Jump to content

Προβλημα με Co2 Diffuser


Johhny_

Recommended Posts

Παιδια σημερα εβαλα αυτο τον διαχυτηρα αλλα τον εχω συνδεσει εδω και 3 ωρες με diy co2 το οποιο βγαζει κανονικα διοξειδιο εδω και 4 μερες αλλα ακομα δεν ειδα καμια φουσκαλα να βγαινει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα εβαλα αυτο τον διαχυτηρα αλλα τον εχω συνδεσει εδω και 3 ωρες με diy co2 το οποιο βγαζει κανονικα διοξειδιο εδω και 4 μερες αλλα ακομα δεν ειδα καμια φουσκαλα να βγαινει :blush:

πως ξερεις πως βγαζει co2? αφου δεν ειδες φουσκαλα? :thumbup: υπάρχει πίεση στο μπουκάλι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα είναι ότι τέτοιοι διαχυτήρες δεν δουλεύουν με diy μίγμα γιατί τα diy δεν έχουν αρκετή πίεση, αντίθετα με τις μπουκάλες.. Για diy μίγμα, υπάρχουν οι απλές σκάλες διάχυσης με 10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

To μπουκαλι ειναι τιγκα......σε λιγο θα πεταξει και το πωμα!!!

Βασικα οταν ειναι ξερω το ασπρο κεραμικο περναει ευκολα ο αερας οταν βραχει ομως με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Οσο για diy δουλευει γτ αν δειτε κατω απο το προιον δειχνει εναν πως το εφτιαξε και δουλευε

Link to comment
Share on other sites

Οσο για diy δουλευει γτ αν δειτε κατω απο το προιον δειχνει εναν πως το εφτιαξε και δουλευε

το ειδα... μήπως υπάρχει πρόβλημα στο λάστιχο..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις το μπουκάλι μέσα σε ένα λεκανάκι με χλιαρό νερό για να δεις αν είναι θέμα θερμοκρασίας δωματίου και δεν σου βγάζει co2

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πρότεινα να δουλέψεις με σκάλα διάχυσης.

Αντεπίστροφη έχεις;Αν ναι,μήπως είναι ανάποδα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα είναι ότι τέτοιοι διαχυτήρες δεν δουλεύουν με diy μίγμα γιατί τα diy δεν έχουν αρκετή πίεση, αντίθετα με τις μπουκάλες.. Για diy μίγμα, υπάρχουν οι απλές σκάλες διάχυσης με 10 ευρώ.

Εχω πάρει και εγώ τον συγκεκριμένο diffuser απο το ebay και δούλευε εξαιρετικά με DIY CO2 (μέχρι που μου έπεσε και έσπασε :thumbup: )

Κάπου χάνει το μπουκάλι σου ή το μείγμα σου δέν είναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Το μπουκαλι ειναο φουσκωμενο και βγαζει διοξειδιο γτ τωρα το εχω με αεροπετρα.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ποιο ευκολα περνα ο αερας αντιθετα απο τη κανονικη ροη παρα κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Το μπουκαλι ειναο φουσκωμενο και βγαζει διοξειδιο γτ τωρα το εχω με αεροπετρα.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ποιο ευκολα περνα ο αερας αντιθετα απο τη κανονικη ροη παρα κανονικα..

μπορεις να ενώσεις το defuser με την αεραντλια? να δουμε τι θα γινει?????

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μολις το δοκιμασα........τιποτα ομως ουτε 1 φουσκαλα δεν εβγαλε

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μολις το δοκιμασα........τιποτα ομως ουτε 1 φουσκαλα δεν εβγαλε

Aρα??? Deffuser is D.O.A product Dead on Arival!!!! Στιλε e-mail στο άτομο που στο έστειλε και πάρε τα χρήματα σου πίσω ή πες του αν σου στιλει άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά απτίν άλλη..ίσος έχει κάνα καπάκι μέσα ο δεφουσερ από την περιοχή που βγαίνουν οι φυσαλίδες σαν διαφανες τενία που πρέπει να αφαιρεθεί για να δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Ο diffuser μεσα στις σωληνωσεις πρεπει να εχει νερο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον παιδια επειδη δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με ντιφιουζια και σκαλες εβαλα το σωληνακι κατω απο το φιλτρο (εσωτερικο) και διαχεεται μεσω αυτου.

Υπαρχει περιπτωση να μου χαλασει η βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτό κάνει κακό στα βακτήρια του φίλτρου αν είναι σε μεγάλη ποσότητα σε σχέση με τον όγκο του φίλτρου!!!Απάντησηθα πάρεις σίγουρα απο τις απαντήσεις αμμωνίας,νιτρωδών!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πιθανότητα υπάρχει να σου χαλάσει και ο κυκλοφορητής του.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πιθανότητα υπάρχει να σου χαλάσει και ο κυκλοφορητής του.

Θα μας βγαλει κ απ αυτο το κουσουρι? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Jonny ο Φωτης εχει δικιο μια που το CO2 ειναι διαβρωτικο αεριο.

Οσο για τον Diffuser δοκιμασε να τον αφησεις μεσα σε νερο με ξυδι για μια ημερα, μετα ξεπλυνετο καλα, αστο να στεγνωση και ξαναδοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα φιλε μου τιποτα δεν εγινε.....το αφησα απο χθες βραδυ με ξυδι αλλα παλι μολις μπει στο νερο σταματαει να βγαζει φουσκαλες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...