Jump to content

Καλησπερα


hethyel

Recommended Posts

Οταν ημουν μικρη για την γιορτη μου ,μου πηραν ενα ενυδρειακι περιπου στο μεγεθος ενος εκτυπωτη..μαυρο με φως και εναν μεγαλο βραχο μεσα..Α!κι ενα μοτερ που κατα καιρους μου ρουφαγε τα ψαρακια απο την ουρα,καποια απεβιωναν κιολας..μεχρι που συνειδητοποιησα οτι επρεπε να κατεβασω λιγο την ενταση και τοτε ολα μελι γαλα..ωσπου μια μερα..η μητερα μου αποπιραθηκε να το καθαρισει και της επεσε!!΅Ε απο τοτε περασαν κατι χρονια μεχρι την σημερον ημερα που μου κολλησε και πηγα σε 3 pet shop..οσα δηλαδη περιπου εχει η Χαλκιδα στην οποια κατοικω..(οταν δεν ειμαι Αθηνα)και μαζεψα οτι λεφτα μου βρισκονταν εκεινη την στιγμη συνολον 50 ευρω..και πηρα ενα ενυδρειο μινιον(χωρις φως και χωρις φιλτρο)ενα σαχλο ντεκορ ενα χαζοφυκι μια ροζοκοκκινη πετρουλα και ενα μονο μεγαλο νευροσπαστο χρυσοψαρο που ολο τα βαζει με τισ πετρες!Οπως καταλαβενεται με την παρορμητικοτητα μου το αποτελεσμα απειδηχθη πολυ προχειρο και δεν με καλυπτει...εγω ηθελα ενα αξιουσεβαστου μεγεθους ενυδρειο με τα comfore του και να το γεμισω με μικρα και το τονιζω το μικρα αλλα αρκετα ψαρακια και ομορφα ντεκορ...και ενοειται και σε μια λογικη τιμουλα...μπορει καποιος να με βοηθεισει γιατι απο σκυλια και κοθνελια το κατεχω..απο ψαρια..δεν..

Έγινε επεξεργασία - hethyel
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Λάθη έχουμε κάνει όλοι μας, δεν είσαι η μόνη...

Κατ' αρχήν πρέπει να αποφασίσεις τι ψάρια θέλεις και αυτό θα καθορίσει και τα υπόλοιπα:

μέγεθος γυάλας, βυθός, φίλτρανση, διαμόρφωση (πέτρες, φυτά, ξύλα) κτλ.

Το ενυδρείο σου να φτιαχτεί σύμφωνα με τις ανάγκες των ψαριών που θα αποφασίσεις.

Θα σε βοηθήσουν και οι έμπειροι και έχει και πάρα πολλά θέματα να διαβάσεις σχετικά με τις επιλογές σου.

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - MIHALHS
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι υπαρχουν ψαρακια που ζουν σε κρυο νερο και αυτα που θελουν θερμοστατη..Θα προτιμουσα αυτα του κρυου νερου για πρακτικους λογους..Τωρα μικρα τα θελω ετσι ωστε να ειναι και μπολικα γιατι απο ειδη δεν ξερω..ο αδερφος μου εχει εναν μονομαχο αλλα ειναι μονος του γιατι ξερω οτι δεν κανει να ερχεται σε επαφη με αλλους..

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς χρυσόψαρα κτλ ρίξε μια ματιά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=23

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι υπαρχουν ψαρακια που ζουν σε κρυο νερο και αυτα που θελουν θερμοστατη..Θα προτιμουσα αυτα του κρυου νερου για πρακτικους λογους..Τωρα μικρα τα θελω ετσι ωστε να ειναι και μπολικα γιατι απο ειδη δεν ξερω..ο αδερφος μου εχει εναν μονομαχο αλλα ειναι μονος του γιατι ξερω οτι δεν κανει να ερχεται σε επαφη με αλλους..

Κρίμας,γιατί αυτά του κριού νερού..όπως είναι τα χρυσόψαρα θέλουν μεγάλο ενυδρείο.,δεν είναι όπως φαίνονται τα πράγματα..που τα έχω σε γυάλες 20cm!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια??Εγω νομιζα οτι με αυτο τον τροπο θα εξασφαλιζα πιο πολλα ψαρακια...διαφωτιστε με..θα παω και σε λιγο στα jumbo ακουσα οτι εχει μεγαλα ενυδρεια με φιλτρακια μαζι (δεν ειχα ιδεα)θα διαλεξω το μεγαλυτερο και τα υπολοιπα μετα..το πολυ πολυ το χρυσοψαρο που πηρα το βαζω μονο του στο μικρο που πηρα ηδη για να εχει χωρο..

Link to comment
Share on other sites

Κρίμας,γιατί αυτά του κριού νερού..όπως είναι τα χρυσόψαρα θέλουν μεγάλο ενυδρείο.,δεν είναι όπως φαίνονται τα πράγματα..που τα έχω σε γυάλες 20cm!!

μια μικρή διόρθωση..ΠΟΥ ΤΑ ΈΧΟΥΝΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγε ο αδερφος μου στα jumbo και μου αγορασε ενα των 15 λιτρων οσο ηταν δλδ και αυτο που ειχα ηδη..μινιον..με την διαφορα οτι αυτο ειχε φιλτρακι και φως και εναν -και καλα -θερμοστατη αλλα σε μορφη αυτοκολητου οποτε λογικα για ψευτοπραγμα προκειται εγω το κολλησα παντως..λογικα επειδη αποφασισα να λειτουργεισω με θερμοστατη (κανονικο)θα κανω καμια οικονομια και θα κοιταξω να αγορασω κανενα μεγαλυτερο ενυδρειο η θα κοιταξω και σε καμια αγγελια να δω μηπως βρω κι εκει τπτ καλο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγε ο αδερφος μου στα jumbo και μου αγορασε ενα των 15 λιτρων οσο ηταν δλδ και αυτο που ειχα ηδη..μινιον..με την διαφορα οτι αυτο ειχε φιλτρακι και φως και εναν -και καλα -θερμοστατη αλλα σε μορφη αυτοκολητου οποτε λογικα για ψευτοπραγμα προκειται εγω το κολλησα παντως..λογικα επειδη αποφασισα να λειτουργεισω με θερμοστατη (κανονικο)θα κανω καμια οικονομια και θα κοιταξω να αγορασω κανενα μεγαλυτερο ενυδρειο η θα κοιταξω και σε καμια αγγελια να δω μηπως βρω κι εκει τπτ καλο..

Aυτό που αναφέρεις για αυτοκόλλητο θερμοστάτη μήπως είναι αυτοκόλλητο θερμόμετρο?

Δεν έχω ξανακούσει για τέτοιου είδους θερμοστάτη, μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που αναφέρεις για αυτοκόλλητο θερμοστάτη μήπως είναι αυτοκόλλητο θερμόμετρο?

Δεν έχω ξανακούσει για τέτοιου είδους θερμοστάτη, μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία?

μαλλον θερμομετρο ηταν ...αλλα οτι και να ηταν τςρα το πεταξα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...