Jump to content

Αρρώστια Γκαππυ


iliana055

Recommended Posts

μερικα γκαππυ μου, εχουν τις ουρες τους καθε μερα και πιο πολι φαγωμενες καπως...δεν ξερω τι φταιει.ειναι 7 γκαππυ και 2 κα8αριστες :Spotted sailfin pleco αυτος ειναι το πιο μεγαλο ψαρι του ενυδριου και ο αλλοσ ειναι catfish μικρουλης.εχω 20λιτρο ενυδριο με φιλτρο και φυτα κερατοφυλλο και ανουμπια. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

μερικα γκαππυ μου, εχουν τις ουρες τους καθε μερα και πιο πολι φαγωμενες καπως...δεν ξερω τι φταιει.ειναι 7 γκαππυ και 2 κα8αριστες :Spotted sailfin pleco αυτος ειναι το πιο μεγαλο ψαρι του ενυδριου και ο αλλοσ ειναι catfish μικρουλης.εχω 20λιτρο ενυδριο με φιλτρο και φυτα κερατοφυλλο και ανουμπια. :thumbup:

αρχικα τα 20 λιτρα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ για τα 7 γκαπυ που εχεις , για τον πλεκο και τους 2 καθαριστες... μετρησεις κανεις?? ποσα αρσενικα και ποσα θηλυκα ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια ισως αυτο οφειλεται σε μειωμενο ΡΗ.Και παλι ομως τα 20 λιτρα ειναι απαγορευτικα για τα ψαρια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια ισως αυτο οφειλεται σε μειωμενο ΡΗ.Και παλι ομως τα 20 λιτρα ειναι απαγορευτικα για τα ψαρια σου!!!

απο πολλα μπορει να ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Και απο το στριμωγμα που υπαρχει στο 20λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Και απο το στριμωγμα που υπαρχει στο 20λιτρο

απο αμμωνια, απο τα αρσενικα που κηνυγουν τα θυληκα, ισως θελουν λιγο αλατι που θελουν τα γκαπυ...

Link to comment
Share on other sites

δεν κανω μετρησεις.δεν εχω αγορασει τα υγρα τεστ ακομα.εχω 4 θηλυκα και 3 αρσενικα.αρχικα ειχα 4 αρσενικα αλλα ο ενας πεθανε απο το ιδιο πραγμα.οταν τον βρηκα η ουρα του ηταν μονο αυτες οι οριζοντιες 'κλωστες' που ενωνουν την μεμβρανη της ουρας.:S

τον αρσενικο που ειναι αρωστος τον εχω βαλει τωρα σε ενα κεσεδακι με νερο και λιγο αντιχλωριο και τον εναλλασω απο κεσεδακι σε κεσεδακι με διαφορετικο νερο ανα καποιες ωρες και παει λιγο καλυτερα...πιο πριν στο ενυδριο σε καποιες φασεις ηταν πλαγια στον πατο παραλητο και απλα ανεπνεε .ενω τωρα κολυμπαει μια χαρα.τι να κανω?? :blush: οσο για τα λιγα λιτρα που ειπατε,γιατι ειναι λιγα? αφου ειναι μονο 9 ψαρια.δεν βγαινει μια χαρα με τις μετρησεις?ευχαριστω πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν κανω μετρησεις.δεν εχω αγορασει τα υγρα τεστ ακομα.εχω 4 θηλυκα και 3 αρσενικα.αρχικα ειχα 4 αρσενικα αλλα ο ενας πεθανε απο το ιδιο πραγμα.οταν τον βρηκα η ουρα του ηταν μονο αυτες οι οριζοντιες 'κλωστες' που ενωνουν την μεμβρανη της ουρας.:S

τον αρσενικο που ειναι αρωστος τον εχω βαλει τωρα σε ενα κεσεδακι με νερο και λιγο αντιχλωριο και τον εναλλασω απο κεσεδακι σε κεσεδακι με διαφορετικο νερο ανα καποιες ωρες και παει λιγο καλυτερα...πιο πριν στο ενυδριο σε καποιες φασεις ηταν πλαγια στον πατο παραλητο και απλα ανεπνεε .ενω τωρα κολυμπαει μια χαρα.τι να κανω?? :blush: οσο για τα λιγα λιτρα που ειπατε,γιατι ειναι λιγα? αφου ειναι μονο 9 ψαρια.δεν βγαινει μια χαρα με τις μετρησεις?ευχαριστω πολυ :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

διαβασε αυτο.. πρεπει να μαθεις πολλα.. αν δεν αλλαξεις συντομα πολλα θα εχεις κ αλλες απωλειες.. παρε τεστ επισης ειναι παρα πολυ σημαντικα για τα ενυδρεια μας

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

διαβασε αυτο.. πρεπει να μαθεις πολλα.. αν δεν αλλαξεις συντομα πολλα θα εχεις κ αλλες απωλειες.. παρε τεστ επισης ειναι παρα πολυ σημαντικα για τα ενυδρεια μας

:thumbup: ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν το πρόβλημα να οφείλεται σε ανεπαρκή φίλτρανση καθώς τα ψάρια είναι πολλά σε 20 λίτρα.

Κάνε έναν κόπο και άνοιξε ένα νέο θέμα εδώ συμπληρώνοντας τη Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

νομιζω οτι φταιει ο καθαρηστησ γιατι ειχα και εγω ενα και αρχισε να τρωει τα κοι μου και τωρα που πηρα ενα γτ τον αλλο τον εφαγε το γατοψαρο :rip_1: μου παει και κολαει πανω στα αγγελοψαρα και αφτα κοπανιουνται εγω ετσι νομιζω :bigemo_harabe_net-78:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το γκαπι μου ειναι αρωσστο απο τη μερα που γεννησε (δυο μερες δλδ) και δν ξερω τι να κανω .... ειναι αδυναμο ημι λυποθυμο και περιεργη εμφανιση σαν μαδημενο... καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Το γκαπι μου ειναι αρωσστο απο τη μερα που γεννησε (δυο μερες δλδ) και δν ξερω τι να κανω .... ειναι αδυναμο ημι λυποθυμο και περιεργη εμφανιση σαν μαδημενο... καμια βοηθεια?

Γεια σου φιλε.

Ανοιξε ενα καινουριο θεμα στις ασθενειες συμπληρωνοντας την φορμα ασθενειων να δουμε τι γινεται!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...