Jump to content

Το έπιπλο της Γυναίκας μου!


doperman

Recommended Posts

Και ο εξοπλισμός!post-39804-1306442579_thumb.jpg post-39804-1306442609_thumb.jpgpost-39804-1306442677_thumb.jpg post-39804-1306442701_thumb.jpg post-39804-1306442734_thumb.jpgpost-39804-1306442988_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - doperman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το συγκεκριμενο φωτιστικό το εχεις δοκιμασει πουθενα αλλου??

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο φωτιστικό το εχεις δοκιμασει πουθενα αλλου??

Οχι και για μένα θα είναι η πρώτη φορά!Άν δεν πάει όπως πρέπει θα το αλλάξω με τον προβολέα οπου τον έχω

δεί να δουλέυει και ήταν καταπληκτικός!Και η τιμή τους είναι πάνω κάτω η ίδια!Το είχα διαλέξει για λόγους μεγέθους!37χ34εκ.το καπάκι και το πάνελ είναι 31χ31χ3,8εκ.

Έγινε επεξεργασία - doperman
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή εύχομαι,

ίσως χρειαστείς ένα καλύτερο skimmer αλλά το βλέπεις στην πορεία, σε συνάρτηση πάντα και με το τι θα καταλήξεις να βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή εύχομαι,

ίσως χρειαστείς ένα καλύτερο skimmer αλλά το βλέπεις στην πορεία, σε συνάρτηση πάντα και με το τι θα καταλήξεις να βάλεις μέσα.

Έχεις δίκιο απλά θα αρχίσω με αυτό και βλέπουμε!το έχω τώρα σε ένα κύβο 30άρι που έφτιαξα και έχω μέσα τον βράχο,οπου δείχνει να δουλέυει πολύ καλα!είδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Άν έχει κανείς καμιά παλιά μεγάλη ξύλινη τηλεόραση και δέν την θέλει ,έχω σκεφτεί να την κάνω ριφάκι με σάμπ! <_<

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά τουλάχιστον ειναι πολύ όμορφο! :thumbup: Ανυπομονώ να το δω γεμάτο!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλαράκι!έυχομαι να δώ και ένα δικό σου ριφάκι όπως το έχεις φανταστεί!

Link to comment
Share on other sites

Με νερό! post-39804-1306590876_thumb.jpg

post-39804-1306590793_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - doperman
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σταματήστε με τις γρουσουζιές!!!

Μια χαρά είναι το ενυδρείο φίλε μου!!!

Πρωτότυπο, έξυπνο, μινιμαλιστικό και προπάντων χειροποίητο!!!

Ευχομαι καλογέμιστο και γερό!!!

Μην ξεχνάτε: reuse

reduce

recycle :thumbup::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ακούγοντας τους παλιότερους στο θέμα των τζαμιών,αποφάσισα να ξεκολήσω τα υπάρχοντα 6άρια και να ξανακολήσω το ενυδρείο με τζάμια του πόντου!Την δευτέρα λοιπόν θα το ξανακολήσω!Απο ότι καταλάβατε θα σας ζητήσω λίγη υπομονή ακόμη(Αν και απο αυτή διαθέτετε όλοι σας μπόλικη αφού ασχολείστε με τον κόσμο του ενυδρείου!)αλλά θα σας αποζημιώσω με ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα απο όλη αυτή την προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

αλλά θα σας αποζημιώσω με ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα απο όλη αυτή την προσπάθεια!

do that!!! :thumbup::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.Αν κ φαινεται πολυ ωραια η κατασκευη κ εντυπωσιακη,πιστευω πως θα σε δυσκολεψει λιγο το ενυδρειο σε αυτες τις διαστασεις.Επειτα θα σου προτεινα να το ξανασκεφτεις για το sump μιας κ θα κανεις καινουργιο ενυδρειο.Κατι τελευταιο...καλυτερα να μη παρεις κινεζικο σκιμμερ,ποσο μαλλον αυτο το μικρο.Το ιδιο σκιμμερ ιταλικου τυπου(nano skum της waves)μου εβγαλε το λαδι.Εγω θα σου προτεινα να επενδυσεις λιγα παραπανω λεφτα σε ενα καλο σκιμμερακι(tunze nano doc,tmc v2 400,deltec 300).K αν κανεις sump θα γλυτωσεις κ το εξωτερικο φιλτρο που ειναι ενα ακομα συν,οπως επισης κ το οτι θα κρυψεις ολο τον εξοπλισμο θα ειναι ενα ακομα μεγαλυτερο συν μιας κ στα 90 λιτρα,ενα σκιμμερ,ενας θερμοστατης,ενα φλοτερακι αυτοματης αναπληρωσης κ δυο μπαστουνια ενος εξωτερικου φιλτρου θα φαινονται ασχημα.Πιστευω πως με αυτο το πλανο το ενυδρειο σου θα το χαρεις πολυ παραπανω κ θα σου κανει την ζωη πολυ πιο ευκολη.

Link to comment
Share on other sites

+ 1 για το sump!!

Και μένα μου τα λέγανε όπως θα διάβασες στο θέμα μου και πίστευα πως θα βολευτώ με το εξωτερικό φίλτρο και τα σχετικά... μόλις το έφτιαξα όμως τότε κατάλαβα πόσο δίκιο είχαν γιατί πραγματικά μου λύθηκαν τα χέρια + ότι προστέθηκαν λίτρα στο σύνολο! :blush:

Επίσης πολύ καλά θα κάνεις για το 10 τζάμι! :thumbup:

Καλή αρχή και καλή επιτυχία φίλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

+ 1 για το sump!!

Και μένα μου τα λέγανε όπως θα διάβασες στο θέμα μου και πίστευα πως θα βολευτώ με το εξωτερικό φίλτρο και τα σχετικά... μόλις το έφτιαξα όμως τότε κατάλαβα πόσο δίκιο είχαν γιατί πραγματικά μου λύθηκαν τα χέρια + ότι προστέθηκαν λίτρα στο σύνολο! :blink:

Επίσης πολύ καλά θα κάνεις για το 10 τζάμι! :blush:

Καλή αρχή και καλή επιτυχία φίλε μου!!

Ευχαριστώ αδέρφια, και τελικά θα ακολουθήσω την συμβουλή σας για το sump!είχα κολήσει δοκιμαστικά ένα κυβάκι 30χ30χ30 και χωράει στο κάτω διαμέρισμα του επίπλου,οπότε το μόνο που μένει είναι να γίνουν τα χωρίσματα!κάποια στιγμή θα παραγγείλω το tmc v2 nano για σκιμεράκι γιατί όντως απο το προηγούμενο ριφάκι που είχα έκανε τρομερή δουλειά και το έχω χαρίσει σε φίλο!Καλημέρα σε όλους! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση βρε παιδιά!για κάθοδο του νερού στο σάμπ πιά διάμετρος σωλήνας είναι σωστή και με ποιά αντλία συνεργάζεται ,εφόσον το μανομετρικό του ενυδρείου είναι 1,50;(έχει γίνει τρύπα στο τζάμι 5 εκ πιο κάτω απο την επιφάνεια του νερού!)

Link to comment
Share on other sites

H συνηθισμένη διάμετρος για κάθοδο είναι Φ40, αλλά καλού κακού βάλε και μια βάνα για να την στραγγαλίζεις αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

H συνηθισμένη διάμετρος για κάθοδο είναι Φ40, αλλά καλού κακού βάλε και μια βάνα για να την στραγγαλίζεις αν χρειαστεί.

Έχω και μια αντλία με μανομετρικό 2 μέτρα 1.400l\h,οπότε είμαι οκ με αυτή;

Έγινε επεξεργασία - doperman
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα στο πεί το διάγραμμα της εταιρείας. Πόση ροή λέει στο 1μισι μέτρο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα στο πεί το διάγραμμα της εταιρείας. Πόση ροή λέει στο 1μισι μέτρο?

Τώρα θα πάω να ρωτήσω φίλε μου,η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν μπορώ να ξέρω ρε συ. Κάθε εταιρεία έχει τις ιδιατερότητές της, και το 1μισι μέτρο είναι αρκετό έως οριακό.

Της eheim ας πούμε για τις Compact plus είναι αυτά.

12692608148355227_plus_Diagramm.jpg

Πάνω από το μισό πέφτει η απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν μπορώ να ξέρω ρε συ. Κάθε εταιρεία έχει τις ιδιατερότητές της, και το 1μισι μέτρο είναι αρκετό έως οριακό.

Της eheim ας πούμε για τις Compact plus είναι αυτά.

12692608148355227_plus_Diagramm.jpg

Πάνω από το μισό πέφτει η απόδοση

Σ ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απλά η 1400\h που έχω μου φάνηκε πολύ δυνατή!οπότε πιστέυω πως με μια 1000 θα μαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vagoura θα θελα να δώ πως είναι τώρα το ενυδρείο σου άν έχεις καμιά φωτο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...