Jump to content

Ich σε Reef


Recommended Posts

παιδια εχω εδω και 3 μηνες το ενυδρειο και εδω και 2 εβδομαδες καποια απο τα ψαρακια εβγαλαν ich.

δινω MicrobeLift Herbtana Reef εδω και 8 μερες αλλα δεν βλεπω διαφορα.

εχω χασει εως τωρα ενα scopas και ενα blue tang σημερα!!!!

τι αλλο μπωρο να κανω?

σκεφτηκα να τα βαλω σε καραντηνα και να κανω θεραπεια με υποαλατοτητα αλλα δεν ξερω εαν μπωρο να το κανω διοτη δεν εχω εξωτερικο φιλτρο να βαλω στην καραντηνα!!!!

πειραζει?

θελει εξωτερικο βιολογικο φιλτρο οπως δηποτε?

τα ψαρια που εχω τωρα ειναι 4 κλοουν 2 μεγαλα 2 μικρα(τα 3 εχουν ich)

2 damsel

4 chromis(το ενα νομιζω εχει ich και τσιμπαει τα κλοουν που εχουν και αυτα αρωστησει!!!)

ταιζω απο αρχη τροφη με σκορδο μεσα.

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,κανε μια αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειο σου και τις τελευταιες μετρησεις του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως με την συγκεκριμένη θεραπεία,γλύτωσα 3 ψάρια απο άσχημη κατάσταση και σίγουρο θάνατο, ιδιαίτερα το ένα.Το άσχημο είναι όμως ότι έχασα και ένα.

Η αλήθεια όμως είναι ότι καθυστέρησα κάπως την θεραπεία, επειδή δεν μπορούσα να βρω το φάρμακο.

Τα κοράλια δεν επιρεάστηκαν καθόλου απο το φάρμακο αυτό.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

και εγω αργησα την θεραπεια δυστηχως σαν πρωταρης!!!!!

τωρα αυτο με την καραντινα μπωρο να το κανω χωρις βιολογικο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αργησα την θεραπεια δυστηχως σαν πρωταρης!!!!!

τωρα αυτο με την καραντινα μπωρο να το κανω χωρις βιολογικο φιλτρο?

και σημερινες μετρησεις:

αλατοτητα:1018

ph=8

kh=7

no3=<1mg/l

no2=0

po4=0,03

nh3-nh4=0

temp=27,4

τι διαδικασια ακολουθησες φιλε μου οταν εκανες την θεραπεια?

Link to comment
Share on other sites

Γεια. Οσο αναφορα την καραντινα , που ειναι must , αν δεν θες να εχεις προβληματα. Ενα μικρο ενυδρειακι

40-60 λιτρα στην αποθηκη.Ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι , απο αυτα της πλακας , τα μικρα με το σφουγγαρακι.

Εχεις μονιμα το σφουγγαρι στο sump η αν δεν εχεις στο εξωτερικο. Οταν ερθει η αναγκη, τη στηνεις σε 10 λεπτα. Τη γεμιζεις απο το ενυδρειο , συναρμολογεις το φιλτρο κ εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

και σημερινες μετρησεις:

αλατοτητα:1018

ph=8

kh=7

no3=<1mg/l

no2=0

po4=0,03

nh3-nh4=0

temp=27,4

τι διαδικασια ακολουθησες φιλε μου οταν εκανες την θεραπεια?

Κλειστά skimmer /uv/ozon γιά περίπου 15 ημέρες και ελάχιστο τάισμα

Link to comment
Share on other sites

Κλειστά skimmer /uv/ozon γιά περίπου 15 ημέρες και ελάχιστο τάισμα

εμενα μου ειπαν 10 μερες ολα κλειστα .

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν 10 μερες ολα κλειστα .

Δεν είναι τι σου είπαν.Είναι τι λένε οι οδηγίες χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τι σου είπαν.Είναι τι λένε οι οδηγίες χρήσης.

Οι οδηγιες χρησης λενε. Προσθέστε 1 mL MICROBE-LIFT/Herbtana ανά 5 gal. (19 L) ημερησίως για 10 ημέρες, ή να προσθέσετε 1 κουταλάκι του γλυκού. (5 ml) ανά 25 γαλόνια. (95 L) ημερησίως για 10 ημέρες. Σε σοβαρές περιπτώσεις, μεγαλύτερο χρονικό διάστημα θεραπείας μπορεί να απαιτηθεί έως ότου επιτευχθούν απτά αποτελέσματα. Μεταφραση απο το site της εταιρειας και απο τον γουγλη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα μετα απο 10 μερες αναψα το σκιμμερ και εβαλα ανθρακα και αντιφωσφορο.(ετσι μου ειπε ο κ. Αποστολης απο τον υδατινο κοσμο)

να καθαρισει το νερο και αν ειναι να κανουμε ξανα θεραπεια!!!!

μετα απο 10 μερες εχω 3 απωλειες και δεν ξερω ποσες θα εχω ακομα!!!!!

και τα δυο κλοουν τα μεγαλα ,ειδικα ο αρσενικος καθεται συνεχεια σε ενα σημειο ενος βραχου κοντα στο χωμα ,εχει κανει μια λακουβα και κουνιεται συνεχεια εκει περα!!!!

απο την αρωστια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα λυπαμε για την ταλαιπωρία με το ICK. Εγω 2 φορες το αντιμετοπισα το προβλημα με φαρμακευτικη Σπιρουλινα και Σκορδο οχι ενυδρειακο κανονικο σκορδο (μια σκελίδα χαραγμενη μεσα στο ενυδρειο για 6 ωρες.. Το μικροβιο την κανει με ελαφρα σε μενα) Τώρα αυτο που λες για το νεμο εκει που γυρναει ειναι μαλον τα αυγα του και τα προσεχει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα λυπαμε για την ταλαιπωρία με το ICK. Εγω 2 φορες το αντιμετοπισα το προβλημα με φαρμακευτικη Σπιρουλινα και Σκορδο οχι ενυδρειακο κανονικο σκορδο (μια σκελίδα χαραγμενη μεσα στο ενυδρειο για 6 ωρες.. Το μικροβιο την κανει με ελαφρα σε μενα) Τώρα αυτο που λες για το νεμο εκει που γυρναει ειναι μαλον τα αυγα του και τα προσεχει :bowdown:

φιλε μου η σπιρουλινα τη μαρκα αμα ειναι να παρω και εγω τετοια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω χρησιμοποιώ αυτη Spiroulina.gr αυτην ειχε στο φαρμακείο. Μετα ετριβα το σκορδο στο πιο μικρο του τριφτη και ανακατεβω με 3-4 καψουλες σπιρουλινα λιγο λαδακι σκορδο sheacem και τελος λιγο τροφη. Αυτο που προσεχω ειναι να γινει πιχτο ωστε να μπορεσω να το παρω με μια σύριγγα και μετα με υπομονη λιγο λιγο ταιζω τα ψαρακια που εχουν προβλημα και ο θεος μαζι μας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω χρησιμοποιώ αυτη Spiroulina.gr αυτην ειχε στο φαρμακείο. Μετα ετριβα το σκορδο στο πιο μικρο του τριφτη και ανακατεβω με 3-4 καψουλες σπιρουλινα λιγο λαδακι σκορδο sheacem και τελος λιγο τροφη. Αυτο που προσεχω ειναι να γινει πιχτο ωστε να μπορεσω να το παρω με μια σύριγγα και μετα με υπομονη λιγο λιγο ταιζω τα ψαρακια που εχουν προβλημα και ο θεος μαζι μας :bowdown:

πως το ζηταω στο φαρμακειο?

ξερεις τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Απλα φιλε σιγουρέψου οτι ειναι καθαρη Σπιρουλινα χωρις αλλα προσθετά και θα εισαι μια χαρα εγω το πείρα 16 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειχες καποιες απωλειες?

ταιζες κανονικα?

η αλλατοτητα σε τι βαθμο την ειχες?

Link to comment
Share on other sites

μήπος ειναι odinium? για βάλε και μια foto να δούμαι τα ψάρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Ολα κανονικα δεν πειραζω τιποτα (κατα την γνωμη μου το ick θελει σταθερες συνθηκες και σκορδακι) απωλειες δεν ειχα οσες φορες πλακωθηκα με το εν λογω βακτηριο... Εκτος απο την θερμοκρασια που την εχω 29-30..

Link to comment
Share on other sites

Ολα κανονικα δεν πειραζω τιποτα (κατα την γνωμη μου το ick θελει σταθερες συνθηκες και σκορδακι) απωλειες δεν ειχα οσες φορες πλακωθηκα με το εν λογω βακτηριο... Εκτος απο την θερμοκρασια που την εχω 29-30..

Link to comment
Share on other sites

Ολα κανονικα δεν πειραζω τιποτα (κατα την γνωμη μου το ick θελει σταθερες συνθηκες και σκορδακι) απωλειες δεν ειχα οσες φορες πλακωθηκα με το εν λογω βακτηριο... Εκτος απο την θερμοκρασια που την εχω 29-30..

φιλε μου αντεξανε τα ψαρακια τετοια θερμοκρασια?για ποσες μερες?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο οσο ξερω και εκ πειρας τα ψαρακια δεν εχουν προβλημα με τη θερμολρασια κανενα ... Μερικα SPS και LPS αντιμετοπιζουν προβληματα αλλα και παλι αν γινει σταδιακα και οχι αποτομα λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα ακομη και στα σκληρα. Αν εχει ψυκτικο απλα κλειστο να ερθει μονο του σταδιακα σε αυτη τη θερμοκρασια... Αν εχει ομως καρρλια μεσα το να ανεβασεις τη θερμοκρασια περιεχει ενα καποιο ρισκο..

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα chromis μου νομιζω οτι εχει κοκκινο απο την μεση του και πισω!!!

λετε να ειναι κατι?

τα ταιζω ocean flake formula one και εχει εντονο κοκκινο χρωμα η τροφη!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια πιαστηκαν και ειναι σε καραντινα.απο αυριο ξεκιναω cuprazin για να σωσω οσα μπορεσω!!!!

τωρα:στην καραντηνα πως κραταω την αμμονια και τα NO2,NO3 χαμηλα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στην καραντινα αν εχεις βαλει νερο απο ενυδρειο και κανεις μικρες συχνες αλαγες απο νερο του κυριως ενυδρειο. Αλλιω μετα θα πρπει να το αφησεις να κανει το κυκλο του. Η να το μπολιασεις αφηνοντας το φιλτρακι του να τρεξει μεσα στο κυριως ενυδρειο για κανα 2 μερες και μετα να το βαλεις στην καραντινα. Τωρα αν εχεις κανα αποτομο ανεβασμα στην αμμωνια το σκευασμα που βοηθαει ειναι το Prime Seachem.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...