Jump to content

ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ...


Recommended Posts

ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ...ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑ....

ΕΚΤΟς ΤΙς ΝΤΟΜΑΤΙΕς ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΕς ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΗ ΣΘΣΚΕΥΗ CO2 αναπτυσονται λιγοτερο !!! ολα τα αλλα εχινοδοροι, ανουμπιες κ.α ευκολα εκτος του κερατοφυλλου που αναπτυσεται τρελλα πανε για ψοφισμα....

Και ενω ξεκινησα καλυτερα σχεδον 1 μηνα χωρις αλλαγες νερου ουτε συσκευη co2 απο τοτε που ξεκινησα και εκανα αλλαγες νερου και εβαλα και συσκευη co2 και ανεβηκα απο τα 4 γραμμαρια στα 15 γραμμαρια co2 εντουτοισ αντι καλυτερα παω χειροτερα!!!

εχω αμμο ψιλοκοκκη λευκη, σημερα λεω να βαλω ταμπλετες βυθου,

1 μηνα τωρα βαζω λιπασμα της κεντ εριχνα σιδηρο και την τελευταια βδομαδα ριχνω και ποτασιουμ (καλλιο δεν ειναι αυτο??) της SEACHEM .

ΧΘΕς EIDA KAI NA ΞERAINETAI SIGA SIGA KAI TO ANOYMPIA ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΡΑΝΑ ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ 2ΠΛΗ ΔΟΣΗ ΣΙΔΗΡΟΥ, ΘΟΛΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ πλεον ειμαι σιγουρος οτι τα γκρεμισα ολα!!!

ΤΟ Θολωμα προηλθε μετα τον καθαρισμο του φιλτρου που εκανα πριν 2 ημερες και μαλλον κατεστρεψα τις αποικιες του αφου το καθαρισα ενδελεχως ΟΧΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ αλλα της ευδαπ....(δεν γινοταν...φιδια ειχε μεσα αφου ειχε μπυκωσει) ΚΑΙ ΘΑΜΠΩΣΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ FE POY EΡΙΞΑ ΔΙΠΛΗ ΔΟΣΗ

το ενυδρειο ειναι 270 λιτρα

καθε μερα ριχνω δοση seachem potassum, fe, lipasma kent και μεχρι τη αγορα συσκευης co2 εριχνα και εχcell και μαλλον ημουν καλυτερα οσο και αν φαινεται απιστευτο.

Αφου λεω να το ξαναρχισω το εxcell!!!

loipon

ενυδρειο 270 λιτρα αμμο

Αντλια εξωτερικη eheim wet dry alla την δουλευω wet mono εδω kai xronia αφου το dry συνεχεια κολουσε...

λοιπον ακομα εχω...

4 τ8 1,25 36w 3 flora kai mia daylight 1000κεlvin

kh eixa 2 οηγα στο 4 και μετα τη χρηση της συσκευς co2 πηγα σχεδον στο 7!!

gh δεν ξερω αφου μου τελειωσε το τεστ

ph οταν πηγαινα καλα ημουν 7 και λογω νεον τετρα το πηγα στο 7,5

co2 ειχα 4 και πηγαινα αθλια , με το εχψελλ πηγα κοντα στο 5 ισως και τυχαια, και μετη συσκευη co2 πηγα στο 16 αλλα μετα την αλλαγη νερου και το ph sto 7,5 χθες ημουν στο 12!!!

ΝΟ3 ειμαι 0

ΝΗ και Νο2 θα μετρησω σημερα αφου ξηλωθηκα να παρω τεστ

Fe eixa to minimum 0,25 αν θυμαμαι καλακαι ετσι αναγκαστικα να ριξω χθες διπλασια δοση και το νερο απο θαμπο πλεον εγινε και θολο!!!

φωτοπεριοδο εχω με διαδοχικα να αναβουν και να κλεινουν οι λαμπες ανα 45 λεπτα 10 ωρες συνολο (14.30-24.45)

θερμοκρασια ειχα 24 και τελευταια με τις ζεστες εχω 26 βαθμους...

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ???

ΕΤΣΙ καποτε μου ελεγαν και με τουσ δισκους που ειχα και οταν δεν εκανα αλλαγες νερου τους ειχα μια χαρα και μετα τις αλλαγες δεν προλαβαινα να μαζευω τους νεκρους...

Ξερετε ρε παιδια κατι...παρατηρω οτι οσοσ το πειραζουμε τελικα χειροτερο γινεται το πραμα και οσο το αφηνουμε να λειτουργησει απο μονο του παει πολυ πιο σταθερα και προβλεψιμα....εγω αυτο εχω να πω και ασχολουμαι με ενυδρεια απο 8 χρονων...32 χρονια δηλαδη!!!

χωρις να πετραω τιποτα ειχα για 2 χρονια κατι δισκους οσο η παλαμη μου και οταν με βαλανε στο τρυπακι χαμηλο ph και ενα σωρο αλλα (αλλαγες νερου, κλπ) τους εχασα σε 2 μηνες...

τωρα ειπα να το γυρισω σε φυτεμενο με κοπαδακια αλλα δεν....παει και τοσο καλα το φυτεμενο.

Την αμμο την εχω απο παλια που ειχα κηχλιδες....

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ανάγνωση του θέματος σου έχω να παρατηρήσω και να ρωτήσω τα εξής :

- Τα φυτά σου έχω την εντύπωση ότι πάσχουν τόσο από τροφή, δηλαδή πεινάνε.

Η κύρια τροφή των φυτών είναι τα νιτρικά ( ΝΟ3 ). Τα φυτά σου φαίνεται να πεινούν. Τα μηδενικά νιτρικά το δείχνουν καθαρά. Παράλληλα η τρελή ανάπτυξη του κερατόφυλλου στερεί από τα υπόλοιπα φυτά σου τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται. Το κερατόφυλλο κυρίως, αλλά και η ντοματιά είναι "ρουφήχτρες" νιτρικών και για το λόγω αυτό δε τα συναντάμε σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία. Ειδικά το πρώτο, το συνιστούμε σε φρεσκοστημένα ενυδρεία για να μειώνει τα νιτρικά.

Προτείνω να αφαιρέσεις το περισσότερο ή και όλο το κερατόφυλλο, εκτό και αν έχεις ζοωτόκα και το έχεις για να βρίσκουν καταφύγιο τα μικρά.

- Επίσης έχουν πρόβλημα και με το φώς.

Δεν είναι σωστό να αναβοσβήνουμε τα φώτα με τέτοια συχνότητα (ανά 45 λεπτά). Τα φυτά και σοκάρονται από τις εναλλαγές και δε προλαβαίνουν να φωτοσυνθέσουν μέσα στο σύντομο διάστημα των 45 λεπτών. Συνεπώς, όσα λιπάσματα και να ρίξεις τα φυτά σου δε μπορούν να επωφεληθούν.

Προτείνω να διατηρείς τον φωτισμό σου ανοιχτώ συνέχεια για περίπου 8 ώρες, ή το πολύ πολύ να σπάσεις την φωτοπερίοδο σου σε δύο συνεχή διαστήματα (όχι περισσότερα) με μια ενδιάμεση ανάπαυλα λίγων ωρών.

- Πόσα εκατοστά άμμο έχεις; Την άμμο σου συνηθίζεις να την ανακατεύεις;

- Τι και πόσα ψάρια έχεις;

- Οι δόσεις που αναγράφουν στη συσκευασία τους τα διάφορα λιπάσματα, είναι για φουλ φυτεμένα ενυδρεία. Καλό είναι εμείς, ανάλογα με την φυτόμαζα που έχουμε, να περιοριζόμαστε στο 1/3 ή το 1/2 της προτεινόμενης δόσης.

- Τον σίδηρο τον χρησιμοποιούμε με ιδιαίτερη προσοχή και μόνο όταν δείχνουν τα φυτά μας πως τον χρειάζονται. Περίσσεια σιδήρου στο νερό έχει σχεδόν βέβαιο αποτέλεσμα την έκρηξη άλγεων. Το νερό σου έγινε σκούρο από την υπερβολική χρήση σιδήρου.

Προτείνω μια καλή αλλαγή νερού.

- Το ότι ξέπλυνες το φίλτρο σου με νερό φίλτρου μείωσε αρκετά τις αποικίες βακτηρίων στα υλικά φιλτραρίσματος. Άρα και την ικανότητα του φίλτρου να καθαρίζει το ενυδρείο. Να αναμένεις αύξηση της αμμωνίας και να είσαι έτοιμος να πράξεις αναλόγως.

- Αν η θολούρα που βλέπεις είναι άσπρη, τότε πολύ πιθανό να έχεις έξαρση βακτηρίων (bacteria boom)που οφείλεται στη πολλή αμμωνία.

Προτείνω μια καλή αλλαγή νερού.

- Μέτρα επειγόντως αμμωνία. Τα ψαράκια σου είναι πιθανό να κινδυνεύουν.

Και κάτι εκτός θέματος. Και εγώ ασχολούμαι 20 χρόνια με ενυδρεία, αλλά μόνο τα τελευταία 5 καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω και ποιες είναι οι ανάγκες των οργανισμών που «φιλοξενω» . Και αυτό εξαιτίας των ενυδρειακών fora. Πιο πριν είχα μαύρα μεσάνυχτα ... <_<

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα να αλλαξεις ολες τις λαμπες σου με sylvania grolux (η sylvania aquastar)

παντως σιγουρα οι αλλαγες νερου μονο καλο κανουν στο ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα να αλλαξεις ολες τις λαμπες σου με sylvania grolux (η sylvania aquastar)

παντως σιγουρα οι αλλαγες νερου μονο καλο κανουν στο ενυδρειο σου...

EXΩ 2 GROLUX ΜΙΑ 1000 ΚΕΛΒΙΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΛΟΡΑ ΚΑΙ 2 ΑΛΛΕΣ ΦΛΟΡΑ ΓΙΑ ΦΥΤΑ ιταλικεςΑΛΛΑ ΔΕΝ θυμαμαι τη μαρκα....σορρυ για τα κεφαλαια...

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ανάγνωση του θέματος σου έχω να παρατηρήσω και να ρωτήσω τα εξής :

- Τα φυτά σου έχω την εντύπωση ότι πάσχουν τόσο από τροφή, δηλαδή πεινάνε.

Η κύρια τροφή των φυτών είναι τα νιτρικά ( ΝΟ3 ). Τα φυτά σου φαίνεται να πεινούν. Τα μηδενικά νιτρικά το δείχνουν καθαρά. Παράλληλα η τρελή ανάπτυξη του κερατόφυλλου στερεί από τα υπόλοιπα φυτά σου τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται. Το κερατόφυλλο κυρίως, αλλά και η ντοματιά είναι "ρουφήχτρες" νιτρικών και για το λόγω αυτό δε τα συναντάμε σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία. Ειδικά το πρώτο, το συνιστούμε σε φρεσκοστημένα ενυδρεία για να μειώνει τα νιτρικά.

Προτείνω να αφαιρέσεις το περισσότερο ή και όλο το κερατόφυλλο, εκτό και αν έχεις ζοωτόκα και το έχεις για να βρίσκουν καταφύγιο τα μικρά.

- Επίσης έχουν πρόβλημα και με το φώς.

Δεν είναι σωστό να αναβοσβήνουμε τα φώτα με τέτοια συχνότητα (ανά 45 λεπτά). Τα φυτά και σοκάρονται από τις εναλλαγές και δε προλαβαίνουν να φωτοσυνθέσουν μέσα στο σύντομο διάστημα των 45 λεπτών. Συνεπώς, όσα λιπάσματα και να ρίξεις τα φυτά σου δε μπορούν να επωφεληθούν.

Προτείνω να διατηρείς τον φωτισμό σου ανοιχτώ συνέχεια για περίπου 8 ώρες, ή το πολύ πολύ να σπάσεις την φωτοπερίοδο σου σε δύο συνεχή διαστήματα (όχι περισσότερα) με μια ενδιάμεση ανάπαυλα λίγων ωρών.

- Πόσα εκατοστά άμμο έχεις; Την άμμο σου συνηθίζεις να την ανακατεύεις;

- Τι και πόσα ψάρια έχεις;

- Οι δόσεις που αναγράφουν στη συσκευασία τους τα διάφορα λιπάσματα, είναι για φουλ φυτεμένα ενυδρεία. Καλό είναι εμείς, ανάλογα με την φυτόμαζα που έχουμε, να περιοριζόμαστε στο 1/3 ή το 1/2 της προτεινόμενης δόσης.

- Τον σίδηρο τον χρησιμοποιούμε με ιδιαίτερη προσοχή και μόνο όταν δείχνουν τα φυτά μας πως τον χρειάζονται. Περίσσεια σιδήρου στο νερό έχει σχεδόν βέβαιο αποτέλεσμα την έκρηξη άλγεων. Το νερό σου έγινε σκούρο από την υπερβολική χρήση σιδήρου.

Προτείνω μια καλή αλλαγή νερού.

- Το ότι ξέπλυνες το φίλτρο σου με νερό φίλτρου μείωσε αρκετά τις αποικίες βακτηρίων στα υλικά φιλτραρίσματος. Άρα και την ικανότητα του φίλτρου να καθαρίζει το ενυδρείο. Να αναμένεις αύξηση της αμμωνίας και να είσαι έτοιμος να πράξεις αναλόγως.

- Αν η θολούρα που βλέπεις είναι άσπρη, τότε πολύ πιθανό να έχεις έξαρση βακτηρίων (bacteria boom)που οφείλεται στη πολλή αμμωνία.

Προτείνω μια καλή αλλαγή νερού.

- Μέτρα επειγόντως αμμωνία. Τα ψαράκια σου είναι πιθανό να κινδυνεύουν.

Και κάτι εκτός θέματος. Και εγώ ασχολούμαι 20 χρόνια με ενυδρεία, αλλά μόνο τα τελευταία 5 καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω και ποιες είναι οι ανάγκες των οργανισμών που «φιλοξενω» . Και αυτό εξαιτίας των ενυδρειακών fora. Πιο πριν είχα μαύρα μεσάνυχτα ... <_<

οκ ΜΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΟ ΚΑΙ Η ΝΤΟΜΑΤΙΑ ΚΑΛΑ ΠΑΕΙ...να τη βγαλω και αυτη???

τα φωτα δεν αναβοσβηνουν απλ ααναβει μια μια λαμπα ανα 45 λεπτα μεχρι να φτασουν να αναβουν και οι 4 μαζι για περιπου 6 ωρες και μετα σταδιακα παλι ανα 45 λεπτα σβηνει μια μια μεχρι να σβησουν ολες γυρω στισ 01.00 το βραδυ...

η αμμος ειναι περιπου 4-5 δακτυλα και δεν την ανακατευω γιατι δεν κανει οπως εχω διαβασει...

ψαρια εχω 4 κοπαδακια των 8 τεμαχιων τετρας και καμμια 10ρια γκαμπυ

με τις δοσεις δεν εχω κατι να σου πω....εγω βαζω οτι λεει παντως αλγη εχω ελαχιστα πρασινη και τελευταια κατι απο τριχοειδη αλλα ελαχιστη...

τεστ αμμωνιας περιμενω να ερθει σημερα...αν ειμαι ψηλα θα κανω αλλαγη αν και με τον καθαρισμο του φιλτρου που εκανα προχθες θα προτιμουσ ανα την αποφυγω.

τελικα κιεγω μεσανυχτα ειχα....σευχαριστω πολυ παντως που μου απαντησες απλα πες μου τη ντοματια να τη διωξω σαν το κερατοφυλλο?? α!!! και κατι αλλο εχω το sicce co2 που λεει οτι κανει για 200 λιτρα ενυδρειο...ειχα co2 15 ειναι αρκετο η να συνεχισω παραλληλα και το excell???

kai an εφαρμοσω το προγραμμα της seachem να παραλειψω το excell??

Link to comment
Share on other sites

οκ ΜΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΟ ΚΑΙ Η ΝΤΟΜΑΤΙΑ ΚΑΛΑ ΠΑΕΙ...να τη βγαλω και αυτη??? Εγώ θα μείωνα/έβγαζα το κερατόφυλλο (πέρα πό τα υπόλοιπα δε το χονεύω κιόλας <_< ), θα άφηνα την ντοματιά και θα έκανα προσεκτική λίπανση.

τα φωτα δεν αναβοσβηνουν απλ ααναβει μια μια λαμπα ανα 45 λεπτα μεχρι να φτασουν να αναβουν και οι 4 μαζι για περιπου 6 ωρες και μετα σταδιακα παλι ανα 45 λεπτα σβηνει μια μια μεχρι να σβησουν ολες γυρω στισ 01.00 το βραδυ... ΟΚ, λάθος κατάλαβα

η αμμος ειναι περιπου 4-5 δακτυλα και δεν την ανακατευω γιατι δεν κανει οπως εχω διαβασει... Σωστός, να και θα μπορούσε ίσως να μπει λίγο περισσότερη άμμος

ψαρια εχω 4 κοπαδακια των 8 τεμαχιων τετρας και καμμια 10ρια γκαμπυ

με τις δοσεις δεν εχω κατι να σου πω....εγω βαζω οτι λεει παντως αλγη εχω ελαχιστα πρασινη και τελευταια κατι απο τριχοειδη αλλα ελαχιστη...

τεστ αμμωνιας περιμενω να ερθει σημερα...αν ειμαι ψηλα θα κανω αλλαγη αν και με τον καθαρισμο του φιλτρου που εκανα προχθες θα προτιμουσ ανα την αποφυγω. ΑΝ έχεις υψηλή αμμωνία θα πρέπει να κάνεις αλλαγή

τελικα κιεγω μεσανυχτα ειχα....σευχαριστω πολυ παντως που μου απαντησες απλα πες μου τη ντοματια να τη διωξω σαν το κερατοφυλλο?? α!!! και κατι αλλο εχω το sicce co2 που λεει οτι κανει για 200 λιτρα ενυδρειο...ειχα co2 15 ειναι αρκετο η να συνεχισω παραλληλα και το excell??? Είσαι στα κάτω όρια, αλλά εξαρτάται και από τα φυτά που έχειςkai an εφαρμοσω το προγραμμα της seachem να παραλειψω το excell??

Αν μπορείς βάλε κάποια φώτο από τα φυτά που έχουν πρόβλημα και από το ενυδρείο σου για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα. Τι είδη φυτών έχεις; Τη ανούμπια την έχεις πιασμένη σε ξύλο;

Link to comment
Share on other sites

τα 15 co2 ειναι αρκετα και τα 10 αρκετα ειναι μην αγχωενσαι

http://www.theaquatools.com/co2-calculations

σωσε καπου αυτο το λινκ να παρακολουθεισ μονο σου .

αυτο που πρεπει να σε ανησυχει ειναι με την αμμωνια που θα ανεβει λογικα μετα απο τετοιο καθαρισμα (συνεπεια οτι λογικα το αφησες πολυ καιρο )

Link to comment
Share on other sites

Δστυχως γυρνωντας απο τη δουλεια βρηκα 2 ψαρια νεκρα....αλλαξα νερο αμεσως 40% εβαλα και μια αντλια με290l/h me ενεργο αθρακα και εβαλα μπρος αεραντλια και εκλεισα τελειως το co2 ...

Απο αυριο το απογευmα θα ξεκινησω το προγρaμμα τη flourish ...

Στενοχωηθηκα γιατι προηλθε απο δικαι μου μακακια που ερειξα 3πλη δοση fe για να παρουν μπρος τα φυτα και ενω σημερα ειδα οτι σχετικα ειχαν παρει αφου ειδα διασπαρτα στην αμμο νεα φυτα πολ μικρα που δεν τα ειχα φυτεψει εγω...

Αρα θελει ο χρονο του και οχι εγω που ε 1 μηνα προσπαθησα να το καν Αμαζονιο!!!

Μετα το καρβουνο να βαλω για μια μερα τυρφη και μετα την μεθεπομενη το co 2 και τα ματζουνια της flourish εχετε να προτεινεται κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε κάποια φώτο από τα φυτά που έχουν πρόβλημα και από το ενυδρείο σου για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα. Τι είδη φυτών έχεις; Τη ανούμπια την έχεις πιασμένη σε ξύλο;

<_<

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα ανοιξετε θα πω οτι ολο το ενυδρειο ειναι στημενο 1 μηνα ...ειχε μεσα ψαρια πριν...αλλα ηταν κιχλιδες γιαυτο και η αμμος.... μη νε ρωτησετε τι τυπου αμμος ειναι γιατι απλα ιχα ζητησει αμμο ενυδρειακη και τιποτε αλλο...

τα φυτα εκτοσ τις ντοατιες που σε ενα μηνα τισ κλαδψα γιαυτο φαινεται μονο μια μεγαλη...οι αλλες δυο εχουν γινει 6 μικρες και ειναι φυτεμενες διασπαρτα και αναπτυσονται παρα πολυ καλα...

Οι ανουμπιες ολες εκτος μια πυκνη που καπως δειχνει οτι εχει μια απειροελαχιστη ναπτυξη οι αλλες ειναι σχεδον στασιμες οπως τις πηρα και καποιες πολυ χειροτερα...

τωρα κατι φυτα στο καστρακι διπλα οπως και αυτα με το πλατυ φυλο στην πετρα αρχισαν να αναπτυσονταο αρκετα γρηγορα οσο και αν φαινεται περιεργο σε μια βδομαδα ειχαν και καινουρια φυλλα!!!

οι δρακαινες ειναι σταθες με μια μικρη καμψη τελευταια λογω μεταφυτευσης...πισω.

και τελος στο κεντρο ειχα ενα κοκκινο που ηταν στα τελευταια του αλλα βλεπω καποια καινουρια φυλαρακια που πανε να σακσουν μετα τη συσκeυη co2 kai lλεω μηπως τη σκαπουλαρει....

τα ψαρια ειναι 4 κοπαδακια τυπου τετρας 1 ζυγαρι μολυ, 1 ξιφομαχοι και 1 μολλυ...εδω καπου δεν ταιριαζουν στα ph ΑΛΛΑ γυρω το 7 που το κρατουσα συνηπηραν αρκετα καλα....

λοιπον επιεικια θελω....

μετρησεσις σημερα δεν κανω γιατι θα απογοητευθω...ουτε και αυριο...απο μεθαυριο το πολυ πολυ κανα ph λογω οτι θα δουλεψω τυρφη....αληθεια to co2 na to βαλω μαζι με την τυρφη που θα λειτουργει η να παω το ph sto 7 kai μετα να βαλω μπρος το co2 ...kai genika πανε μαζι δηλ μια φορα καθε ημερα δουλευα την αντλια της τυρφης για2 ωρες ,,,πειραζει σε κατι>???

http://www.mediafire.com/?5sy72ia8fmssygg

http://www.mediafire.com/?22pqvow9hdpigbi

http://www.mediafire.com/?ek96d4p4d9cdi8l

http://www.mediafire.com/?6xfrh8j8c9fk76w

http://www.mediafire.com/?lnrl6xe9bwgxamx

http://www.mediafire.com/?v83o68flmk5ku4l

http://www.mediafire.com/?3nqj1jmvfau7f31

http://www.mediafire.com/?jwtg355ipuppnum

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι φρεσκοστημένο, κάνε υπομονή!

Οι ανούμπιες συνήθως δε φυτεύονται αλλά δένονται σε ξύλα ή πέτρες. Αν φυτευτούν θα πρέπει ο κορμός από τον οποίο βγαίνουν τα φύλλα και τα ριζίδια να μην είναι μέσα στην άμμο. Μόνο τα ριζίδια μέσα στον βυθό.

Οι δράκενες δε θα αντέξουν πολύ μέσα στο ενυδρείο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43368

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΦΥΤΑ τον τελευταιο καιρο με τγ σειρα seachem, το εβδομαδιαιο προγραμμα της και τη συσκευη SICCE co2 που αγορασα πανε καλα και εχουν παρει τα πανω τους...

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ενω τις πρωτες μερες πηγαινανε καλα με λιπασμα μονο που εβαζα υγρο τωρα τις τελευταιες 2-3 ημερες που βαζω ολη τη σειρα της seachem βασει προγραμματος της /2 επειδη δεν εχω και τα πολλα φυτα και μειωνοντας μονο τη δοση excell sto 1/4 λογω του οτι παρατηρισα τα ψαρια να ανεβαινουν στην επιφανεια για οξυγονο...(εφτασα τα 22 ppm αν θυμαμαι καλα) οποτε ριχνω τα ματζουνια θολωνει το νερο...και καθαριζει μονο κατα τις εβδομαδιαιιες αλλαγες μια μερα δηλ μονο....

εμενα αυτη η θολουρα που κανει με τα ματζουνια παντως δεν μαρεσει....ειναι παντοτε θολο και δεν μπορω να πω oτι δεν εχω καλη ροη νερου ....

προχθες ανοιγω το φιλτρο και βλεπω ολα τα υλικα καταμαυρα σαν πωσ να σας το πω...σαν μαυρη μουχλα...οι σωληνες καταμαυροι ασε που τα μεσα στα καλαθια με τα υλικα ηταν κατι σαν κλειστοπρασινα πραγματα σαν φυλλαρακια...και παρατηρωντας διαπιστωσα τα φυτα στις ακρες λιγο μαυρισμενα και σε ενα φυλλο κατι σαν τριχακια ή μαλλον φούντα μαυρη...

να πω καλως ηρθες μαυρη αλγη???

4 πραγματα εκανα που υποπτευομαι οτι μπορει να φταινε...

πρωτον τα ματζουνια 4 μεσο ορο καθε μερα τα ριχνω την ιδια στιγμη δηλαδη δεν αφηνω να τα ριχνω ανα πενταλεπτο....ας πουμε...και μηπως γιαυτο το νερο θολωνει.

δευτερο προχθες εριξα buffer για να κατεβασω ph υστερα απο ick και αλλαγη νερου εφοσον εγιναν καλα.

τριτον εχω μειωσει το excell αφου με το μηχανακι του co2 φτανω ανετα τα 16 ppm οποτε σχεδον το ειχα καταργησει....

και τεταρτον ανεβασα με buffer τα φωσφορικα και τα νιτρικα ταυτοχρονα σε διαστημα 2 ημερων για να φτασω στα επιθυμητα επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

πολύ ζουμί και σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα από το στήσιμο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ...ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΠΩΣ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ CO2 ....

ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΜΕ ΤΟ ECELL ΤΑ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ ΚΑΙ Η ΑΛΓΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΚΑΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η SEACHEM ME POSOTTA PANTA STO 1/3 THS DOSOLOGIAS POY ΛΕΕΙ ΟΠΟΤΕ ΒΑΖΩ ΤΑ ΜΑΤΖΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΤΑ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΣΠΡΗ ΘΟΛΟΥΡΑ, ΣΑΝ ΟΜΙΧΛΗ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ....ΔΗΛ ΒΑΖΩ ΤΑ ΜΑΤΖΟΥΝΙΑ ΣΤΟ 1/3 ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΥΓΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΑΡΨΙΕΙ ΝΑ ΘΟΛΟΩΝΕ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΘΟΛΟ ΣΧΕΔΟΝ ΟΜΙΧΛΩΔΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΩΡΕς....

ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΑΘΑΡΙΣΕΙ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...