Jump to content

Οικονομικός κυκλοφορητής..


\/ag

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου..σκέφτομαι την κατασκευή ενός sump για το ενυδρειο μου(230 λίτρα) με κυριότερο σκοπό την οικονομία σε κατανάλωση εν αντίθεση με κάποιο φιλτρο ίδιας κυκλοφορίας και κατα δεύτερων τον μεγαλύτερο όγκο σε υλικά φιλτραρισματος!

Έχει να μου προτινει κάποιος ή να γνωρίζει κάποιον κυκλοφορητη απο 800-1000κατι λίτρα/ώρα με χαμηλή κατανάλωση;;αν όλοι ξεφεύγουν πάνω απο τα 15W τότε δεν το σκέφτομαι καν και κοιταω για έτοιμο φιλτρο..

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου περα απο τα λιτρα σημαντικος παραγοντας ειναι και το μανομετρικο! Για αυτο μην κοιτας μονο τα Watt. Επισης το Sump δεν μπορει να συγκριθει με ενα εξωτερικο φιλτρο μια που το καθε ενα εχει τα δικα του χαρακτηρηστικα στον τροπο φιλτρανσης και λειτουργιας. Ενα καλο καταστημα στο νετ που εχω μεινει ευχαρηστημενος ειναι το παρακατω, ριξε μια ματια στα φιλτρα και στις αντλιες μια που εχει καλες τιμες πιστευω:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...9&show=grid

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το μανομετρικό φίλε Rik δεν με ενδιαφέρει και τόσο γιατί το sump θα βρίσκεται δίπλα στο ενυδρείο(όχι από κάτω του)..οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με το αν θα ανεβάζει το νερό!

Αυτό που με απασχολεί είναι η κατανάλωση σε αναλογία με τα λίτρα/ώρα... :bowdown:

Επίσης γιατί το Sump δεν μπορει να συγκριθει με ενα εξωτερικο φιλτρο;;εξήγησε μου αν μπορείς για να καταλάβω...αν έχω παραπάνω χώρο για υλικά και μεγαλύτερη ροή με μικρότερη κατανάλωση γιατί να κοιτάξω για φίλτρο;;τι παραπάνω προσφέρει..;;

Σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Το μανομετρικό φίλε Rik δεν με ενδιαφέρει και τόσο γιατί το sump θα βρίσκεται δίπλα στο ενυδρείο(όχι από κάτω του)..οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με το αν θα ανεβάζει το νερό!

Αυτό που με απασχολεί είναι η κατανάλωση σε αναλογία με τα λίτρα/ώρα... :bowdown:

Επίσης γιατί το Sump δεν μπορει να συγκριθει με ενα εξωτερικο φιλτρο;;εξήγησε μου αν μπορείς για να καταλάβω...αν έχω παραπάνω χώρο για υλικά και μεγαλύτερη ροή με μικρότερη κατανάλωση γιατί να κοιτάξω για φίλτρο;;τι παραπάνω προσφέρει..;;

Σε ευχαριστώ...

Φιλε Vag αν και δεν ηξερα τη εχεις στο μυαλο σου να κανεις, μπορει το σαμπ να το εχεις διπλα στο ενυδρειο αλλα να ξερεις πως το μανομετρικο ειναι παντα μια παραμετρος που υποδεικνειει την ποιοτητα και τη δυναμη της καθε αντλιας οποτε καλο ειναι οταν αποφασησεις ποια αντλια να επιλεξεις να ριχνεις και μια ματια στο μανομετρικο τους. Οσο για το φιλτρο σε σχεση με το σαμπ μαλλον δεν καταλαβες την απαντηση μου. Αυτο που ηθελα να επυσημανω ειναι οτι εχουν τα υπερ και τα κατα και τα δυο και σιγουρα το σαμπ ειναι η καλυτερη λυση λογο ογκου μονο και μονο. Απο την αλλη ενα εξωτερικο φιλτρο προσφερει compact διαστασεις σε καλη τιμη και επιδοσεις.

Υ.Γ. Να σου επισημανω παντως πως τα 1000 λιτρα ανα ωρα για το ενυδρειο σου προσωπικα τα θεωρω το ελαχιστο δυνατο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Φίλε \/ag

Το sump το χρησιμοποιούμε για να προσθέσουμε λίτρα νερού στα λίτρα του ενυδρείου και για μεγάλο όγκο βιολογικού υλικού, και κάποιες άλλες διευκολύνσεις.

Αν το σκεπτικό σου είναι η οικονομία ρεύματος τότε πήγαινε στη λύση του εξωτερικού φίλτρου.

Για το ενυδρείο σου (230 λίτρα) πρέπει να κάνεις ένα sump περίπου 100 λίτρων, και να βάλεις ένα κυκλοφοριτή περίπου 2000 λίτρων/ώρα. Άρα ξεφεύγεις σε Watts.

Link to comment
Share on other sites

Για το μανομετρικο,και το 1μ που εχουν οι μικρες αντλιες μου αρκει!αν και οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.. :bowdown:

Για την ροη,και τα 1000 θεωρω πως ειναι μια χαρα!μιας και τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου ζητημα να ειναι 200..

Τωρα δουλευω με ενα εσωτερικο 800λ/ω κ ενα εξωτερικο 440λ/ω(=1240)!και ειμαι στα 19W συνολο!

Το sump εγω σκεφτηκα,αν το κατασκευασω,να το λειτουργησω με 3 μικρες aquael 400l/h των 4W η καθε μια(=1200λ/ω κ 12W συνολο)!γιατι αποτι εψαξα αντλιες σε αυτα τα λιτρα δινουν σχεδον διπλασια καταναλωση!γιαυτο και ρωτησα μηπως καποιος γνωριζει κυκλοφφορητη με μικρη καταναλωση...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε \/ag

Το sump το χρησιμοποιούμε για να προσθέσουμε λίτρα νερού στα λίτρα του ενυδρείου και για μεγάλο όγκο βιολογικού υλικού, και κάποιες άλλες διευκολύνσεις.

Αν το σκεπτικό σου είναι η οικονομία ρεύματος τότε πήγαινε στη λύση του εξωτερικού φίλτρου.

Για το ενυδρείο σου (230 λίτρα) πρέπει να κάνεις ένα sump περίπου 100 λίτρων, και να βάλεις ένα κυκλοφοριτή περίπου 2000 λίτρων/ώρα. Άρα ξεφεύγεις σε Watts.

Γιατι αυτο το ΠΡΕΠΕΙ;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...