Jump to content

Ερωτηση Για Μονομάχους


h4r0uLiS

Recommended Posts

καλησπερα σας..μολις ανακαλυψα το φορουμ ψαχνοντας πληροφοριες για τους μονομαχους!
λοιπον ειχα κανα μηνα ενα ενυδρειο απο τα jumbo 11λιτρο το οποιο εχει και 1 φιλτρο για καθαρισμο μεσα στο οποιο ειχα 1 κονγκολεζο και 1 χρυσοψαρο..επειδη δε με τρελενουν τα χρυσοψαρα τα εβαλα σε μια πιο παλια γυαλα που ειχα 5λιτρη..ετσι πηγα στο pet shop και τους ενημερωσα οτι εχω μια γυαλα 11λιτρη με φιλτρο και τους ρωτησα τι ψαρια μπορω να βαλω σ αυτη,εκτως απο χρυσοψαρα,αυτοι μου ειπαν για κατι πολυ μικρουλια και μου ειπαν 5 το πολυ θα μπορουσα να βαζω...τελος παντων μου προτειναν να παρω 1 μονομαχο αρσενικο και 5 θυλικους και μου εδωσαν τροφη,αντιβακτιριακο και αντιχλωριακο..το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι οτι ειναι λιγο το νερο αλλα μου ειπαν οτι ειναι οκ,και το δευτερο ειναι πως μερικα απο τα θυληκα και το αρσενικο πηγενουν και καθονται πανω στο φιλτρο και σκεφτηκα μηπως τα τραβαει το φιλτρο η κατι τετοιο..αυτο ηθελα να ρωτησω πιο πολυ και το οτι μου ειπαν ειναι ψαρια κρυου νερου και δε χρειαζεται να παρω θερμοστατη ενω εδω στο φορουμ σας απο το google που βρηκα ενα θεμα για μονομαχους ελεγε καποιος οτι χρειαζεται ο θερμοστατης..εγω τωρα απλα δε θελω να μου πεθανουν τα ψαρακια γι αυτο αν ειναι ολα οκ πειτε μου να μην ειμαι με το αγχος γιατι ειναι και κριμα τα ζωντανα..ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο απλα θεωρησα καλο να γραψω ολα τα γεγονοτα! :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΜG......θα πηδηχτω απο το παραθυρο με αυτα που διαβαζω....λοιπον ψυχραιμια ....ασ τα παρουμε απο την αρχη μην ξαναεμπηστευτεις ατομο απο πετ σοπ εχουμε και λεμε αν διαβασεις το προφιλ του χρυσοψαρου λεει οτι χρειαζετε 60 λιτρα για καθε χρυσοψαρο δευτερον το ενυδρειο που εχεισ το εχω και εγω και το μονο που χωραει και νιωθει ανετα ειναι 1 μονο μονομαχος οχι 6 επισης οιμονομαχοι ειναι επιθετικοι μεταξυ τους και δν κανει να μπαινουν μαζι και πρεπει οπως δηποτε να παρεις 1 μικρο θερμοστατη.....προς θεου τι ψαρια κρυου νερου και μπουρδες...ειναι τροπικα ψαρια.....σορρυ που σου τα ειπα λιγο αποτομα αλλα ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε φιλικα πετρος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

@petros4 τα χρυσοψαρα τα ειχα παρα πολυ καιρο σε αυτη τη 5λιτρη γυαλα και ειναι πολυ ζωηρα μπορω να πω!!τωρα για τους μονομαχους αν παρω ενα θερμοστατη θα ειναι κομπλε η χρειαζομαι κατι ακομα...??

@Johnny_ ναι ακριβως,ενα μονομαχο αρσενικο μαζι με 5 θυληκες..αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω δει καποια επιθεση να κανουν η κατι τετοιο..απλα στυφογυρνανε μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο φιλος Πετρος καθε χρυσοψαρο θελει 60 λιτρα.Ναι ειναι κρυου νερου τα χευσοψαρα αλλα χι και οι μνομαχοι.Ο μονομαχος εναι τροπικο ψαρι ιδιαιτερα μοναχικο και δεν μπορει μεαλλα ατομα του ιδιου ειδους.Εμενα η γνωμη μου ειναι να αφησεις τα ψαρακια πισω να αποφασισεις με ποια απο τα 2 θα ασχοληθεις να ρωτησεις για συμβουλες και να πραξεις αναλογα!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πρεπει να επιστρεψεις η να χαρισεις η και να πουλησεις ακομα 5 απο τους μονομαχους σου ταλαιπορουντα παρα παρα πολυ στα 15 λιτρα....α ξεχασα να σε ρωτησω το ενυδρειο ειναι στρωμενο??οσο για τα χρυσοψαρα πρεπει και με αυτα να γινει κατι αυτα και αν ειναι στριμογμενα ξανα λεω φιλικα πετρος:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

@petros4 τα χρυσοψαρα τα ειχα παρα πολυ καιρο σε αυτη τη 5λιτρη γυαλα και ειναι πολυ ζωηρα μπορω να πω!!τωρα για τους μονομαχους αν παρω ενα θερμοστατη θα ειναι κομπλε η χρειαζομαι κατι ακομα...??

@Johnny_ ναι ακριβως,ενα μονομαχο αρσενικο μαζι με 5 θυληκες..αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω δει καποια επιθεση να κανουν η κατι τετοιο..απλα στυφογυρνανε μαζι!

Το προβλημα φιλε μου ειναι οτι τα χρυσοψαρα αφηνουν πολλες ακαθαρσιες που δημιουργουν ουσιες θανατηφορες για τα ψαρακια σου (αμμωνια ολα τα σχετικα)

Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως θελουν 60 λιτρα??παρα πολλα μου φενονται για 1 πολυ μικρο ψαρακι!!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα φιλε μου ειναι οτι τα χρυσοψαρα αφηνουν πολλες ακαθαρσιες που δημιουργουν ουσιες θανατηφορες για τα ψαρακια σου (αμμωνια ολα τα σχετικα)

στα χρυσοψαρα βαζω μια πετρα η οποια λιωνει και τα καθαριζω καθε 2-3 μερες!

δε ξερω πως λεγετε η πετρα γιατι ειμαι εντελως ασχετος με το hobby...

Link to comment
Share on other sites

Πετρα που λιωνει?τετοιες ειχα για χελωνακια που υποτιθεται οτι δεσμευαν τις επικυνδες ουσιες απο το νερο

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μικρο ψαρακι που λες ζει σε ΜΕΓΑΛΕΣ λιμνες και τα 5 λιτρα ειναι ενα σπιρτοκουτο για αυτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πρεπει να επιστρεψεις η να χαρισεις η και να πουλησεις ακομα 5 απο τους μονομαχους σου ταλαιπορουντα παρα παρα πολυ στα 15 λιτρα....α ξεχασα να σε ρωτησω το ενυδρειο ειναι στρωμενο??οσο για τα χρυσοψαρα πρεπει και με αυτα να γινει κατι αυτα και αν ειναι στριμογμενα ξανα λεω φιλικα πετρος:thumbup:

χαρηκα πετρο,το ονομα μου ειναι χαρης.ξεχασα πριν ηθελα να το γραψω για το τελος! :Ρ

βασικα δε θελω να τα γυρισω πισω γι αυτο εγραψα για να μου πειτε τι πρεπει να κανω ωστε να μη χτυπηθουν μεταξυ τους και στη χειροτερη να μου πεθανουν...τα χρυσοψαρα τα εχω πολυ καιρο..τα ειχα σε αυτη τη γυαλα τη 5λιτρη κανα 2μηνο!ναι το ενυδρειο στρωμενο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Πετρα που λιωνει?τετοιες ειχα για χελωνακια που υποτιθεται οτι δεσμευαν τις επικυνδες ουσιες απο το νερο

ναι ακριβως...

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που ειναι στομενο εχεις κανει μετρησεις αν ναι πες μασ αλλα θα σου πουν οι αλλοι αν ειναι οκ γιατι και εγω αρχαριοσ ειμαι με μια σχετικη γνωση κοιτα να λεμε αληθειες τωρα οι μονομαχοι σιγουρα θα εχουν κακο τελος οσο για τα χρυσοψαρα σου ειπα ζουνε σε σπιρτοκουτο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις στο νερο για ph NO3 ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εννουμε παραμετρους του νερου Ph NO3 NO2 Gh Kh ριξε διαβασμα στην αρθρογραφια του φορουμ εχει πολλαενδιαφεροντα αρθρα περι στρωσιματος και ολων των βασικων στοιχειων ενος ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

οχι!!δεν μου ειπαν κατι τετοιο στο pet shop! :thumbup: μπορεις να μου πεις τι χρειαζομαι για να κανω?! :/

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εννουμε παραμετρους του νερου Ph NO3 NO2 Gh Kh ριξε διαβασμα στην αρθρογραφια του φορουμ εχει πολλαενδιαφεροντα αρθρα περι στρωσιματος και ολων των βασικων στοιχειων ενος ενυδρειου

οκ θα κοιταξω!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε χαρη διαβασε οσο μπορεις ειναι δυσκολο να αποχωριστεις τα ψαρακαι σου αλλα αν θες να ζησουν κατι πρεπει νακανεις

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου φιλε :thumbup: λιγο πανω στο ψαρακι που θελεις να βαλεις μεσα στο ενυδρειακι σου...εδω στο φορουμ εχει πολυ ωραια αρθρα...ψαξε :blush: ...!!Γνωμη μου εναν μονομαχο με κανα δυο nubies και εισαι αρχοντας...(Μην ξεχασεις τον θερμοστατη ειναι τροπικο ψαρακι...)Διαβασε...και οτι αλλες απορειες εχεις ρωτα εδω περα...ολοι θα σε βοηθεισουν :blink:

Για τις μετρησεις του νερου...πηστευω με ενα υγρο τεστ για αμμωνια(NH3/NH4) και ενα για Νιτρικα NH3 να βλεπεις καθε ποτε θελει αλλαγη το νερο σου...!!ΑΛλα πρωτα απ'ολα...ενα ενυδρειο θελει στρωσιμο για να φυλοξενησει ενα ψαρακια...διαβασε για τον κυκλο του αζωτου

Έγινε επεξεργασία - nio92
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου φιλε :thumbup: λιγο πανω στο ψαρακι που θελεις να βαλεις μεσα στο ενυδρειακι σου...εδω στο φορουμ εχει πολυ ωραια αρθρα...ψαξε :blush: ...!!Γνωμη μου εναν μονομαχο με κανα δυο nubies και εισαι αρχοντας...(Μην ξεχασεις τον θερμοστατη ειναι τροπικο ψαρακι...)Διαβασε...και οτι αλλες απορειες εχεις ρωτα εδω περα...ολοι θα σε βοηθεισουν :blink:

Για τις μετρησεις του νερου...πηστευω με ενα υγρο τεστ για αμμωνια(NH3/NH4) και ενα για Νιτρικα NH3 να βλεπεις καθε ποτε θελει αλλαγη το νερο σου...!!ΑΛλα πρωτα απ'ολα...ενα ενυδρειο θελει στρωσιμο για να φυλοξενησει ενα ψαρακια...διαβασε για τον κυκλο του αζωτου

ευχαριστω για τις συμβουλες...αλλα τι θα πρεπει να αγορασω για να κανω αυτες τις μετρησεις?

και κατι ακομα...ποια ειναι τα nubies?κοιταξα στο google και δε βρηκα κατι!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες...αλλα τι θα πρεπει να αγορασω για να κανω αυτες τις μετρησεις?

και κατι ακομα...ποια ειναι τα nubies?κοιταξα στο google και δε βρηκα κατι!!

Πηγαινε σε ενα πετσοπ και ρωτησε για τεστ για το ενυδρειο...καταπρωτημηση υγρα...!!Αυτα τα Nubies δεν μπορω να καταλαβω τι εννωεις...!

Link to comment
Share on other sites

εσυ μου ειπες πριν να παρω κανα δυο nubies..τι ειναι αυτα? :Ρ

Ααα anubia ...ναι φυτακια ειναι :thumbup: και πολυ ανθεκτικο μαλιστα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...