Jump to content

Μονομαχινα Θυληκιά


Recommended Posts

Καλημερα...χθες το βραδυ ειδα πως η μονομαχινα μου εχει στο αριστερο της βρανχιο ενα μικρο εξογκοματακι ασπρο :blink: ...καθησα και την παρατηρισα καλα...τα βρανχια της ειναι κοκκινοπα...και δεν εχει τοσο διαθεση για κολυμπη και φαγυτο...!Μηπβς ξερει κανεις τι ακριβως ειναι???Την εδωσα σε τροφη βιταμινες...σημερα παντος το πρωι ηταν καλητερα μπορω να πω...!!
Μεσα στο ενυδρειο εχω και εναν μονομαχο μικρο....αλλα δεν την δινει σημασια καθολου οταν περναει απο διπλα του...απλος την παρατηρει...!!!Εβγαλα μια υποθεση για τι μπορει να εγινε...επειδη εχω μια υφεστιογενης πετρα μεσα στο ενυδρειο...και εχει μια ωραια τρυπουλα...πηγενε και αραζε ο μονομαχος...αλλα την εχω πετυχει και αυτην εκει μεσα...παιζει τωρα η να χτηπηθικε απο την πετρα...μιας και η τρυπουλα ειναι μικρη...η να ηταν μεσα η μονομαχινα...να πηγε ο μονομαχος να την αραξει εκει την τσακωσε και την εδειρε <_< ...!Τι να πω δεν ξερω :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...χθες το βραδυ ειδα πως η μονομαχινα μου εχει στο αριστερο της βρανχιο ενα μικρο εξογκοματακι ασπρο :huh: ...καθησα και την παρατηρισα καλα...τα βρανχια της ειναι κοκκινοπα...και δεν εχει τοσο διαθεση για κολυμπη και φαγυτο...!Μηπβς ξερει κανεις τι ακριβως ειναι???Την εδωσα σε τροφη βιταμινες...σημερα παντος το πρωι ηταν καλητερα μπορω να πω...!!

Μεσα στο ενυδρειο εχω και εναν μονομαχο μικρο....αλλα δεν την δινει σημασια καθολου οταν περναει απο διπλα του...απλος την παρατηρει...!!!Εβγαλα μια υποθεση για τι μπορει να εγινε...επειδη εχω μια υφεστιογενης πετρα μεσα στο ενυδρειο...και εχει μια ωραια τρυπουλα...πηγενε και αραζε ο μονομαχος...αλλα την εχω πετυχει και αυτην εκει μεσα...παιζει τωρα η να χτηπηθικε απο την πετρα...μιας και η τρυπουλα ειναι μικρη...η να ηταν μεσα η μονομαχινα...να πηγε ο μονομαχος να την αραξει εκει την τσακωσε και την εδειρε <_< ...!Τι να πω δεν ξερω :D

μπορει να ειναι και μολυνση ομως...fungus παραδειγμα η γενικα παρασιτα..παρατηρησε το κ ενημερωσε μας

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι και μολυνση ομως...fungus παραδειγμα η γενικα παρασιτα..παρατηρησε το κ ενημερωσε μας

Λες φιλε μου??Δεν ξερω...παντος το ενα πτεριγιο της δεν το πολυ χρησιμοποιει(αυτο που εχει το ασπρο σαν εξογκομα...)αλλα κινητε...!!θα βαλω φοτο το βραδακι...!

Link to comment
Share on other sites

Λες φιλε μου??Δεν ξερω...παντος το ενα πτεριγιο της δεν το πολυ χρησιμοποιει(αυτο που εχει το ασπρο σαν εξογκομα...)αλλα κινητε...!!θα βαλω φοτο το βραδακι...!

εμενα με ενησυχει παντωσ..ετσι την επαθα και εγω με ενα ψαρακι μου..για βαλε φωτο να το δουμε <_<

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενησυχει παντωσ..ετσι την επαθα και εγω με ενα ψαρακι μου..για βαλε φωτο να το δουμε <_<

φιλε ειμαι γκαντεμης τελος...εκανα μια χαζομαρα χθες και διεγραψα το προγραματακι που μπαινω με το κινιτο ...τωρα βαζω το usb αλλα δεν βγαζει τπτ...κανει τον θορυβο οτι μπεικε αλλα τπτ πουθενα οικονιδιο η τουλαχιστον κατι να εχει στον υπολογιστη :huh::huh: ...!!

Τεσπα θα προσπαθησω να το εξηγησω οσο δυσκολο και αν ειναι...!! :huh:

Εχει και στο ενα και στο αλλο βρανχιο κοκκινα σημαδια...σαν παλη...αλλα δεν νομιζω να την πειραξε ο μονομαχος...1 ειναι πολυ μικρος ακομα 2 δεν την δινει σημασια πολυ 3 δεν τον εχω δεει ποτε να την κοινιγαει και ετσι :D ...!!Τεσπα εχει κοκκινα στιγματα...ανασενει λιγο γριγορα σχετικα...τα βρανχια της ανοιγουν πολυ οταν περνει αναπνοη και φενετε ενα κοκκινο σκουρο πραγμα μεσα(χρωμα σαν το συκωτι του ανθρωπου)...και στα δυο...!!το ενα μαλιστα ειναι σε χειροτερη κατασταση και ειναι και πρυσμενο αρκετα...αφου να φανταστεις δεν πολυ χρησιμοποιει το πτερυγειο απο εκεινη την μερια...!!Τα θετικα ειναι οτι κινητε...εστω και σε λιγοτερο βαθμο απο πριν...και τρωει...παλι σε λιγοτερο μεν βαθμο απο πριν...!!!Τα αλλα ψαρακια δεν την ενοχλουν...!!Της εριξα βιταμινες στην τροφη μπας και κανει κατι...επισης και blackwater Μιας και ο καταστηματαρχης μου ειπε οτι βοηθαει στις πληγες!!

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμαζεις να της ριξεις φαρμακο καλου κακου?

πρωτα ελεγα να εξαντλησω ολες τις αλλες πιθανοτητες...μην τα φλομωσω ολα στο φαρμακο...!!Αν αυριο το απογευμα δεν ειναι λιγο καλητερα θα παω να αγορασω σιγουρα...!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα ελεγα να εξαντλησω ολες τις αλλες πιθανοτητες...μην τα φλομωσω ολα στο φαρμακο...!!Αν αυριο το απογευμα δεν ειναι λιγο καλητερα θα παω να αγορασω σιγουρα...!

συμφωνω με το φιλο πιο πανω.. κανε σημερα μια προλιπτικη αγωγη... (αυριο απογευμα ειναι κλειστα-ειναι τεταρτη-) μην το διακυνδινευεις...κανε προληπτικη αγωγη

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το φιλο πιο πανω.. κανε σημερα μια προλιπτικη αγωγη... (αυριο απογευμα ειναι κλειστα-ειναι τεταρτη-) μην το διακυνδινευεις...κανε προληπτικη αγωγη

Eδω Λαρισα ειναι ανοιχτα...!!

Link to comment
Share on other sites

Eδω Λαρισα ειναι ανοιχτα...!!

δικια σου η αποφαση <_<:D . ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι ειναι καλητερα...οι "πληγες" εκλεισαν...χρεισημοποιει και το δευτερο πτερυγιο της τωρα...! <_< ...τρωει...παει κοντα παλι στον μονομαχο...αλλα αυτον τιποτα δεν δινει σημασια...αρα βγαινει το συμπερασμα πως αυτον δεν την πειραξε...καμια μικρη γρυπουλα τι να πω...!!

Αφου την φλομοσα στις βιταμινες και στην επιλεκτικη τροφη ...τωρα ειναι καλα...ελπιζω το απογευμα να ειναι περδικη :D

Link to comment
Share on other sites

αντε καλη αναρωση :D

:huh: oυφ...μου εφυγε ενα βαρος...δεν ηθελα να <_<

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να επισημανω κατι... H Mονομαχινα σχεδον το ξεπερασε...πηγα και αγορασα αλλη μια μονομαχινα...και ο καταστηματαρχης που ειναι φιλαρακι μου μου εκανε κομμα μια δωρο γιατι λεει δεν ειναι και πολυ καλα...και σε εμενα θα ζησει καλητερα...!!Η μονομαχινα που μου χαρησε εχει λιγο φαγωμενα τα πτερυγεια της...και εχει τα ιδια συμπτωματα με την δικια μου την αρωστη...ακριβως τα ιδια...!!!Να την φλομωσω στις βιταμινες και αυτην??

Ενας αλλος καταστηματαρχης που ρωτησα μου ειπε πως αυτο που εχει η μονομαχινα μου ειναι παρασιτο και θελει φαρμακο...αλλα λεει πως επειδη δεν ειναι σε μεγαλο βαθμο και του ειπα οτι καλητερευει...μου λεει μην κανεις τιποτα δεν αξιζει ο κοπως τωρα...!!λεει πως ειχε και αυτος το ιδιο προβλημα μια φορα και εφυγε μονο του λεει χωρις φαρμακο χωρις τιποτα...!!Υπαρχει ομως λεει μια πιθανοτητα να μεταναστευσει σε αλλα ψαρακια......ειναι αληθεια?? :huh::huh:

Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μου ποστ...!!

Υ.Γ Ο μονομαχος μου με την καινουργια δεσποινιδα πρεπει να τα "εχουν" ολο μαζοι κολημπανε και δεν πηραζονται καθολου <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να επισημανω κατι... H Mονομαχινα σχεδον το ξεπερασε...πηγα και αγορασα αλλη μια μονομαχινα...και ο καταστηματαρχης που ειναι φιλαρακι μου μου εκανε κομμα μια δωρο γιατι λεει δεν ειναι και πολυ καλα...και σε εμενα θα ζησει καλητερα...!!Η μονομαχινα που μου χαρησε εχει λιγο φαγωμενα τα πτερυγεια της...και εχει τα ιδια συμπτωματα με την δικια μου την αρωστη...ακριβως τα ιδια...!!!Να την φλομωσω στις βιταμινες και αυτην??

Ενας αλλος καταστηματαρχης που ρωτησα μου ειπε πως αυτο που εχει η μονομαχινα μου ειναι παρασιτο και θελει φαρμακο...αλλα λεει πως επειδη δεν ειναι σε μεγαλο βαθμο και του ειπα οτι καλητερευει...μου λεει μην κανεις τιποτα δεν αξιζει ο κοπως τωρα...!!λεει πως ειχε και αυτος το ιδιο προβλημα μια φορα και εφυγε μονο του λεει χωρις φαρμακο χωρις τιποτα...!!Υπαρχει ομως λεει μια πιθανοτητα να μεταναστευσει σε αλλα ψαρακια......ειναι αληθεια?? :huh::D

Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μου ποστ...!!

Υ.Γ Ο μονομαχος μου με την καινουργια δεσποινιδα πρεπει να τα "εχουν" ολο μαζοι κολημπανε και δεν πηραζονται καθολου <_<:D

ναι οντως αν ειναι παρασιτο ειναι κολλητικο..αρα ισως κολλησουν και τα αλλα αν ειναι αυτο.. προσοχη.. :huh::huh: δωσε της βιταμινες

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως αν ειναι παρασιτο ειναι κολλητικο..αρα ισως κολλησουν και τα αλλα αν ειναι αυτο.. προσοχη.. <_<:D δωσε της βιταμινες

Ναι θα τα δινω μια φορα απο λιγο την ημερα...!!Να σου πω gorgio ο μονομαχος μου εχει ενα ασπρο πραγμα κατο απο την κοιλια του περιπου...τι να ειναι?? :huh::huh:

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τα δινω μια φορα απο λιγο την ημερα...!!Να σου πω gorgio ο μονομαχος μου εχει ενα ασπρο πραγμα κατο απο την κοιλια του περιπου...τι να ειναι?? <_<:D

φωτογραφια...σαν σπυρακι ασπρο ειναι??

Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ φοβαμαι οτι ειναι παρασιτα, μολυνση... οι μετρησεις σου ειναι καλες??

Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ φοβαμαι οτι ειναι παρασιτα, μολυνση... οι μετρησεις σου ειναι καλες??

Τωρα μολις μετρησα

PH=7.7

NO3=10

NO2=0

NH3/NH4= <0.5

Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ φοβαμαι οτι ειναι παρασιτα, μολυνση... οι μετρησεις σου ειναι καλες??

Να τον πιασω και να το βγαλο το ασπρο με το τσιμπιδακι? <_<

Link to comment
Share on other sites

Να τον πιασω και να το βγαλο το ασπρο με το τσιμπιδακι? :D

μπα δεν νομιζω θα τον τραυματισεις <_< .. αμμωνια επρεπε να ειχες 0..και το 0,5 δεν ειναι αμελητεο.. αλλα συμπτωματα??

Link to comment
Share on other sites

Παω να τον δω...και πουθενα αυτο το ασπρο πραγμα εφυγε...δεν ειναι πανω του...τιποτα κοιταω τα βρανχια του μηπως μοληνθυκαν σαν τις αλλες...αλλα οχι δεν εχει προβλημα μια χαρα ειναι...!!Απορω τι να ηταν παντος...!!

Αα κοιταξα και την δικια μου θυλικια που πρωτο εμφανισε το προβλημα...το ξεπερασε τελικα...τωρα μενει να δω την καινουργια που πηρα...!

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν νομιζω θα τον τραυματισεις <_< .. αμμωνια επρεπε να ειχες 0..και το 0,5 δεν ειναι αμελητεο.. αλλα συμπτωματα??

Κολημπανε κανονικα...εκτος απο την καινουργια...που δεν πολυ εχει ορεξη προς το παρων...!

Αμμωνια( μικροτερο του 0.5) αποτι κοιταξα το χαρτακι...επειδη εχω ph 7.7/7.8 δεν ειναι τοσο σοβαρο...μετρα με τα τεστ τις serra...!

Link to comment
Share on other sites

Παω να τον δω...και πουθενα αυτο το ασπρο πραγμα εφυγε...δεν ειναι πανω του...τιποτα κοιταω τα βρανχια του μηπως μοληνθυκαν σαν τις αλλες...αλλα οχι δεν εχει προβλημα μια χαρα ειναι...!!Απορω τι να ηταν παντος...!!

Αα κοιταξα και την δικια μου θυλικια που πρωτο εμφανισε το προβλημα...το ξεπερασε τελικα...τωρα μενει να δω την καινουργια που πηρα...!

<_<:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...