Jump to content

Κρεμαστό φίλτρο


ΔΗΜΟΣ Χ

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Εχω ένα κρεμαστό φίλτρο με σφουγγάρι και ενεργό άνθρακα σε ένα ενυδρείο 50 λίτρων.Χθές στην αλλαγή του νερού καθάρισα το σφουγγάρι και είπα να αντικαταστήσω τον άνθρακα με μακαρόνι.Έτσι κι έκανα.Γυρνόντας όμως σπίτι μετά απο κάποιες ώρες είδα το ενυδρείο να έχει θολώσει λίγο :blush: .Είναι λογικό αυτο ή έκανα κάποιο λάθος;Να επισημάνω οτι είναι η πρώτη φορα που αλλάζω το φίλτρο και οτι πρίν είχε απο την εταιρία μια θήκη με ανθρακα μέσα και υαλοβάμβακα γυρο γυρο.Λέτε να φταίει που δεν έχω βάλει υαλοβάμβακα;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Εχω ένα κρεμαστό φίλτρο με σφουγγάρι και ενεργό άνθρακα σε ένα ενυδρείο 50 λίτρων.Χθές στην αλλαγή του νερού καθάρισα το σφουγγάρι και είπα να αντικαταστήσω τον άνθρακα με μακαρόνι.Έτσι κι έκανα.Γυρνόντας όμως σπίτι μετά απο κάποιες ώρες είδα το ενυδρείο να έχει θολώσει λίγο :blush: .Είναι λογικό αυτο ή έκανα κάποιο λάθος;Να επισημάνω οτι είναι η πρώτη φορα που αλλάζω το φίλτρο και οτι πρίν είχε απο την εταιρία μια θήκη με ανθρακα μέσα και υαλοβάμβακα γυρο γυρο.Λέτε να φταίει που δεν έχω βάλει υαλοβάμβακα;;; :thumbup:

Άλλο φιλτρο στο ενυδρειο να υπόθεσω δεν εχεις . Το σφουγγαρι το καθαρισες με νερο βρυσης;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο φίλτρο δεν έχω μέσα αν και έχω ένα μικρο που σκέφτομαι να το βάλω σαν 2ο.Το νερο που καθάρισα το σφουγγαρι που είναι για τα 'χοντρά' το πήρα απο το ενυδρειο.Λοιπόν οταν το αγόρασα το φιλτρο είχε μέσα ενα σφουγγαρι και μετα το νερο περνουσε απο ενεργο άνθρακα.Τώρα εχω πάλι το σφουγγαρι αλλα έβαλα μακαρονι αντι του άνθρακα και είχα αυτά τα αποτελέσματα.Να θέλει και άνθρακα ή και υαλοβαμβακα;;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο φίλτρο δεν έχω μέσα αν και έχω ένα μικρο που σκέφτομαι να το βάλω σαν 2ο.Το νερο που καθάρισα το σφουγγαρι που είναι για τα 'χοντρά' το πήρα απο το ενυδρειο.Λοιπόν οταν το αγόρασα το φιλτρο είχε μέσα ενα σφουγγαρι και μετα το νερο περνουσε απο ενεργο άνθρακα.Τώρα εχω πάλι το σφουγγαρι αλλα έβαλα μακαρονι αντι του άνθρακα και είχα αυτά τα αποτελέσματα.Να θέλει και άνθρακα ή και υαλοβαμβακα;;

Κοιτα ο ανθρακας είναι για να αφαιρει απο το νερο φάρμακα και διάφορες χρωστικες ουσίες και ούτως η άλως πρέπει κάθε 4 εβδομάδες το πολυ να αλλαζεται και γιαυτο δεν το χρησιμοποιούμε σε τακτική βάση .Τώρα η θολούρα μπορει και να είναι απο το μακαρόνι αν δε το επλυνες πριν το βάλεις Πάντως Αυτό που μετράει είναι να είναι οι μετρήσεις καλές αν είναι περίμενε λίγο και ίσως ξεθολωσει Βέβαια πρέπει να μας πεις Πόσο καιρο τρέχει το ενυδρειο και τι ρουτίνες ακολουθείς σε αλλαγές κ.α και αν το θολωμα στο έκανε και άλλες φορές

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό φταίει.Δεν το καθάρισα το μακαρόνι γιατί δεν ήξερα. :thumbup: .Οι μετρήσεις μου ήταν πολύ καλές αν και δεν έχω τόσο σκληρό νερό που χρειάζονται τα guppy αντί για 10-15 έχω 7,6.Αλαγές κάνω το 1/3 κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα να πω οτι το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες εκ των οποίον τον 1 είχα ψάρια μέσα.Το θόλωμα το έκανε πρώτη φορά τώρα που άλλαξα τα υλικά του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό φταίει.Δεν το καθάρισα το μακαρόνι γιατί δεν ήξερα. :thumbup: .Οι μετρήσεις μου ήταν πολύ καλές αν και δεν έχω τόσο σκληρό νερό που χρειάζονται τα guppy αντί για 10-15 έχω 7,6.Αλαγές κάνω το 1/3 κάθε εβδομάδα.

Αλλαγές καλα κανεις όπως λες το ένα τρίτο το άλλο με τα νούμερα που αναφέρεις δεν το κατάλαβα μάλλον για ph μιλάς δεν ξέρω Πόσο πρέπει να είναι για τα ψάρια που εχεις . Αυτό που πρέπει να μετράς πάντα είναι η αμμωνία να είναι 0

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στην σκληρότητα του νερου.Τα guppy που έχω μέσα στο ενυδρείο μου θέλουν σκληρότητα νερου απο 10-15 ενω εγώ έχω κάπου στο 7,6

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στην σκληρότητα του νερου.Τα guppy που έχω μέσα στο ενυδρείο μου θέλουν σκληρότητα νερου απο 10-15 ενω εγώ έχω κάπου στο 7,6

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια ο ανθρακας που ειχες μεσα λειτουργουσε και σαν βιολογικο υλικο μια που ειναι πορωδες και προσφερει μια σχετικη καλη επιφανεια στις αποικιες των βακτηριων. Προσεχε μην μετρησεις αμμωνια και Νο2 γιατι τοτε τα ψαρακια σου μπορουν να κυνδυνεψουν εαν ξεπεραστουν καποια ορια. Στην πραγματικοτητα δεν ξαναστρωνεις το ενυδρειο σου απο την αρχη γιατι βιολογια υπαρχει σε ολες τις επιφανειες του ενυδρειου αλλα η αληθεια ειναι πως αφαιρεσες μια μεγαλη αποικια απο το ενυδρειο σου αυτη την στιγμη. Ταισε ελαχιστα για λιγο καιρο και να εχεις ετοιμο νερο για πιθανον αλλαγη νερου εαν χρειαστει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...