θεωρούνται και κρυπτοκορίνες, egeria densa, limnophila sessiliflora, microsorum pteropus, java moss κλπ. Από φωτισμό τι έχεις?

Κοίτα και τον παρακάτω σύνδεσμο

http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx

15 watt

Link to comment
Share on other sites

15 watt

Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι τα 15w?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι τα 15w?

25 me 30 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παίζουν ρόλο στο τι είναι εύκολο φυτό.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα φυτά μου εκτός απο τα κερατόφυλλα, τα οποία προτείνουν όλοι για εύκολα. Λόγου του ότι έχει γρήγορη ανάπτυξη αν δεν υπάρχει τροφή αρχίζει και μαδάει.

Οπότε εύκολο φυτό εξαρτάται απο το τι μπορεί να του προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα κερατοφυλλο.Και γενικα το μονο που χρεισιμοπιω ειναι υγρο λιπασμα και τιποτα αλλο για τα φυτα

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Πολλά παίζουν ρόλο στο τι είναι εύκολο φυτό.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα φυτά μου εκτός απο τα κερατόφυλλα, τα οποία προτείνουν όλοι για εύκολα. Λόγου του ότι έχει γρήγορη ανάπτυξη αν δεν υπάρχει τροφή αρχίζει και μαδάει.

Οπότε εύκολο φυτό εξαρτάται απο το τι μπορεί να του προσφέρεις.

Θεωρούμε πως σε ένα στρωμένο ενυδρείο υπάρχουν και νιτρικά για να έχουν όλα τα φυτά τροφή και όχι μόνο το κερατόφυλλο. Αν για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν (πχ πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτηση, πολύ μικρά ψάρια σε πολλά λίτρα) τότε φροντίζουμε να βάλουμε (πχ Seachem Nitrogen)

Δύσκολα φυτά είναι αυτά που χρειάζονται οπωσδήποτε πολύ φως, διοξείδιο και κάποια, συγκεκριμένες τιμές νερού για να αναπτυχθούν σωστά (πχ Cabomba Piauhyensis) και το κερατόφυλλο δεν είναι ένα από αυτά.

Επίσης το κερατόφυλλο μαδάει και από χρήση flourish excel.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

25 me 30 λιτρα

Μια χαρά είσαι για τα παραπάνω, αν είχες και διοξείδιο ίσως να έβαζες και κανένα μέτριο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου, εγώ θα πρότεινα έναν συδιασμό από:

Sagittaria platyphylla ή subulatta,

Cryptocoryne wendtii "green'',

Hygrophila polysperma,

Rotala rotundifolia,

για λίγο κοκκινάκι Ludwigia repens

και για την επιφάνεια Hydrocotyle leucocephala.

Όλα με μέτρο και κάποια με συχνό κλάδεμα γιατί το ενυδρείο σου είναι μικρό :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου, εγώ θα πρότεινα έναν συδιασμό από:

Sagittaria platyphylla ή subulatta,

Cryptocoryne wendtii "green'',

Hygrophila polysperma,

Rotala rotundifolia,

για λίγο κοκκινάκι Ludwigia repens

και για την επιφάνεια Hydrocotyle leucocephala.

Όλα με μέτρο και κάποια με συχνό κλάδεμα γιατί το ενυδρείο σου είναι μικρό :thumbup:

Mηπως ειναι πολλα γιατι εχω την εστησει οτι ειναι μεγαλος ογκος;Και κατι αλλο συμαντικο σε κοστος κυμενετε ολο σχεδιο;

Link to comment
Share on other sites

Γράφω έναν συνδιασμό από αυτά, όχι όλα :thumbup:

Οι τιμές τους έχουν σημαντικές αποκλίσεις, τόσο παό εταιρία σε εταιρία, όσο και από μαγαζί σε μαγαζί. Τα φυτά που πρότεινα, έχουν στην καλύτερη περίπτωση τιμές από 6 ως 8 ευρώ.

Δες τι φυτά μπορείς να βρεις (χάρισμα) μέσα από κάποια αγγελία και μετά ζυμπληρώνεις ένα ή δύο φυτάκια...

Link to comment
Share on other sites

Μοss θα μπορουσα να βαλω χωρις την υπαρξη καποιου ξυλου η πετρας;

Link to comment
Share on other sites

Μοss θα μπορουσα να βαλω χωρις την υπαρξη καποιου ξυλου η πετρας;

Επισης αν βαλω κερατοφυλλο στην επιφανεια θα εμποδιζει να περναει φως γαι τα υποληπαφυτα;

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν βαλω κερατοφυλλο στην επιφανεια θα εμποδιζει να περναει φως γαι τα υποληπαφυτα;

Μοss θα μπορούσες να βάλεις για πλάτη ή στο βυθό με πλαστικό πλέγμα.

Αν μεγαλώσει πολύ και καλύψει μεγάλο μέρος της επιφάνειας (το κερατόφυλλο) τότε ναι, θα κρύβει το φως από τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μοss θα μπορούσες να βάλεις για πλάτη ή στο βυθό με πλαστικό πλέγμα.

Αν μεγαλώσει πολύ και καλύψει μεγάλο μέρος της επιφάνειας (το κερατόφυλλο) τότε ναι, θα κρύβει το φως από τα υπόλοιπα.

και εγω για πλατη σκευτομουνα αλλα να εκανα καπουα πατεντα με πετονια το πλεγμα που λες βρησκετε ευκολα;

καλα το καταλαβα για το κερατοφυλο

Επισης εβαλα και αγγελια για φυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=62288

Link to comment
Share on other sites

Μοss θα μπορούσες να βάλεις για πλάτη ή στο βυθό με πλαστικό πλέγμα.

Αν μεγαλώσει πολύ και καλύψει μεγάλο μέρος της επιφάνειας (το κερατόφυλλο) τότε ναι, θα κρύβει το φως από τα υπόλοιπα.

Πηγα σημερα σε ενα καταστημα και πωτησα για το πλευγμα ο τυπος δεν γνωριζε για την υπαρξει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...