Jump to content

Μυρριοποδα εντομα λογω υγρασιας?


Recommended Posts

Λοιπον παιδια εδω και καποιες μερες στο διαμερισμα οπου βρισκονται ολα μου τα ενυδρεια εχω καποιους απροσκλητους επισκεπτες τις γνωστες σαρανταποδαρουσες.Απο οτι εχω διαβασει τους αρεσει η υγρασια οποτε λογω των ενυδρειων ερχονται.Επειδη ομως φοβαμαι μην εχουμε κανα απροοπτο καποια μερα ξερει κανεις καποιον τροπο αντιμετωπισης τους?Να σημειαωσω οτι το διαμερισμα αυτο βρισκεται διπλα απο αγροτικες καλλιεργειες οποτε αν δεν βρεθει λυση μαλλον θα γεμισω απ αυτα <_<

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εδω και καποιες μερες στο διαμερισμα οπου βρισκονται ολα μου τα ενυδρεια εχω καποιους απροσκλητους επισκεπτες τις γνωστες σαρανταποδαρουσες.Απο οτι εχω διαβασει τους αρεσει η υγρασια οποτε λογω των ενυδρειων ερχονται.Επειδη ομως φοβαμαι μην εχουμε κανα απροοπτο καποια μερα ξερει κανεις καποιον τροπο αντιμετωπισης τους?Να σημειαωσω οτι το διαμερισμα αυτο βρισκεται διπλα απο αγροτικες καλλιεργειες οποτε αν δεν βρεθει λυση μαλλον θα γεμισω απ αυτα <_<

εχεις καμιά φώτο να δουμε για τι εντομο μιλας ακριβως?? επιδει κατι παρόμοιο με μενα πεχτικε και τελικα ήταν λεβιδουλες..

Link to comment
Share on other sites

εχεις καμιά φώτο να δουμε για τι εντομο μιλας ακριβως?? επιδει κατι παρόμοιο με μενα πεχτικε και τελικα ήταν λεβιδουλες..

Μιλάει για έξω από το ενυδρείο. Όχι για μέσα στο ενυδρείο...

Συμπαθέστατα ζωντανά οι σαρανταποδαρούσες... Γίνονται και ολόκληρα γομάρια <_<

Εκτός από τα πουλιά που τις κυνηγάνε για τροφή και είναι αδύνατο να βάλεις μέσα στον χώρο σου, ξέρω πως και οι γάτες τις σακατεύουν όταν τις βρίσκουν.

Το να ρίξεις φάρμακο το θεωρώ επικίνδυνο, εκτός κι αν βρεις στερεά τροφή που να τις σκοτώνει. Πάντως με κάποιον τρόπο πρέπει να κλείσεις τις χαραμάδες για να μην έχεις συνεχή εισβολή...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω απο συμπαθεια κι αν λειπει!

Χαραμαδες δεν υπαρχουν κουφωματα ολοκαινουρια (ολη η κατασκευη ειναι ολοκαινουρια )

Γατα ξεχνα το ....... εχουμε ψαρακια και ανοιχτα ενυδρεια <_<

Link to comment
Share on other sites

Πωπω απο συμπαθεια κι αν λειπει!

Χαραμαδες δεν υπαρχουν κουφωματα ολοκαινουρια (ολη η κατασκευη ειναι ολοκαινουρια )

Γατα ξεχνα το ....... εχουμε ψαρακια και ανοιχτα ενυδρεια <_<

Από κάπου μπαίνουν όμως... Από ψάρια έχεις τίποτα που θα μπορούσαν να γίνουν τροφή οι σαρανταποδαρούσες?

Link to comment
Share on other sites

Καλα λες! Γεμιζεις το διαμερισμα νερο βαζεις 5-6 πιρανχα και τελειωσε χαχα

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι το συστημα αποχετευσης σιφωνια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Η γνωστη σαρανταποδαρουσα http://2.bp.blogspot.com/_7uok9cqX_z4/TLrA...00/IMG_1622.JPG

Δυσσαρεστο θεαμα εε?

Φιλε αυτές τσιμπάνε!!! αλλα αν μπορείς στείλε κάνα κιλό τετιες..εχω ψάρι που αυτές της κανει πρωινό <_< !

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω σε τεραριο σαρανταποδαρούσα αλλά από μαγαζί αγορασμένη αυτό που τις τραβάει είναι το σάπιο φρούτο

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις καποτε ζητημα να εβρισκες ολο το χρονο κανα 2 αλλα τωρα πλεον με τα φυτοφαρμακα ολες ερχονται στις κατοικοιμενες περιοχες

Στειλε μου κανα 2 απ αυτα τα ψαρακια χαχα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα ειμαι λιγο υπερβολικός ,αλλά αυτό που μεγαλώνω μέχρι και κουνέλι ζωντανό εφαγε στο youtube..στην σαρανταποδαρούσα θα κολλήσει <_<

Link to comment
Share on other sites

Ο καπνος τις απωθει?

Link to comment
Share on other sites

Ο καπνος τις απωθει?

Τι έχεις να προτείνεις??????????????????????????????????????? <_<

Link to comment
Share on other sites

Αρωματικα καντηλακια που βγαζουν καπνο

Link to comment
Share on other sites

Αρωματικα καντηλακια που βγαζουν καπνο

Έλεγα μήπως θες να βάλεις μία πρόχειρη φωτιά στο σπίτι <_<

Δε νομίζω να έχει κανείς ιδιαίτερη εμπειρία πάνω σε αυτά τα πλάσματα... Κάνε δοκιμές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και κακη ιδεα!Γεινικη απολυμανση χαχα

Λοιπον να πως εχει η κατασταση.

Χθες βραδυ στο καφενειο,ο κυριος που εχει τα 200 στρεμματα διπλα απο το σπιτι μου περηφανευοταν πως εριξε ενα φυτοφαρμακο και ολα τα ζιζανια εχουν φυγει απο το χωραφι του.Μετα απο μια συντομη συζητηση που ειχα με εναν φιλο γεωπονο μου ειπε πως αυτο το φαρμακο δεν σκοτωνει αλλα διωχνει απο κουνουπια μεχρι και φιδια!Ελα που ομως οι εγκαταστασεις της αποχετευσης που καταληγουν στα χωραφια ειναι ανοιχτες και οτι και οποιος θελει μπαινει μεσα.Ετσι ολα σχεδον τα ζιζανια που απωθουνται απο το χωραφι καταληγουν στον αγωγο της αποχετευσης.Βεβαια να πω πως αυτο το φυτοφαρμακο απαγορευεται να χρησιμοποιειται κοντα σε κατοικημενες περιοχες για τον προφανη λογο οποτε μαλλον θα γινει μυνηση απο κατοικους του χωριου και εμενα που εχουμε το ιδιο προβλημα.Ετσι ο ευσυνειδητος αυτος αγροτης θα αναγκαστει να πληρωσει αποζημιωση και να φωναξει συνεργειο καθαρισμου ωστε να απαλλαχθουν οι αγωγοι και τα σπιτια απο τους ανεπιθυμητους επισκεπτες.

Αυτα εν ολιγοις <_<

Link to comment
Share on other sites

προχθες σκοτωσα μια διπλα στο θαλασινο ολοκληρο γομαρι με κατι δαγκανες σαν κεντρι απο πισω που αν σε τσιμπησει :D ... ολοκληρη γκουμουτσα <_< νομιζω οτι οι εμφανησεις τους εχουν να κανουν με τη ζεστη που επιασε

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ μου λες...ο αλος στο world records gines εβαλε κατι τετοια γουμαρια στο στομα του...10 στο συνολο...τον τσιμπησαν τον μακελευσαν...μετα πρηστικε <_< ασχημα :huh: ...!!Να τις προσεχεις...φανταζεσαι εκει που κοιμασαι να σε περπαταει κατι στα χερια σου?? :huh: ...στα χερια αντε καλα ειναι πουθενα αλλου? :D ...να τις ξεφορτωθεις με αεροξολ :huh: πηγαινε σε ενα σουπερμαρκετ και ρωτησε για διαφορα ζηζανοκτωνα

Link to comment
Share on other sites

Αροξολ?Εδω με τον πατερα που φτιαξαμε πατεντα με συρματα 380 βολτ το εβαζες στην μπριζα εβγαζε καπνους η σαρανταποδαρουσα μολις το εβγαζες παλι περπατουσε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αροξολ?Εδω με τον πατερα που φτιαξαμε πατεντα με συρματα 380 βολτ το εβαζες στην μπριζα εβγαζε καπνους η σαρανταποδαρουσα μολις το εβγαζες παλι περπατουσε!!!!

Αθανατες μεταλαγμενες <_< ...ειδικα αμα μπαινουν απο τον υπονομο φανταζεσε τι φαρμακο εχουν φαει...!!!Παντος να ξερεις...το σκοταδι και η υγρασια τις τραβαει...!!Επισης οταν δεν αεριζετε επαρκως το σπιτι...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...