Jump to content

Betta-Πληγή


bbetta

Recommended Posts

Γεια σας
Σημερα μόλις ξυπνησα είδα μια πληγή στο κεφάλι του betta μου.
Ο μικρός συμπεριφέρεται κανονικά.
Η πληγή εμθανίστηκε σήμερα το πρωί(μαλλον) γιατί χθες το απογευμα δεν υπήρχε
θερμοκρασια 26
ευχαριστώ
post-39178-1306571309_thumb.jpg
post-39178-1306571414_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν ειναι πληγη αλλα χρωμα?μηπως αλλαζει χρωμα σε εκεινο το σημειο?γιατι δεν φαινεται να ειναι καποια πληγη ουτε κανενα εξογκωμα.παρακολουθα τον να δεις τις κινησεις του στο ενυδρειοννα δεις που κρυβεται,που τρυπωνει,που αραζει...και για νεοτερα μας γραφεις

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν ειναι πληγη αλλα χρωμα?μηπως αλλαζει χρωμα σε εκεινο το σημειο?γιατι δεν φαινεται να ειναι καποια πληγη ουτε κανενα εξογκωμα.παρακολουθα τον να δεις τις κινησεις του στο ενυδρειοννα δεις που κρυβεται,που τρυπωνει,που αραζει...και για νεοτερα μας γραφεις

εξόγκωμα υπάρχει αλλά γιατί δεν είμαι καλός στις φωτογραφήσεις δε φαίνεται.

χρώμα δεν νομίζω να αλλάζει γιατί τον έχω 1 χρόνο και δεν έχει αλλάξει καθόλου ποτέ χρωματικά

η συμπεριφορά παραμένει φυσιολογική.

τι κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο ...ποσο μεγαλος ειναι ο μονομαχος σου?

Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο ...ποσο μεγαλος ειναι ο μονομαχος σου?

:thumbup:

4εκ χωρις ουρα 6εκ με ουρα

γιατι;;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο ...ποσο μεγαλος ειναι ο μονομαχος σου?

πρεπει να ναι μικρος απ οτι φιανεται γυρω στους 3-4 μηνες

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ναι μικρος απ οτι φιανεται γυρω στους 3-4 μηνες

???????κοιτα από πάνω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αα οκ και ειναι ακομα τοσος?

6 ek ειναι λιγο(συνολικά)\

Από την αρχή το ψάρι ήταν πολύ μικρό και έχει μεγαλώσει από τότε που το πήρα

Οι συνθήκες- τροφές χωρίς αμφιβολία είναι σωστές( σας της γράφω αν θέλετε)

τι κάνω;;;

έχει πρόβλημα το ψαρι;;;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εμενα προσωπικα μου εχουν εμφανιστει παρομοια προβληματα αλλα τα ξεπερασαν αυτοι που τα ειχαν.ειχα και μονομαχο με θολο ματι και του εφυγε απο μονο του.ενας αλλος πιο σοβαρα ειχε fungus(τριχωτη μπαλιτσα) και παλι εφυγε μονο του χωρις ''φαρμακευτικη'' αγωγη.τωρα δεν σου λεω να κανεις το ιδιο.απλα τωρα φαινεται να εχει ηπια μορφη.δεν ξερουμε ποια θα ειναι η εξελιξη του(προβληματος).αν ομως δημιουργηθει τιποτα σοβαρο να πας να παρεις τωρα αν ειναι http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://...680&bih=957

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εμενα προσωπικα μου εχουν εμφανιστει παρομοια προβληματα αλλα τα ξεπερασαν αυτοι που τα ειχαν.ειχα και μονομαχο με θολο ματι και του εφυγε απο μονο του.ενας αλλος πιο σοβαρα ειχε fungus(τριχωτη μπαλιτσα) και παλι εφυγε μονο του χωρις ''φαρμακευτικη'' αγωγη.τωρα δεν σου λεω να κανεις το ιδιο.απλα τωρα φαινεται να εχει ηπια μορφη.δεν ξερουμε ποια θα ειναι η εξελιξη του(προβληματος).αν ομως δημιουργηθει τιποτα σοβαρο να πας να παρεις τωρα αν ειναι http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://...680&bih=957

και γω δε νομιζω πως εχει προβλημα

αν μπορεσω θα παρω baktopur σημερα αλλιώς δευτερα

σας ευχαριστώ για την συζήτηση

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι φωτο δεν είναι καθαρές δεν μπορώ να πω ότι φαίνεται κάτι ανησυχητικό.

Είναι απλώς πληγή ή μήπως βλέπεις την επιδερμίδα να την καλύπτει και μια άσπρη ίνα;

Είναι φθαρμένη ή/και φαγωμένη;

Το bactopur κάνει για ήπιες βακτηριδιακές μολύνσεις αλλά εγώ που το χρησιμοποίησα είχα δει στο ψάρι μου συμπτώματα όπως φαγωμένες ουρές και πτερύγια. Εσένα ο δικός σου (φτου φτου) μια χαρά είναι εξωτερικά.

Αν δεν θες να βάλεις φάρμακο στο ενυδρείο σου και να κινδυνέψουν τα φυτά σου, θα σου πρότεινα να του κάνεις ένα salt bath και να το παρακολουθήσεις για 2-3 μέρες ακόμη, μήπως επουλωθεί όπως στις περιπτώσεις που ανέφερε ο giorginakos.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...