Jump to content

Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και μερικές ημέρες ένα από τα guppy που έχω στο ενυδρείο έχει βγάλει ένα άσπρο σημάδι λίγο πάνω από το μάτι του, το οποίο είναι ανάγλυφο και μοιάζει σαν βαμβάκι...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 125

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο με 3 σφουγγάρια (πράσινο, μπλε και μαύρο) και 1 άσπρο σαν βαμβάκι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Λειτουργεί από τον Ιανουάριο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 αγγελόψαρο, 3 γατόψαρα, 1 γλύφτης, 3 ψάρια που τρώνε την τριχοειδή άλγη -δεν ξέρω πως τα λένε-, 6 guppy (και 9 νεογνά σε δυχτάκι), 2 σαλιγκάρια κίτρινα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα καθημερινό (φυλλαράκια και ταμπλέτες -για τα ψάρια του βυθού-), αλλαγή 1/3 του νερού κάθε μήνα, λίπασμα για τα φυτά κάθε 2 εβδομάδες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,2

- KH:6

- GH:>7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 50

- Θερμοκρασία: 25οC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Όχι

-Strips: Ναι

-Ηλεκτρονικά: Όχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Guppy

- Ιστορικό Ψαριού: κίνηση φυσιολογική, τρώει κανονικά, δεν έχει ιστορικό άλλης ασθένειας

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:Λευκό ανάγλυφο σημάδι πάνω από το μάτι του με υφή βαμβακιού

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Δεν έχω αντιμετωπίσει άλλη ασθένεια στο παρελθόν (τουλάχιστον οχι που να κατάλαβα! :thumbup: )

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Bactopur (Sera)

-Δοσολογία: 5ml/20λιτρα

-Χρόνος Χρήσης: 3 ημέρες

-Αναλυτική περιγραφή: Έβαλα το φάρμακο που μου έδωσαν από το petshop. Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες (1 μέρα εβαλα το φάρμακο, την επόμενη όχι και την μεθεπόμενη έβαλα νέα δόση), άλλαξα το νερό και δεν έγινε τίποτα. Την διαδικασία αυτή την έκανα 3 φορές χωρίς αποτέλεσμα. Την τελευταία φορά είχα βγάλει και το σφουγγαράκι του άνθρακα (μαύρο) όπως μου είπαν από το pet shop πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Παρότι το συγκεκριμένο ψάρι έχει αυτό το σημάδι πάνω από 2 εβδομάδες, τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου δεν έχουν εμφανίσει κάτι παρόμοιο...

φωτογραφίες δεν έχω τραβήξει.. :blink:

ευχαριστώ προκαταβολικά!! :blush:

.......

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ καλο θα ηταν να απομονωσεις το ψαρακι σ καλου κακου μην μεταδωσει την ασθενεια και στα υπολοια ψαρακια σ σε ενα ενυδρειακη 15-20 λιτρων εαν ειναι ασθενεια.......περιμενε να σ απαντησουν τα παιδια που ξερουν απο ασθενειες πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα προτεινα να βαλεις το ψαρι μονο του και να επαναλαβεις τη θεραπεια εαν αυτο μπορει να πραγματοποιηθει.Επισης μαι φωτογραφια θα μας βοηθουσε αρκετα.Στο φιλτρο σου θα πρεπει να προσθεσεις βιολογικο υλικο,με τα σφουγγαρια δε θα μπορεσεις να κρατησεις τα ιοντα στα επιθυμητα επιπεδα.Εαν καταλαβα σωστα εχεις juwel οποτε μπορεις να προσαρμοσεις στο φιλτρο σου το cirax.Οι συνεχομενες θεραπειες θα εχουν επηρεασει τη βιολογικη ισσοροπια του φιλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα προτεινα να βαλεις το ψαρι μονο του και να επαναλαβεις τη θεραπεια εαν αυτο μπορει να πραγματοποιηθει.Επισης μαι φωτογραφια θα μας βοηθουσε αρκετα.Στο φιλτρο σου θα πρεπει να προσθεσεις βιολογικο υλικο,με τα σφουγγαρια δε θα μπορεσεις να κρατησεις τα ιοντα στα επιθυμητα επιπεδα.Εαν καταλαβα σωστα εχεις juwel οποτε μπορεις να προσαρμοσεις στο φιλτρο σου το cirax.Οι συνεχομενες θεραπειες θα εχουν επηρεασει τη βιολογικη ισσοροπια του φιλτρου σου.

επειδή είμαι λίγο αρχάρια σε αυτό και την ορολογία δεν την "έχω"...οταν λες βιολογικό υλικό τι εννοείς? Καλά το κατάλαβες ότι έχω Juwel...το cirax τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να κανεις πιο συχνες και μεγαλυτερης ποσοτητας αλλαγες... 50 νιτρικα ειναι παρα πολλα.. πρεπει να τα εχουμε 25 και κατω..

Link to comment
Share on other sites

Το cirax ειναι κεραμικο υλικο στο οποιο αποικουν βακτηρια τα οποια ειναι απαραιτητα για να ειναι η αμμωνια και ο νιτριτης παντα μηδενικα.Αυτα τα 2 ιοντα ειναι υπευθυνα για απωλειες και αρρωστιες που μπορει να παρουσιαστουν στο ενυδρειο σου.Καλο θα ηταν να προσθεσεις βιολογικο υλικο,θα δεις μεγαλη διαφορα.Οτιδηποτε απορια εχεις μη διαστασεις να ρωτησεις,αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...