Jump to content

To Betta Μου Πάει Διακοπές!


chrisazre

Recommended Posts

Και ναι ... επιτέλους ζυγώνει ο καιρός που εγώ και ο Fidel μου στην φωτο θα πάμε διακοπές! :wootwoot:

post-21407-1306702868_thumb.jpg
Όμως με έχει απασχολήσει ελαφρώς η μεταφορά του ...

Αγόρασα ένα πλαστικό ενυδρείο, όπως το κόβω με το μάτι χωράει 2 λίτρα νερό.
Τώρα για να μην στρεσαριστεί να του δώσω fishtamin; Αν ναι, τι δοσολογία;
Επίσης σκέφτηκα να μην τον ταίσω την ημέρα του ταξιδιού, ούτε την ημέρα που θα μπει στο νέο ενυδρείο.

Επίσης έχω κάποια φυτά επιφανείας. Μπορώ να βάλω λίγα στο πλαστικό ενυδρείο της μεταφοράς;

Και μια τελευταία απορία: Θα λείψω ενάμιση μήνα περίπου. Το ενυδρείο μου φιλοξενεί εκτός από τον μονομάχο μου και μερικά apple snails. Από φυτά έχω κρυπτοκορίνα, ανούμπια, μος, κερατόφυλο, πίστια, φακή και ένα ακόμη που δεν θυμάμαι.
Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν τα παραπάνω μετά από μεγάλη περίοδο απουσίας μου;
Αυτόματο φωτισμό και ταίστρα έχω (το τάισμα των σαλιγκαριών και την συμπλήρωση νερού μπορεί να το αναλάβει ένα άτομο δικό μου 1 φορά στο τόσο).

Περιμένω γνώμες ... :)

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ... επιτέλους ζυγώνει ο καιρός που εγώ και ο Fidel μου στην φωτο θα πάμε διακοπές! :thumbup:

post-21407-1306702868_thumb.jpg

Όμως με έχει απασχολήσει ελαφρώς η μεταφορά του ...

Αγόρασα ένα πλαστικό ενυδρείο, όπως το κόβω με το μάτι χωράει 2 λίτρα νερό.

Τώρα για να μην στρεσαριστεί να του δώσω fishtamin; Αν ναι, τι δοσολογία;

Επίσης σκέφτηκα να μην τον ταίσω την ημέρα του ταξιδιού, ούτε την ημέρα που θα μπει στο νέο ενυδρείο.

Επίσης έχω κάποια φυτά επιφανείας. Μπορώ να βάλω λίγα στο πλαστικό ενυδρείο της μεταφοράς;

Και μια τελευταία απορία: Θα λείψω ενάμιση μήνα περίπου. Το ενυδρείο μου φιλοξενεί εκτός από τον μονομάχο μου και μερικά apple snails. Από φυτά έχω κρυπτοκορίνα, ανούμπια, μος, κερατόφυλο, πίστια, φακή και ένα ακόμη που δεν θυμάμαι.

Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν τα παραπάνω μετά από μεγάλη περίοδο απουσίας μου;

Αυτόματο φωτισμό και ταίστρα έχω (το τάισμα των σαλιγκαριών και την συμπλήρωση νερού μπορεί να το αναλάβει ένα άτομο δικό μου 1 φορά στο τόσο).

Περιμένω γνώμες ... :blush:

Αρχικα για τα σαλλιγκαρια πυστευω θα επιβιωσουν αν μπορει καποιος να σου κανει τις αλλαγες νερου και βαζει και καμια ταμπλετα για τροφη για τα σαλλιγκαρια αν και πυστευω ολο και καποια αλγη θα υπαρει στο ενυδρειο για να τρεφονται.

Τωρα για το ταξιδι με αμαξι θα ειναι το ταξιδι?

Αν ναι ποσες ωρες θα διαρκεσει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα για τα σαλλιγκαρια πυστευω θα επιβιωσουν αν μπορει καποιος να σου κανει τις αλλαγες νερου και βαζει και καμια ταμπλετα για τροφη για τα σαλλιγκαρια αν και πυστευω ολο και καποια αλγη θα υπαρει στο ενυδρειο για να τρεφονται.

Τωρα για το ταξιδι με αμαξι θα ειναι το ταξιδι?

Αν ναι ποσες ωρες θα διαρκεσει?

Αλλαγές δεν παίζει να γίνουν, το άτομο μόνο θα συμπληρώνει το νερό που θα εξατμίζεται ...

Το ταξίδι θα διαρκέσει πάνω από μια μέρα, θα είναι οδικώς και ακτοπλοϊκώς.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που τα σαλιγκαρια σου εχουν κατι να φανε δεν υπαρχει προβλημα, επισης το οτι καποιος θα συμπληρωνει νερο, αντε να αυξηθει και λιγο η σκληροτητα που παλι ειναι κατι που το επιθημουνε τα σαλιγκαρια, με την ζεστη πιστευω ειναι ενα προβλημα μια που το σπιτι θα ειναι και κλειστο. Οσο για τον μονομαχο αν σκεφτεις οτι τα εχουν για μερες ή μηνες μεσα σε πλαστικα ποτηρακια καταλαβαινεις πως δεν υπαρχει προβλημα αρκει να αεριζεται και μην το κουκουλωσεις.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Το "ενυδρείο" μεταφοράς έχει καπάκι με τρύπες, άρα αερίζεται.

Βιταμίνη να του δώσω; Φυτά μπορώ να βάλω μέσα εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Το "ενυδρείο" μεταφοράς έχει καπάκι με τρύπες, άρα αερίζεται.

Βιταμίνη να του δώσω; Φυτά μπορώ να βάλω μέσα εκεί;

δωστου βιταμινες.θα ειναι κουραση και γι αυτον το ταξιδι.φυτα θα βαλεις αν δεν ειναι περιορισμενος ο χωρος αν και φανταζομαι οτι στο ενυδρειο που αναφερεις θα ειναι μικρο οποτε μην του βαλεις καλυτερα :thumbup: ...

υ.γ προσεχε μην τον ξεχασεις πουθενα

Link to comment
Share on other sites

υ.γ προσεχε μην τον ξεχασεις πουθενα

Xαχα καλο :thumbup:

Εγω θα σου προτεινα λιγο μεγαλυτερη γυαλα π.χ 5-6 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα,θα παρεις τον Fidel απο ενα στρωμενο ενυδρειο και θα τον πας σε ενα μικροτερο και αστρωτο,σωστα?

Και λεω εγω τωρα,γιατι δεν τον αφηνεις στην ησυχια του τον Fidel :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα,θα παρεις τον Fidel απο ενα στρωμενο ενυδρειο και θα τον πας σε ενα μικροτερο και αστρωτο,σωστα?

Και λεω εγω τωρα,γιατι δεν τον αφηνεις στην ησυχια του τον Fidel :thumbup:

δεν μπορει ο ενας χωρις τον αλλον :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα,θα παρεις τον Fidel απο ενα στρωμενο ενυδρειο και θα τον πας σε ενα μικροτερο και αστρωτο,σωστα?

Και λεω εγω τωρα,γιατι δεν τον αφηνεις στην ησυχια του τον Fidel :blink:

Στρωμένο είναι, παρόλο που είναι μικρότερο ...

δεν μπορει ο ενας χωρις τον αλλον

:thumbup::blush:

Έγινε επεξεργασία - chrisazre
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...