Jump to content

Co2 Diy


Geo100

Recommended Posts

Εφτιαξα ενα Co2 και έβαλα τη σκάλα διαχυσης... καποιεσ φυσαλιδες ακολουθουν την ροή και άλλες φευγουν κατευθειαν επάνω... ειν φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε την κλίση που έχει η σκάλα διάχυσης.Αν είναι στραβή φεύγουν λίγο παλαβά οι φυσαλίδες.Δώσε του και λίγο χρόνο να πιάσει και λίγο άλγη η σκάλα και θα τσουλήσουν μια χαρά οι φουσκάλες σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε την κλίση που έχει η σκάλα διάχυσης.Αν είναι στραβή φεύγουν λίγο παλαβά οι φυσαλίδες.Δώσε του και λίγο χρόνο να πιάσει και λίγο άλγη η σκάλα και θα τσουλήσουν μια χαρά οι φουσκάλες σου.

το ρύθμισα αλφάδι τώρα... δεν φεύγει τίποτα!!!!! δεν την 3ανακουνάω xD

Link to comment
Share on other sites

το ρύθμισα αλφάδι τώρα... δεν φεύγει τίποτα!!!!! δεν την 3ανακουνάω xD

πρέπει να το αποσυνδεσω όταν σβησουν τα φώτα?

Έγινε επεξεργασία - Geo100
Link to comment
Share on other sites

το ρύθμισα αλφάδι τώρα... δεν φεύγει τίποτα!!!!! δεν την 3ανακουνάω xD

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να το αποσυνδεσω όταν σβησουν τα φώτα?

θελω να μαθω και εγω αν πρεπει να αποσυνδεθεί η πατεντα..και αν ναι..πως...αφου οι χημική διαδικασία είναι ασταμάτητη..

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το σωληνακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια εύκολη λύση για να το αποσυνδέσεις είναι να προσθέσεις μια βάνα "Τ" σε σημείο του σωλήνα ανάμεσα σε μπουκάλι και αντεπίστροφη βαλβίδα. Στην ουσία δεν σταματάει η παραγωγή,η παροχή προς το ενυδρείο σταματάει.

Το θέμα είναι οτι δε θα είσαι πάντα εκεί για να το κλείνεις και να το ανοίγεις,οπότε πρέπει να βρεις μια αναλογία που να μην επηρεάζει πολύ το Ph σου.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το σωληνακι!!!

Ειναι ασφαλες? ολο εκείνο το co2 στον κλειστό χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιρι εισαι οκ ανοιγεις το παραθυρο και τελειωσε.Το χειμωνα ομως λιγο δυσκολο.Αν και δε βγαζει πολλα αερια CO2

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιρι εισαι οκ ανοιγεις το παραθυρο και τελειωσε.Το χειμωνα ομως λιγο δυσκολο.Αν και δε βγαζει πολλα αερια CO2

χεχε δεν ανοίγεις ουτε το καλοκαίρι σε σπίτι το παράθυρο!! θα μου κάνουν ντου οι κλέφτες..

Link to comment
Share on other sites

Μια εύκολη λύση για να το αποσυνδέσεις είναι να προσθέσεις μια βάνα "Τ" σε σημείο του σωλήνα ανάμεσα σε μπουκάλι και αντεπίστροφη βαλβίδα. Στην ουσία δεν σταματάει η παραγωγή,η παροχή προς το ενυδρείο σταματάει.

Το θέμα είναι οτι δε θα είσαι πάντα εκεί για να το κλείνεις και να το ανοίγεις,οπότε πρέπει να βρεις μια αναλογία που να μην επηρεάζει πολύ το Ph σου.

αναλογια μιλας για της φουσκαλιδες...?

Link to comment
Share on other sites

Καλα λες δεν ειναι χωριο........τουλαχιστον εδω που μενω το μονο που φοβασαι να μην μπει το βραδυ με ανοιχτο παραθυρο ειναι κανα ζιζανιο !!!!

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα πως αν το co2 μου ειναι λιγότερο απο 30ppm δεν υπάρχει λόγος να κλείσω την παροχή...αυτο θα ειναι ανάλογο και το ποσες φυσαλίδες θα εχω? και επίσης σε αναλογία θα το συνγκρινω με το επίπεδο του ph μου?

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...