Jump to content

Χελωνάκια


Recommended Posts

Πριν λιγες ημερες αγορασα 2 χελωνακια. Απο διαφορες πηγες εχω ακουσει διαφορετικα πραγματα για τη φροντιδα τους και εχω ψιλομπερδευτει... Θα σας πω τι κανω μεχρι στιγμης και θα ηθελα να ακουσω τις συμβουλες-προτασεις σας! Τα χελωνακια τα εχω σε μια χελωνιερα με 1 λιτρο νερο περιπου, το οποιο οπως με συμβουλεψαν, αλλαζω καθημερινα το πρωι, εχωντας αφησει το νεο νερο απο βραδυς σε μπουκάλι με μια ουσια για το χλωριο(?). Τις ταιζω καθημερινα περιπου 5 γαριδακια στην καθε μια. Προσθετω καθε μερα καποιες πολυβιταμινες σε υγρή μορφη και επισης εχω μεσα μια μπαρα ασβεστιου σε ομοιωμα χελωνας. Σημερα αγορασα μια λαμπα uv, την τοποθετησα σε ενα φωτιστηκο γραφείου και το εχω απο πανω. Μου ειπαν πως θα χρειαστω λαμπα θερμανσης, αλλα το χειμωνα. Δειτε στις φωτο τη συνθεση. Μια ερωτηση που εχω ειναι ποση ωρα πρεπει να εχω ανοιχτη τη uv... Γενικοτερα οτι αλλο θα θελατε να με συμβουλεψετε ειναι ευπροσδεκτο! Ευχαριστω! <_<

post-43556-1306323071_thumb.jpg post-43556-1306323083_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειχα καιγω καποτε χελωνακια ειναι υπεροχα αλλα δεν ζησαν καιρο.οποτε ενδιαφερομαι καιγω να μαθω για τους πανεμορφους φι <_<:D λους μας.

Link to comment
Share on other sites

την λαμπα πρεπει να την εχει 10-12 ωρες αναμενη ετσι ειναι στα τροπικα κλιματα μερα νυχτα.καλη αρχη με τις χελωνιτσες σου και το φως της λαμπας αντικαθιστατε με το φως του ηλιου και αντισρωφα οπου το χριαζοντε για να συνθεσουν την βιταμηνη d3 που ειναι απαραιτητη για να την αναπτιξη τους και αποφυγη ασθενιων.

Link to comment
Share on other sites

επισης θα χριαστεις αμεσα και ενυδρειο εκει που τις εχεις επιβιωνουν στο ενυδρειο ζουν .εχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

ειχα καιγω καποτε χελωνακια ειναι υπεροχα αλλα δεν ζησαν καιρο.οποτε ενδιαφερομαι καιγω να μαθω για τους πανεμορφους φι <_<:D λους μας.

ζουνε περι τα 50 χρονια με τη σωστη φροντιδα και γνωση και το κυριοτερο σωστη φροντιδα οταν ειναι νεογνα οπως τα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα ηθελα να παρω χελονιτσες...αλλα το προβλημα ειναι οτι εχουν πολλες ακαθαρσιες...ετσι τουλαχιστον εχω ακουσει...και δεν εχω τοσο χρονο να της καθαριζω συνεχεια!!Τεσπα να τα χαιρεσαι τα μικρουλικα σου :D ....!

Υ.Γ ασχετο αλλα την ιδια συσκευασια και με 2 χελονακια...πηρε πριν λιγες μερες ενας απο Λαρισα <_<

Link to comment
Share on other sites

οπα οπα γιατι τωρα με αναψατε...πως μπορουμε ομως να διατιρισουμε χελωνακια και σε καθαρο περιβαλον....γιατι οπως ειπατε μολινουν πολυ το νερο και τι λιτρα θελουν φυσικα και διακοσμιση,βαθος ενυδρειου,θερμοκρασιες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

οπα οπα γιατι τωρα με αναψατε...πως μπορουμε ομως να διατιρισουμε χελωνακια και σε καθαρο περιβαλον....γιατι οπως ειπατε μολινουν πολυ το νερο και τι λιτρα θελουν φυσικα και διακοσμιση,βαθος ενυδρειου,θερμοκρασιες κτλ..

πολυ ευκολα αν υπαρχει ορεξη κ μερακι..το νερο το μολυνουν αλλα εαν προσεξουμε μενει καθαρο το ενυδρειο αλλαζει αναλογα την ηλικια οπως και οι θερμοκρασις ...σε τι ηλικια θες να μαθεις και θα μαθεις <_<

Link to comment
Share on other sites

τετεια οπως στην φοτο..οπου εχω δει τετειο μεγεθος ταχουν...

ξερεις κανενα site που μπορω να βρω τα παντα για τα χελωνακια?

Link to comment
Share on other sites

εχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...