Jump to content

ανατολη-δυση


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.θελω να δουλεψω το φωτιστικο του ενυδρειου δημιουργοντας ανατολη-δυση γιατι εχω την εντυπωση πως τα ψαρια με το αποτομο αναμμα στρεσαρονται.εχω το ριο 240 και το φωτιστικο το εχω ανοιξει οποτε μπορω να επεμβω.οποιος γνωριζει τα φωτα του παρακαλω <_<

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν τα ballast της Juwel είναι dimmable.

Οπότε θα χρειαστείς σίγουρα ballast, και έναν ελεγκτή για να το χειριστεί

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικο επειδη ειχε καει το ειχα ανοιξει και εβαλα δυο ξεχωριστα ballast για να δουλευω τις δυο λαμπες ανεξαρτητα.ουσιαστικα δουλευω μονο την μια γιατι εχω αφρικανες οποτε δεν χρειαζομαι πολυ φως.αυτη την λαμπα θελω να ντιμαρω.οι λαμπες ειναι Τ8.υπαρχει στην αγορα dimmable ballast?ο ελεγκτης τι ειναι?χρειαζεται κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι μου έχει ξεμείνει ένα dim ballast...

Δες και εδώ...

Τα αναλογικά dim ballast ελέγχονται με σήμα από 1-10volt. Αυτό κάνει ο controller. Ελέγχει (αυτόματα ή χειροκίνητα) το σήμα αυτό. Στο 1 volt η λάμπα είναι (σχεδόν) σβηστή και στα 10volt η λάμπα είναι τελείως αναμμένη. Όσο ανεβαίνει η τάση (volt) από το 1 volt στα 10 volt, τόσο περισσότερο ανάβει η λάμπα ("ανατολή"). Το αντίστροφο δημιουργεί τη "δύση"...

ΥΓ. Το ballast είναι αχρησιμοποίητο. Έγινε μόνο δοκιμή λειτουργίας του.

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο κατάστημα εδώ στη Θεσσαλονίκη που διαθέτει dim timer της AquaLight που κάνει αυτή τη δουλειά, από 1 λεπτό μέχρι και 90... τόσο στην ανατολή, τόσο και στη δύση.

O συγκεκριμένος timer συνεργάζεται αποκλειστικά και μόνο με ένα συγκεκριμένο ballast που προφανώς θα στο προμηθεύσει το ίδιο το κατάστημα.

Τυχαίνει να έχω δυο τέτοια και δουλεύουν άψογα σε καθημερινή βάση πάνω από 6 μήνες.

Είναι και η ποιο οικονομική πρόταση σε τέτοιου είδους συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Aiolos το μαγαζι ειναι ενυδρειακο η με ηλεκτρολογικο υλικο?μιας και το εχεις και εσυ μια τιμη στο περιπου για να δω περιπου που θα φτασει?

Link to comment
Share on other sites

...

Είναι και η ποιο οικονομική πρόταση σε τέτοιου είδους συστήματα.

Πόσο στοιχίζει ένα μπάλαστ για 2 *Τ8 και ο κοντρόλερ?

Εγώ χρησιμοποιούσα αυτό το κοντρόλερ (έτσι & έτσι...) που είχα αγοράσει από το ολλανδικό www.seame.com για 48 ευρώ, τότε...

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω παρει και εγω και ειναι οκ... απλα προσεξε... μετασχηματηστης + μηχανισμο για την ανατολη-δυση καινει καπου στο 100ευρο... στον μετασχηματηστη πρεπει να προσεξεις αν ειναι για τ5 ή τ8 λαμπες και τα watt... πρεπει να γνωριζεις και λιγο απο ηλεκτρολογικα για να το συνδεσεις.. αλλα κανει καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακό κατάστημα είναι ... η τιμή του timer είναι νομίζω στα 45-50 ευρώ και άλλο τόσο έχει και το ballast για 2Χ Τ ή Τ8 το οποίο όπως σου είπα είναι μια συγκεκριμένη μάρκα και συνεργάζεται αποκλειστικά με τον συγκεκριμένο timer. Κανένας άλλος τύπος που δοκιμάστηκε δεν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

AIOLOS νομιζω πως καταλαβα για πιο μαγαζι λες μιας και ψαχνοντας στο google για την συγκεκριμενη μαρκα ειδα και το μαγαζι της συμπρωτευουσας.ευχαριστω για τις πληροφοριες.

KOUMAN ευχαριστω και εσενα.επειδη απο ηλεκτρολογικα ειμαι σκραπας αν το παρω η θα το φτιαξω η θα γινει της ανατολης-δυσης. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ετσι κ ετσι εννοεις οτι δεν ησουν ευχαριστημενος?

Κατά κάποιο τρόπο, ναι... Αν και το συγκεκριμμένο μαραφέτι έχει τη δυνατότητα να οδηγήσει όσα μπάλαστ θέλεις, ουσιαστικά χωρίς περιορισμό, έχει το κακό να έχει φιξ (σταθερό) χρόνο 45 λεπτών, για ΄προσομοίωση ανατολής-δύσης... Μια άλλη δυνατότητά του ήταν και η μείωση της έντασης φωτός, μέσω ποτενσιομετρου, όταν είναι φουλ στα 10Volt...Δηλαδή, μπορούσες να κατεβάσεις τη φωτεινότητα της λάμπας, κατά βούληση...

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτή την αγγελία... Ο φίλος πουλά το Aqualight dimm controller στα 40 ευρώ...

ή εδώ (για να μη κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας...)

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...