Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας!Σημερα καθώς κοιτοούσα το ενυδρείο μου παρατήρησα οτι το φαντασματάκι μου εχει μια πρησμένη περιοχή και είπα να κάνω εναν ελεγχο στις ασθένειες και απο τοι κατάλαβα πρεπει να πάσχει απο Dropsy(δεν είμαι σίγουρος) άλλα το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να δω αν έχουν ανασηκώθει τα λέπια του επίσης μια φορά που είχα απενεργοποιήσει την αεραντλία για λίγες ώρες το ψαράκι είχα "κάτσει" στο βυθό και δεν κουνιόταν. Τι να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - teo-95
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Σημερα καθώς κοιτοούσα το ενυδρείο μου παρατήρησα οτι το φαντασματάκι μου εχει μια πρησμένη περιοχή και είπα να κάνω εναν ελεγχο στις ασθένειες και απο τοι κατάλαβα πρεπει να πάσχει απο Dropsy(δεν είμαι σίγουρος) άλλα το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να δω αν έχουν ανασηκώθει τα λέπια του επίσης μια φορά που είχα απενεργοποιήσει την αεραντλία για λίγες ώρες το ψαράκι είχα "κάτσει" στο βυθό και δεν κουνιόταν. Τι να κάνω;

βαλε μια φωτογραφια..θα βοηθησει πολυ...μετρησεις κανεις??

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτογραφια..θα βοηθησει πολυ...μετρησεις κανεις??

θα προσπαθήσω να βγάλω μια φωτογράφια απο μετρήσεις κανω μόνο ph

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα τελίκα η πρησμένη περιοχή επανήλθε και όλα είναι σε φυσιολογικά μεγέθη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να βγάλω μια φωτογράφια απο μετρήσεις κανω μόνο ph

To ph είναι το πιο λίγο ... Πρέπει να προμηθευτείς με τεστ για αμωνια και νιτρικά.. Τα οπια ειναι τοξικά στα ψάρια αν δεν ειναι ελεγχόμενα..

Link to comment
Share on other sites

To ph είναι το πιο λίγο ... Πρέπει να προμηθευτείς με τεστ για αμωνια και νιτρικά.. Τα οπια ειναι τοξικά στα ψάρια αν δεν ειναι ελεγχόμενα..

Τι θα μου πρότεινες για τεστ εννοώ υπάρχει κάποια εταιρεία που είναι ποιο αξιόπιστη

Link to comment
Share on other sites

Τι θα μου πρότεινες για τεστ εννοώ υπάρχει κάποια εταιρεία που είναι ποιο αξιόπιστη

Εγω χρησιμοποιώ αυτα..και οσο νομιζω κανουν την δουλειά!!

Sera Nh4 / nh3

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου παιδιά το ψαράκι ήταν για μια στιγμή καλύτερα(τουλάχιστον ετσι φάνηκε) παράκατω εχω δυο φωτογραφίες

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία 2

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου παιδιά το ψαράκι ήταν για μια στιγμή καλύτερα(τουλάχιστον ετσι φάνηκε) παράκατω εχω δυο φωτογραφίες

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία 2

μηπως το παραταιζεις βρε??

Link to comment
Share on other sites

μηπως το παραταιζεις βρε??

οχι μια φορά την ημέρα το ταϊζω φυσιολογική δόση πριν το ταίζα μια φορά κάθε δυό μέρες γιατί δεν έτρωγε αλλα τώρα μια φορα την ήμερα

Link to comment
Share on other sites

ασ βοηθησει καποιος πιο εμπειρος..εγω δεν γνωριζω και πολλα για Dropsy.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...