Jump to content

Τι Του Φταιει Του Ψαριού??


elei

Recommended Posts

γεια σας!! εχω εναν μονομαχο 6 μηνες.. τον εχω μεσα σε μια μικρη γυαλα :/, γιατι πολυ προσφατα διαβασα οτι ειναι καλυτερο για το ψαρι να εχει περισσοτερο χωρο.(8α φροντισω να το διορ8ωσω αμεσα) . τα 8εμα που με απασχολει ειναι οτι σημερα απ το πρωι (και ειναι η πρωτη φορα που το κανει) εχει αρχισει να δημιουργει κατι σαν λεπτες κλωστες και ινες με το στομα του οι οποιες κρεμονται απ την επιφανεια του νερου προς τον πατο..δεν 3ερω τι ειναι, αλλα ασχολειται με αυτο ολη μερα! εχει κανεισ ιδεα τι μπορει να ειναι?? ή τι του φταιει ακριβως??
επισης, 8ελω να ρωτησω και για το νερο του. στο μαγαζι που τον πηρα, μου ειπαν οτι πρεπει να του βαζω ειδικο νερο για μονομαχους, ισχυει η απλα το παιρνω τζαμπα?? το νερο της βρυσης αφημενο ετσι ωστε να φυγει το χλωριο , οπως διαβασα, κανει την ιδια δουλεια??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!! εχω εναν μονομαχο 6 μηνες.. τον εχω μεσα σε μια μικρη γυαλα :/, γιατι πολυ προσφατα διαβασα οτι ειναι καλυτερο για το ψαρι να εχει περισσοτερο χωρο.(8α φροντισω να το διορ8ωσω αμεσα) . τα 8εμα που με απασχολει ειναι οτι σημερα απ το πρωι (και ειναι η πρωτη φορα που το κανει) εχει αρχισει να δημιουργει κατι σαν λεπτες κλωστες και ινες με το στομα του οι οποιες κρεμονται απ την επιφανεια του νερου προς τον πατο..δεν 3ερω τι ειναι, αλλα ασχολειται με αυτο ολη μερα! εχει κανεισ ιδεα τι μπορει να ειναι?? ή τι του φταιει ακριβως??

επισης, 8ελω να ρωτησω και για το νερο του. στο μαγαζι που τον πηρα, μου ειπαν οτι πρεπει να του βαζω ειδικο νερο για μονομαχους, ισχυει η απλα το παιρνω τζαμπα?? το νερο της βρυσης αφημενο ετσι ωστε να φυγει το χλωριο , οπως διαβασα, κανει την ιδια δουλεια??

:thumbup: πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.μπορεις να μας βαλεις φωτο?

Link to comment
Share on other sites

μηπως κανει φωλια ?

Link to comment
Share on other sites

μηπως κανει φωλια ?

κοιτα τι λεει... βγαζει κατι πραγματα απο το στομα του που ειναι σαν κλωστες και κρεμονται μεχρι κατω

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τι λεει... βγαζει κατι πραγματα απο το στομα του που ειναι σαν κλωστες και κρεμονται μεχρι κατω

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κανε μια αλλαγη στο νερο...............

στη θεση θα ξεστηνα τα παντα!!!

και θα το εφτιαχνα απο την αρχη........

δεν ξερω τι ειναι αυτα.....αλλα δεν παιζει να ειναι απο το ψαρι!

σαν ροχαλα φενετε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν σου κανει κοπο δωσε μας μερικες πληροφοριες.....

λιτρα?τι εχεις χρησιμοποιησει για το βυθο?

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχει δημιουργηθει σε ολο το πανω μερος του ενυδρειου και μαζευτικε ολο μαζι εγινε μια μαζα ολο και κατεβηκε προς τα κατω...αλλα τι ειναι αυτο δεν ξερω.μηπως εξατμιζοταν το νερο και αφηνε τα αλατα?

Link to comment
Share on other sites

σχεδον σιγουρη.. αλλα τι αλλο μπορει να ειναι?

δεν εχει πεσει κατι αλλο στη γυαλα, και σιγουρα δεν εχει πεσει ροχαλα

Link to comment
Share on other sites

σχεδον σιγουρη.. αλλα τι αλλο μπορει να ειναι?

δεν εχει πεσει κατι αλλο στη γυαλα, και σιγουρα δεν εχει πεσει ροχαλα

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμαζεις να του κανεις μια αλλαγη νερου να του βαλεις αντιχλωριο αστο για 30-1 ωρα και μετα βαλε τον μονομαχο και ξανα πες μας αν το ξανακανει αυτος η ειναι αλλη η αιτια

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις μια γενικη φοτο?

ξαφνικα δηλαδη αυτο το πραμα εμφανιστικε?

μηπως διμιουργονταν σιγα σιγα?

και μην σου φενετε καθολου περιεργο οτι μπορει να ειναι καπιος

παραγοντας ασχετος με το βιοτοπο σου....................

πρωτη φορα αντικριζω κατι τετιο και οπος φενετε και αρκετοι αλλοι!!

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν σου κανει κοπο δωσε μας μερικες πληροφοριες.....

λιτρα?τι εχεις χρησιμοποιησει για το βυθο?

λοιπον, γενικα ειμια λιγο ασχετη, αλλα η γυαλα ειναι μικρη, πρεπει να ειναι γυρω στα 2-3 λιτρα.

οσο για βυ8ο, εχω αφησει κατι χοντρα χαλικακια.(μου τον φερανε δωρο, αυτα ειχε και δεν τα αλλα3α, οποτε δεν 3ερω να σου πω λεπτομεριες.. :/ )

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι θα εκανα εγω................

θα εβαζα το ψαρακι σε ενα ποτηρακι.....

υστερα θα πεταγα το νερο αλλα και το βυθο.......

πηγενε σε ενα μαγαζι παρε λιγη αμμο αν δεν εχεις τη δινατοτιτα αγορα μεγαλητερης γυαλας!

και ξανα στησε απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, γενικα ειμια λιγο ασχετη, αλλα η γυαλα ειναι μικρη, πρεπει να ειναι γυρω στα 2-3 λιτρα.

οσο για βυ8ο, εχω αφησει κατι χοντρα χαλικακια.(μου τον φερανε δωρο, αυτα ειχε και δεν τα αλλα3α, οποτε δεν 3ερω να σου πω λεπτομεριες.. :/ )

κανε αυτο που σου ειπα.και να καθαρισεις πολυ καλα την γυαλα

Link to comment
Share on other sites

οριστε μια γενικη εικονα.

γενικα στη γυαλα δεν βαζω νερο βρυσης , του προσ8ετω νερο ,οποτε αυτο ε3ατμιζεται απο ενα ειδικο νερο που μου ειπαν στο pet shop. 8α δοκιμασω παντως και το νερο της βρυσης με το αντιχλωριο. απλα μου κανει εντυπωση, γιατι δεν αλλα3α κατι στο νερο του ή στο φαγητο του , και αυτο εμφανιστικε εντελως 3αφνικα!!!

Link to comment
Share on other sites

ε3ατμιζεται απο ενα ειδικο νερο που μου ειπαν στο pet shop

??? :thumbup: Βαζεις κανα φαρμακω? τι γραφει πανω στο κουτακι?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, προφανως δν καταλη3αμε στο τι ηταν αυτη η μπιχλα που περιεβαλλε τον παρη αλλα σας ευχαριστω πολυ για τη βοη8εια!! του αλλα3α νερο και τον βλεπω αρκετα ικανοποιημενο!! :thumbup:

8νχ και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις αντιχλωριο γιατι ειδικο νερο πρωτη φορα ακουω. Βγαλε κ πλυνε πολυ το χαλικι του κ την γυαλα με σκετο νερο εννοειτε κ πες μας. τι τροφη δινεις στο ψαρακι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...