Jump to content

Ψύξη στο Malawi μου!!


\/ag

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...

Μας έπιασαν οι ζέστες απότομα και δεν έχω προνοήσει για την ψύξη των ενυδρείων μου!Για αυτό που με καίει πιο πολύ όμως είναι για το 230λ malawi μου που χτες η θερμοκρασία ήταν στους 27.3(με τον θερμοστάτη εκτός πρίζας εννοείται :blink: )...και επειδή 'των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν' θέλω τις ιδέες και τις λύσεις σας...

*Σαν αρχή έχουμε ένα κενό στο πίσω μέρος του καπακιού γύρω στα 5 εκ.(επειδή το καπάκι είναι aquatlantis 100x30 και το ενυδρείο 100x40) που δεν ξέρω αν σας βοηθάει για κάποια λύση...εμένα πάντως όχι! :thumbup: ορίστε και φωτο.

dsc05143j.jpg

dsc05144hk.jpg

Από αυτό το κενό βέβαια περνάνε όλοι οι σωλήνες και τα καλώδια...

*Η λύση που σκέφτηκα εγώ(και η πιο απλή) είναι να τοποθετηθούν 2 ανεμιστηράκια 45mm στις δύο πλαϊνές πλευρές του καπακιού δημιουργώντας ένα ρεύμα στην επιφάνεια!το ένα να εισάγει αέρα και το άλλο απτην απέναντι πλευρά να βγάζει!ορίστε και φωτό πάντα για να καταλαβαινόμαστε... :thumbup:

dsc05142ht.jpg

dsc05146vb.jpg

Σε εκείνο το σημείο δεν χωράει μεγαλύτερο ανεμιστηράκι και δεν ξέρω κατα πόσο 2 4,5αρια ανεμιστηράκια θα κάνουν την δουλειά που χρειάζομαι!

*Άλλη μία λύση που υπάρχει στο προσκήνιο είναι...επειδή σκέφτομαι να βάλω led φωτισμό,και τον χώρο που έχει το καπάκι για το ballast και τις καλωδιώσεις θα τον αχρηστέψω,μπορώ να βάλω εκεί 4 8άρια ανεμιστηράκια που λογικά θα έχω τα αποτελέσματα που επιθυμώ στη θερμοκρασία!!

dsc05148s.jpg

Υ.Γ1 Η τελευταία λύση είναι η καλύτερη λογικά αλλά μην την δένουμε κόμπο γιατί δεν ξέρω τελικά αν θα βάλω led φωτισμό

Υ.Γ2 Όπου 45mm βάλτε 50mm ανεμιστηράκι...λάθος στο μέτρημα.. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν μένει ανοιχτό το μπροστινό καπάκι σε ενοχλεί; Έστω και 2 cm.

Link to comment
Share on other sites

Αν μένει ανοιχτό το μπροστινό καπάκι σε ενοχλεί; Έστω και 2 cm.

Λογικά θα σε στραβωνει το φως μετα γιατί η λαμπα είναι πίσω απτο καπάκι!Αλλα για πές την σκέψη σου....... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα θα βόλευε ένας ανακλαστήρας εμπορίου.Είναι τραγικό το φως όταν ανοίγεις καπάκι. :thumbup:

Ψύχω 120 λίτρα ενυδρείο με 2 ανεμιστήρες των 9 cm. Και οι δύο εισάγουν αέρα και το καπάκι το έχω ανοιχτό.

Κρατάω άνετα 27 βαθμούς αν σκεφτείς οτι χωρίς ψύξη φτάνω 34-35 σχεδόν όλο το καλοκαίρι.

Η τοποθέτηση είναι πολύ απλή,με ένα δεματικό στο καθένα και πατάνε στη μπροστινή κόντρα.Το καπάκι κλείνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει FotisGT έχω κάνει και εγώ.

Με δύο βίδες ροδέλες στη μία πλευρά σε 80 εκ. ανεμιστηράκια

και πάτα στα 7,5 εκ κενό.

Το έχω δοκιμάσει και εγώ στη κόντρα πάνω αλλά έκανε θόρυβο

το καπάκι.

Υ.Γ.Το φως του δεν το χρησιμοποιώ έχω κόψει το πάτο της θέση

του μπάλαστ και το έχω ντύσει με γυαλί και έχω βάλει μέσα

τις λάμπες PL. :thumbup:

post-16300-1306516357_thumb.jpg

post-16300-1306516379_thumb.jpg

post-16300-1306516396_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

divaκ το καπάκι κλείνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να κλείνει το καπάκι του Divak έτσι όπως το βλέπω.. :thumbup:

Να ρωτήσω..η τελευταία ιδέα που είπα θα έχει αποτέλεσμα;;ρωτάω επειδή θα είναι από πάνω τα ανεμιστηράκια και δεν θα φυσάνε κατά μήκος της επιφάνειας...

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι δεν κλείνει σκεπάζεται με ένα πανί, σε αυτό

το τρόπο κατέληξα λόγο θορύβου.

Με κλειστό καπάκι τα ανεμιστηράκια χρειάζονταν περισσότερες

στροφές, χρόνο και θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ανεμιστηράκια από πάνω,και όχι να φυσάνε κατά μήκος την επιφάνεια όπως τα δικά σου,θα έχω αποτέλεσμα;;

Αν βάλω 4 πχ πρέπει τα 2 να φυσάνε προς τα μέσα και τα 2 προς τα έξω;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω 4 πχ πρέπει τα 2 να φυσάνε προς τα μέσα και τα 2 προς τα έξω;

Ναι!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο...

Με τα ανεμιστηράκια από πάνω,και όχι να φυσάνε κατά μήκος την επιφάνεια όπως του divak,θα έχω αποτέλεσμα;;Όπως δείχνω στην τελευταία φώτο δηλαδή!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...