Jump to content

Hailea F30


jotsif

Recommended Posts

καλησπερα παιδες θα ηθελα τα φωτα σας

εχω ενα f30 της hailea και θελω να αφαιρεσω το καπακι για να βαλω hang on φωτιστικο για μετρια ως και δυσκολα φυτα

καταρχην γινετε? η θα παθει ζημια το ενυδρειο?

Ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο λινκ με στοιχεία και φωτογραφίες του εν λόγω ενυδρείου από την κατασκευάστρια εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

παιδες κανεις δεν μπορει να με βοηθησει!!!!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα..εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις κανα δυό έτοιμα φωτιστικά Τ5 που έχουν σχεδόν όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρικά..πιστεύω να χωράει 2 το καπάκι σου!

εγώ πχ έχω 2 τέτοια..είναι γύρω στα 27εκ νομίζω(το χωράει άνετα σε μήκος δηλαδή) και είναι 8W...αν βάλεις 2 είσαι στα + 16W..δεν είναι και άσχημα για τα λίτρα σου...αν προσθέσεις και τα Watt απτην μαμίσια λάμπα(9 νομίζω) είσαι στα 25W,τα καθαρά σου λίτρα είναι δεν είναι τόσα...άρα θα είσαι σίγουρα στο 1W/l :bowdown:

Πιστεύω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/BOYU-T5-8W-x-3-Aquariu...=item29fecf9285

αυτο εχω εγω σε 30λ. πολυ καλο ειμαι 100% ευχαριστημενος

το μονο κακο ειναι οτι εκανε 3,5εβδομαδες να ερθει :thumbup:

ο τυπος παντως ειναι πολυ καλος με γρηγορη επικοινωνια και ετοιμος να σε αποζημιωσει αμεσα αν κατι παει στραβα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/BOYU-T5-8W-x-3-Aquariu...=item29fecf9285

αυτο εχω εγω σε 30λ. πολυ καλο ειμαι 100% ευχαριστημενος

το μονο κακο ειναι οτι εκανε 3,5εβδομαδες να ερθει :happybday:

ο τυπος παντως ειναι πολυ καλος με γρηγορη επικοινωνια και ετοιμος να σε αποζημιωσει αμεσα αν κατι παει στραβα :thumbup:

Πολύ καλή λύση... :hysterical:

Απλά πάει σίγουρα στα 2πλάσια λεφτά από την λύση που του είπα εγώ..και η υπομονή που λες και εσύ!και από Watt τα ίδια... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος ειπε οτι θελει να βγαλει το καπακι

νομιζω ξερω ποια φωτιστικα λες και θα ελεγα οτι ειναι λιγο επικινδυνο να μπουν 2 κιολας στο καπακι του hailea

αμφιβαλλω επισης αν εχουν στεγανα ακροφυσια

ακομα νομιζω οτι θα ανεβαζουν πολυ την θερμοκρασια του ενυδρειου

δεν ειναι ιδια watts .αυτο που εχω εχει 3 λαμπες των 8w

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος ειπε οτι θελει να βγαλει το καπακι

Του έδωσα κάποια λύση ωστε να αποφύγει να το αφαιρέσει..

νομιζω ξερω ποια φωτιστικα λες και θα ελεγα οτι ειναι λιγο επικινδυνο να μπουν 2 κιολας στο καπακι του hailea

Αν χωράνε δεν υπάρχει επικινδυνότητα..αρκεί να χωράνε βέβαια..

αμφιβαλλω επισης αν εχουν στεγανα ακροφυσια

Με λίγη σιλικόνη περιμετρικά στο προστατευτικό καπάκι που έχουν γίνονται μια χαρά στεγανά :bowdown: (εκ πείρας το λέω αυτό)

ακομα νομιζω οτι θα ανεβαζουν πολυ την θερμοκρασια του ενυδρειου

Αυτό όντως παίζει να ισχύει..

δεν ειναι ιδια watts .αυτο που εχω εχει 3 λαμπες των 8w

Αυτό που λες=>3x8=24W

Αυτό που λέω=>2x8 + 1x9(μαμίσια) =25W

Πιστεύω οτι του δώσαμε 2 πολύ καλές λύσεις όπως και να έχει...η μία είναι πολύ πιο οικονομική,η άλλη πολύ πιο σίγουρη(μιας και την έχεις δοκιμάσει).. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι του δώσαμε 2 πολύ καλές λύσεις όπως και να έχει...η μία είναι πολύ πιο οικονομική,η άλλη πολύ πιο σίγουρη(μιας και την έχεις δοκιμάσει).. :bowdown:

μου φαινεται δυσκολη η μετατροπη που προτεινεις αφου τα φωτιστικα πρεπει να μπουν στο μπροστα και πισω καπακι .

το ειχα τσεκαρει το συγκεκριμενο ενυδρειακι πριν παρω αυτο που εχω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καπάκι του ενυδρείου σου ανοίγει το μισό και το άλλο μισό έχει ενσωματωμένο το φίλτρο και το φωτιστικό... Εκτός από αυτό όμως, το καπάκι κρατάει και τα γυαλιά της δεξαμενής σαν πλαίσιο... Βλέπω καλά;

Αν διακρίνω καλά, δεν θα σου σύστηνα να αφαιρέσεις το καπάκι, διότι το ενυδρείο αυτό έχει μεγάλο ύψος και μικρό πλάτος, οπότε δέχεται μεγαλύτερη πίεση στα περιμετρικά γυαλιά. Αν αφαιρείται το πορτάκι, αλλά και το υπόλοιπο κομμάτι που έχει το φίλτρο και το φωτιστικό ώστε να μείνει το ''πλαίσιο'' μόνο του, τότε προχώρα και κρεμάς φωτιστικό από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση παντος οτι αν βγαλω το καπακι δεν θα εχω θεμα γιατι το πλαισιο του θα μεινει ως εχει

και θα κανει κοντρες σε θεμα πιεσης

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...