Jump to content

Co2 / Kh / Ph Relations Table.


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου εξήγηση ένα περίπου το διάγραμμα για να καταλάβω τις αναλογίες με τις τιμές..

Βασικά Πως μπορώ να ελεξω το Co2 Σε diy κατασκευή?

Υπάρχει τρόπος ανάλογα με τες poses φυσαλίδες βγαίνουν από το defuser να μπορώ να υπολογίσω σε τι τιμή βρίσκετε το CO2? στην περίπτωση μου το Ph είναι στα 6.9 και το ΚΗ μου στα 9-10

btw είμαι εντελώς ανίδεος για το θέμα του Co2 και θέλω να με βοηθήσετε όσο πιο απλά γίνετε :blink:)!! love u all :blush::thumbup:

co2-dietsch.gif

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο δυσνόητος ο πίνακας που βρήκες...

χρησιμοποίησε αυτόν για πιο εύκολο

post-18281-1306574237_thumb.jpg

Εσυ θες να είσαι μέσα στα πράσινα και τώρα δεν είσαι... κόψε λίγο το CO2, την επόμενη φορά βάλε πιο λίγη μαγιά στο μείγμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο δυσνόητος ο πίνακας που βρήκες...

χρησιμοποίησε αυτόν για πιο εύκολο

post-18281-1306574237_thumb.jpg

Εσυ θες να είσαι μέσα στα πράσινα και τώρα δεν είσαι... κόψε λίγο το CO2, την επόμενη φορά βάλε πιο λίγη μαγιά στο μείγμα :blush:

Φιλαράκι δεν έχω στήσει το diy ακόμα..βλέπεις είμαι από τους τύπους που διαβάζουν πρώτα ενιμερονουνται και μετά προχωρούν...:thumbup: λοιπόν έχω ήδη παραγγείλει

Αυτο co2.JPG

αλλα θα πειραματίζομαι αντίστοιχα και σε DIY στο άλλο μου ενυδρείο

Το τι με απασχολεί είναι πως..θα χρειάζομαι co2 tester? η υπάρχει τρόπος να υπολογίσω τις μεταβολές ανάλογα με τις μέτρησης του ph μια ώρα μετά το κλείσιμον τον φώτων και 1 ώρας πριν το άναμμα τους το πρωί..

Και το πως μπορώ να καταλάβω ποσα bubbles θα χρειάζεται το 270L από Co2 να παίρνει..(διάβασα πως είναι περίπου 10 φυσαλίδες ανά 100L άρα εγώ θα είμαι περίπου στα 25 bubbles?) και πως θα χείριστο την διοχέτευση τον φυσαλίδων απτίν στιγμή που δεν θα έχω κάτι να τις μειώσω η να τες αυξήσω...

Link to comment
Share on other sites

το συστημα της tetra δε το ξέρω για να σου πω πως θα το ρυθμίσεις πάντως εάν έχεις έλα ηλεκτρονικό ph meter και ένα τεστάκι για kh θα μπορείς να υπολογίζεις το co2 που έχεις στο ενυδρείο από το πινακάκι που σου έδωσα. Αυτό που θες είναι να είσαι μέσα στα πράσινα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το συστημα της tetra δε το ξέρω για να σου πω πως θα το ρυθμίσεις πάντως εάν έχεις έλα ηλεκτρονικό ph meter και ένα τεστάκι για kh θα μπορείς να υπολογίζεις το co2 που έχεις στο ενυδρείο από το πινακάκι που σου έδωσα. Αυτό που θες είναι να είσαι μέσα στα πράσινα :thumbup:

:blush: ευχαριστώ..αλλά το θέμα όμως είναι το ρυθμισμα ..ακόμη και αν βρω σε πια envelia πρέπει να είμαι!!

να σε καλά πάντως φιλαράκι για τον χρόνο σου..Θα το μελετήσω και αλλο το θεμα.!

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας που σου έδωσε ο warhawk είναι σαφώς καλύτερος στο να καταλάβεις τι γίνεται (καθώς και οι πράσινες περιοχές).

Από και και πέρα αν δεν έχεις ηλεκτρονικό πεχάμετρο για να δεις τι γίνεται θα πρέπει να παίρνεις μετρήσεις με τα υγρά τεστ ph και kh και να κάνεις εκτιμήσεις.

Επειδή το σύστημα που πήρες δεν ρυθμίζεται ως προς τις φυσαλίδες (τα DIY γενικά ρίχνουν όσο έχουν και μετά τελειώνει) πρακτικά θα αρκεστείς σε trial and error διαδικασία ως προς το που βρίσκεσαι με το CO2.

Για να έχεις σωστές διαδικασίες εισαγωγής και ρύθμισης CO2 θέλεις ένα σύστημα με μπουκάλα, ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, μανόμετρα, βελονοειδή βαλβίδα, μετρητή φυσαλίδων, διαχυτήρα και ηλεκτρονικό πεχάμετρο που θα ανοιγοκλείνει το σύστημα ανάλογα με το ph. Το τελευταίο μπορείς και να το αποφύγεις.

Όταν έχεις λοιπόν ένα σύστημα όπως το παραπάνω στο οποίο μπορείς εσύ να κανονίσεις τις φυσαλίδες ανά λεπτό (και δεν είναι κανόνας το 10 φυσαλίδες ανά 100 λίτρα, εγώ ας πούμε στο φυτεμένο έχω 120 το λεπτό στα 100 λίτρα) τότε με μετρήσεις (είτε ηλεκτρονικά είτε με υγρά τεστ) υπολογίζεις περίπου στις πόσες φυσαλίδες πρέπει αν είσαι ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα σε ph και συγκέντρωση CO2 με βάση και την πράσινη περιοχή του διαγράμματος που σου έδωσε ο warhawk.

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας που σου έδωσε ο warhawk είναι σαφώς καλύτερος στο να καταλάβεις τι γίνεται (καθώς και οι πράσινες CO2 θέλεις ένα σύστημα με μπουκάλα, ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, μανόμετρα, βελονοειδή βαλβίδα, μετρητή φυσαλίδων, διαχυτήρα και ηλεκτρονικό πεχάμετρο που θα ανοιγοκλείνει το σύστημα ανάλογα με το ph.

Ανδρέα ευχαριστώ για την πληροφόρηση..Περνα και από το μυαλό μου κάτι πιο επαγγελματικό όντως..Έχω όμως μια "μικροφοβια" στο να έχω τέτοιο μηχανισμό στο σπίτι αφού δεν έχω παίξει ποτε με τέτοιου είδους πράγματα..μιλώ για την μπουκάλα και για τες πιέσεις που θα υπάρχουν..(θέματα ασφάλειας δηλαδή.) είναι έμπιστα? ασφαλής? η διαρροή αν υπάρχει μπορεί να προκαλέσει ζημια?

βάζο πρώτα την ασφάλεια και μετά το κόστος πάντα..

Όταν έχεις λοιπόν ένα σύστημα όπως το παραπάνω στο οποίο μπορείς εσύ να κανονίσεις τις φυσαλίδες ανά λεπτό (και δεν είναι κανόνας το 10 φυσαλίδες ανά 100 λίτρα, εγώ ας πούμε στο φυτεμένο έχω 120 το λεπτό στα 100 λίτρα) τότε με μετρήσεις (είτε ηλεκτρονικά είτε με υγρά τεστ) υπολογίζεις περίπου στις πόσες φυσαλίδες πρέπει αν είσαι ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα σε ph και συγκέντρωση CO2 με βάση και την πράσινη περιοχή του διαγράμματος που σου έδωσε ο warhawk.

Τώρα που είδα τον πινάκα του war όντος βγάζω άκρη για της μετρήσεις..

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το σύστημα που θα αγοράσεις είναι κομπλέ για χρήση CO2 (ειδικά η μπουκάλα, οι βαλβίδες αλλά και το σωληνάκι μεταφοράς του αερίου στο ενυδρείο) είσαι το ίδιο ασφαλής όσο και με τις άλλες οικιακές συσκευές. Υποθέτω ότι εκεί στην Κύπρο έχεις κουζίνα με υγραέριο. Ε, θεωρώ ότι το σύστημα διοξειδίου είναι σίγουρα πιο ασφαλές.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το σύστημα που θα αγοράσεις είναι κομπλέ για χρήση CO2 (ειδικά η μπουκάλα, οι βαλβίδες αλλά και το σωληνάκι μεταφοράς του αερίου στο ενυδρείο) είσαι το ίδιο ασφαλής όσο και με τις άλλες οικιακές συσκευές. Υποθέτω ότι εκεί στην Κύπρο έχεις κουζίνα με υγραέριο. Ε, θεωρώ ότι το σύστημα διοξειδίου είναι σίγουρα πιο ασφαλές.

Ωραιο..ευχαριστώ για τισ πληροφορίες.. αλλα οσο για την κουζίνα με το υγραεριο εχει χρονια που τα νοικοκυριά απαλλάχτηκαν και εχουν ηλεκτρικά..σπανια θα δεις με μποτιλια.. :thumbup:

Να σε καλα οπως και να εχει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...