Jump to content

Ανεμιστηράκια για ψύξη


panstelios22

Recommended Posts

Έκανα κι εγώ την κατασκευή για ψύξη με ανεμιστηράκια, αλλά έχω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι την συμβουλή σας.

Έβγαλα το γυαλλί που είχα και πρόσθεσα τα ανεμιστηράκια σε κουτί από πλεξικλας.

post-41730-1307269837_thumb.jpg

Έχω βάλει 5 ανεμιστηράκια των 8 cm, 4 φυσάνε μέσα και το μεσαίο έξω. Έβαλα 5 διότι βρίσκονται στην άκρη του ενυδρείου (αναγκαστηκά) και το 1/4 τους φυσάει πάνω στην κόντρα. Το πρόβλημα το έχω με το τροφοδότικο. Είχα 2 πρόχειρα σπίτι αλλά κάηκαν και τα δύο μάλλον διότι δεν είχαν την δύναμη για τα 5 ανεμιστηράκια. Είμαι άσχετος με τα ηλεκτρικά.

Αυτά ήταν τα τροφοδοτικά.

post-41730-1307269665_thumb.jpg

Επειδή δεν έχω βάλει controller έβαλα το τροφοδοτικό πάνω σε timer. Το πρώτο το είχα να δουλεύει συνέχεια μιας και ήθελα να δω σε πόση ώρα θα κατέβαινε η ανάλογη θερμοκρασία αλλά τα παιξε γρήγορα. Το δεύτερο το είχα μισή ώρα να δουλεύει και μισή όχι, άντεξε περίπου 3 ώρες. Και τα δύο είχαν ζεσταθεί πολύ. Χρειάζομαι ένα τροφοδοτικό με διαβαθμήσεις ώστε να ελέγχω τις στροφές στα ανεμιστηράκια. Τι τροφοδοτικό χρειάζομαι? Τα mA πρέπει να προσέξω?

Τα ανεμιστηράκια είναι αυτά.

Τα 4 που φυσάνε μέσα http://www.eshopcy.com.cy/show.phtml?id=PER.809151

Και το 5ο που φυσάει έξω http://www.eshopcy.com.cy/show.phtml?id=PER.809144

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά δεν είχε 5 τα ίδια να πάρω.

Έχω σκοπό να χαμηλώσω λίγο το όλο σύστημα για να είναι πιο κοντά στο νερό για καλύτερα αποτελέσματα. Καλά θα κάνω? Θα παραγγείλω και φίλτρα τις επόμενες μέρες για προστασία των ανεμιστήρων. Δεν είχε στο Κυπριακό eshop.

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Με τα ανεμηστηρακια δεν πειραζει που ειναι διαφορετικα δεν θα εχεις προβλημα τωρα που φυσανε πανω στη κοντρα θα εχεις ενα θεμα γιατι δεν επερνες μικροτερα?παρε ενα τροφοδοτικο μεγαλο 10-15 ευρω το ειχα παρει καποτε. θα δουλευουν τα ανεμηστηρακια 24 ωρες και δεν θα παθενει τιποτα.ενας κοντρολερ για μενα ειναι παρα πολυ χρησιμος στο ebay εχει φτηνα κοντρολερ stc-1000.

Link to comment
Share on other sites

αν χαμηλωσεις τα ανεμηστηρακια και βρισκονται πιο κοντα ειναι ακομη καλητερο το αποτελεσμα. Μιλαω για αυτα που φυσανε στο νερο. Αυτα που διωχνουν τον αερα δεν μομιζω οτι εχει σημασια το υψος.

αντι να βαλεις φιλτρο για τους ανεμιστηρες παρε ενα ελεκτη θερμοκρασιας με 20-25 € απο το ebay ωστε να δουλευουν οποτε πρεπει να δουλευουν.

το νεο σου τροφοδοτικο κοιτα να βγαζει τουλαχιστον 1 Α στα 12 Volts ή να ειναι τουλαχιστον 10 Watts. Αυτα για να εχεις και μια επιπλεον ασφαλεια ωστε να μην σου καει παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έβαλα 5 ανεμιστηρακια το τροφοδοτικο τους είναι στα 2A 12volt και δουλεύει μια χαρά, αν πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό και τους ρωτήσεις για το κατάλληλο τροφοδοτικο είμαι σίγουρος ότι θα σου δώσουν το σωστό χωρίς να τα καις, αυτό που πρέπει να σου πω μόνο είναι ότι το ανεμιστηρακι που έβαλες στο κέντρο για να βγάζει τον αέρα έξω καλύτερα θα ήταν να το είχες σε μια από τις δύο άκρες της κατασκευής σου.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου καίγεται γιατι δεν βγάζει τα απαραίτητα Αμπέρ οπως σου αναφέρει και ο Θανασης(fishakis)

Φροντισε τα Αμπερ του τροφοδοτικου σου να είναι παραπάνω απο το συνολο των Αμπερ των ανεμιστήρων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες. Θα πάρω αύριο το καττάλληλο τροφοδοτικό, ελπίζω να βγάλω την μέρα σήμερα χωρίς τυχόν απώλειες.

Πιο μικρά παρόλο που βρήκα των 6 cm δεν τα προτίμησα μήπως δεν είχαν το αποτέλεσμα που έπρεπε.

Θα χαμηλώσω ακόμα λίγο την όλη κατασκευή για καλύτερο απότελεσμα.

Γιατί είναι καλύτερα αυτό που φυσάει προς τα έξω να μπει στην μια άκρη?

Όταν λέω για φίλτρο εννοώ αυτό που βάζεις από πάνω για την σκόνη :thumbup:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808984

φταίει η διάλεκτος βλέπεις....

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...