Jump to content

Διατήρηση Θερμοκρασιας Των Grindal


Recommended Posts

καταρχην να πω πως αυτη η τροφη διατηρειται σε δροσερο μερος του σπιτιου(για οσους δεν το γνωριζουν).
σκεφτηκα να σταματησω προσωρινα τις τροφες εμποριου για το καλοκαιρι και να ταιζω με grindal και οπως ειπα πιο πανω αυτα διατηρουνται σε δροσερο μερος.ετσι με τις ζεστες που θα εχουμε η τροφη θα καταστραφει.γι αυτο σκεφτηκα το εξης:οταν φτιαξουμε την τροφη μας αν γινεται να την βαλουμε σε κρυο νερο μεσα σε ενυδρειο η λεκανη για να διατηρειται στην φυσιολογικη της μορφη για να μην χαλασει.λετε να εχουμε αποτελεσμα? το χει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να πω πως αυτη η τροφη διατηρειται σε δροσερο μερος του σπιτιου(για οσους δεν το γνωριζουν).

σκεφτηκα να σταματησω προσωρινα τις τροφες εμποριου για το καλοκαιρι και να ταιζω με grindal και οπως ειπα πιο πανω αυτα διατηρουνται σε δροσερο μερος.ετσι με τις ζεστες που θα εχουμε η τροφη θα καταστραφει.γι αυτο σκεφτηκα το εξης:οταν φτιαξουμε την τροφη μας αν γινεται να την βαλουμε σε κρυο νερο μεσα σε ενυδρειο η λεκανη για να διατηρειται στην φυσιολογικη της μορφη για να μην χαλασει.λετε να εχουμε αποτελεσμα? το χει δοκιμασει κανεις?

δεν νομιζω να βοηθήσει... υπογειο εχεις? καπου πιο δροσερα ...

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλήκια grindal απαιτούν περισσότερη ζέστη από τα ξαδέρφια τους, τα white worms. Θα τα πάνε μια χαρά σε θερμοκρασίες δωματίου, δηλαδή 20-24οC, και θα συνεχίσουν να αναπαράγονται. Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει όσο ξεφεύγει από αυτά τα όρια η θερμοκρασία, αρχίζει να μειώνεται η παραγωγικότητα της αποικίας. Αν δε κάνω λάθος μέχρι τους 30οC επιζούν, από κει και πέρα ξεκινούν τα προβλήματα.

Τα δικά μου, το περσυνό καλοκαίρι το έβγαλαν στο κλιμακοστάσιο της οικοδομής χωρίς να χάσω κάποια αποικία. Δε θυμάμαι ωστόσο κατά πόσο μειώθηκε η παραγωγή τους.

Αν πάλι θέλεις να είσαι σίγουρος, τις πολύ ζεστές μέρες, δοκίμασε κάτι τέτοιο :

grinda13.jpg

Link to comment
Share on other sites

α ναι αυτο δεν το σκεφτηκα...ευχαριστω...

και κατι αλλο.για να γινει αυτη η καλλιεργεια πρεπει οπωσδηποτε να βαλω χωμα humus?

Link to comment
Share on other sites

α ναι αυτο δεν το σκεφτηκα...ευχαριστω...

και κατι αλλο.για να γινει αυτη η καλλιεργεια πρεπει οπωσδηποτε να βαλω χωμα humus?

μπορεις να βαλεις οποιο χωμα θες δεν πρεπει να εχει ομως λιπασματα κτλ.

το humus ειναι το καλυτερο και εχω αν θες να σου δωσω

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω... εχουμε πουθενα εδω μεσα κανενα προσωμοιομα για το ταπερ?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω... εχουμε πουθενα εδω μεσα κανενα προσωμοιομα για το ταπερ?

οτι ταπερ θελεις απλα να κλεινει καλα και να κανεις απο πανω μερικες τρυπουλες ωστε να μπαινει αερας

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις οποιο χωμα θες δεν πρεπει να εχει ομως λιπασματα κτλ.

το humus ειναι το καλυτερο και εχω αν θες να σου δωσω

σε ποιο μαγαζι βρηκες αυτο το χωμα?

υ.γ(ειπαμε θα μου δωσεις καποια πραγματα αλλα οχι και ολα.εσυ δεν μου ζητας τιποτα και νιωθω αμηχανα) <_<

Link to comment
Share on other sites

οτι ταπερ θελεις απλα να κλεινει καλα και να κανεις απο πανω μερικες τρυπουλες ωστε να μπαινει αερας

οκ παω για την κατασκευη και θα σας βγαλω μερικες φωτο με το επαναστατικο προιον <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...