Jump to content

Τύρφη Σε Φιλτρο Για Ενυδρειο Μονομαχου


meet the fish

Recommended Posts

απο οτι καταλαβα διαβαζοντας απο εδω και απο εκει οτι πρεπει να παρω κοκκους τυρφης για να βαλω μεσα στο εσωτερικο φιλτρο για να πεσουν τα ΡΗ και ΚΗ του 30λιτρου ενυδρειου στο οποιο προκειται να φιλοξενηθει ο μονομαχος...

αυτη εδω κανει για αυτη τη δουλεια;
 

Link to comment
Share on other sites

η τυρφη θα παρεις η καποιο βιολογικο υλικο

συνηθως εχω διαβασει οτι τυρφη παιρνουμε οταν δεν υπαρχει χωρος στο φιλτρο για βιολογικο υλικο. και ετσι προχωραμε στην στην τοποθετηση της τυρφης

Link to comment
Share on other sites

συνηθως εχω διαβασει οτι τυρφη παιρνουμε οταν δεν υπαρχει χωρος στο φιλτρο για βιολογικο υλικο. και ετσι προχωραμε στην στην τοποθετηση της τυρφης

giorginakos με το βιολογικο υλικο μπορεις να ριξεις το ph?

Link to comment
Share on other sites

βιολογικο υλικο υπαρχει ηδη στο φιλτρο...

Παρε τυρφη και βαλε μια ποσοτητα σε ενα κομματι καλσον με μικρες τρυπουλες για να μη σου σκορπιστει μεσα στο νερο και βαλτη στο φιλτρο.Γνωμη μου ειναι οτι καλητερα να βρεις ενα μικρο φιλτρακι και να το γεμισεις τυρφη,να το βαλεις μεσα σε ενα βαρελακι που θα χρεισημοποιεις για να προετοιμαζεις το νερο σου,βαλε και ενα θερμαντιρα μεσα και εισαι κομπλε.θα μετρας καθε μερα το νερο του βαρελιου και οταν φτανει το ph εκει που το θες θα κανεις την αλλαγη με ετοιμο νερο.Ετσι θα μπορεις να ελεγχεις καλητερα το ph σου γιατι αν βαλεις τυρφη στο φιλπτο του ρνυδρειου δεν θα μπορεις να το ελεγχεις καλα και μπορει να πεσει πιο κατω το ph απο αυτο που θες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια, προσοχη μη μπερδεψουμε το φιλο.

η τυρφη ριχνει ΡΗ και σκληροτητες οπως πολυ σωστα ειπες! Επισης εμπολουτιζει το νερο με χρισημα συστατικα.

θα σου προτινα ομως να φιλτραρεις με τυρφη το νερο που εχεις μεσα στη δεξαμενη και να μετρησεις τις σκληροτητες πριν το ριξεις στο ενυδρειο σου. Και αυτο για να μπορεις να ελεξεις τις τιμες που θα εχει το ενυδρειο σου καθως και τις μεταβολες που θα υποστει η χημεια του νερου σου. Αν βαλεις στο φιλτρο σου τυρφη, εκτος που χανεις χωρο για βιολογικο υλικο υπαρχει η πιθανοτητα να μεταβληθουν αποτομα οι τιμες του νερου, με οτι συνεπαγεται αυτο για την υγεια των οργανισμων που φιλοξενεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, προσοχη μη μπερδεψουμε το φιλο.

η τυρφη ριχνει ΡΗ και σκληροτητες οπως πολυ σωστα ειπες! Επισης εμπολουτιζει το νερο με χρισημα συστατικα.

θα σου προτινα ομως να φιλτραρεις με τυρφη το νερο που εχεις μεσα στη δεξαμενη και να μετρησεις τις σκληροτητες πριν το ριξεις στο ενυδρειο σου. Και αυτο για να μπορεις να ελεξεις τις τιμες που θα εχει το ενυδρειο σου καθως και τις μεταβολες που θα υποστει η χημεια του νερου σου. Αν βαλεις στο φιλτρο σου τυρφη, εκτος που χανεις χωρο για βιολογικο υλικο υπαρχει η πιθανοτητα να μεταβληθουν αποτομα οι τιμες του νερου, με οτι συνεπαγεται αυτο για την υγεια των οργανισμων που φιλοξενεις.

fisakis το ιδιο λεμε,απλα δεν καταλαβα αυτο που ειπε ο giorginakos με το βιολογικο υλικο...

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα αλλα μιλανε για τυρφη και co2 ως λυσεις για πτωση του ph...το βιολογικο υλικο που ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα αλλα μιλανε για τυρφη και co2 ως λυσεις για πτωση του ph...το βιολογικο υλικο που ειναι..

σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

fisakis το ιδιο λεμε,απλα δεν καταλαβα αυτο που ειπε ο giorginakos με το βιολογικο υλικο...

:thumbup: οσο απαντουσες εγω εγραφα!

κι εγω για το giorginakos μιλησα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: οσο απαντουσες εγω εγραφα!

κι εγω για το giorginakos μιλησα! :bowdown:

:hysterical::happybday::band:

Link to comment
Share on other sites

σαφως και η τυρφη ειναι χρησιμη και προσφερει καποιες χρησιμες ουσιες στα ψαρια αλλα ομως με την χρηση της πεφτει το kh και το ph μαζι.το σιποραξ ειναι ενα προιον το οποιο προσθετει στο ενυδρειο καλυτερη βιολογικη ισορροπια για ολα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

σαφως και η τυρφη ειναι χρησιμη και προσφερει καποιες χρησιμες ουσιες στα ψαρια αλλα ομως με την χρηση της πεφτει το kh και το ph μαζι.το σιποραξ ειναι ενα προιον το οποιο προσθετει στο ενυδρειο καλυτερη βιολογικη ισορροπια για ολα τα ψαρια

Συμφωνω μ αυτα που λες αλλα παλι δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει το βιολογικο υλικο με τη πτωση του ph?Μου εδωσες ενα link να διαβασω αλλα δεν λεει κατι τετοιο...Οπωτε με ποιο σκεπτικο προτεινεις η τυρφη η βιολογικο υλικο για πτωση του ph?

Link to comment
Share on other sites

δεν εδωσα κανενα επιχειρημα για την τυρφη αντιθετως ο φιλος που δημιουργησε το θεμα λεει πως θα παρει τυρφη για μειωση του ph και kh . εγω του προτεινα βιολογικο υλικο γιατι εγω που εχω ενυδρειο στρωμενο εδω και 1 χρονο εως τωρα δεν μου εχει κατεβει ποτε το ph απο τα 7.

Link to comment
Share on other sites

δεν εδωσα κανενα επιχειρημα για την τυρφη αντιθετως ο φιλος που δημιουργησε το θεμα λεει πως θα παρει τυρφη για μειωση του ph και kh . εγω του προτεινα βιολογικο υλικο γιατι εγω που εχω ενυδρειο στρωμενο εδω και 1 χρονο εως τωρα δεν μου εχει κατεβει ποτε το ph απο τα 7.

Ο φιλος ρωταει για τυρφη γτ θελει να ριξει το ph και το kh και εσυ του προτεινεις η τυρφη η βιολογικο υλικο.Απλα δε καταλαβαινω γιατι του προτεινες βιολογικο υλικο για να τα ριξει?εσυ εχεις τυρφη και δεν σου εχει πεσει κατω απο 7?

Link to comment
Share on other sites

το υλικο του το προτεινω για την βιολογια του οχι οτι ριχνει το ph.οχι εγω δεν εχω τυρφη

Link to comment
Share on other sites

πιθανον εννοει οτι ειναι προτιμοτερο να εχει καλη βιολογια εχοντας στο φιλτρο του βιολογικο υλικο, παρα να επιχειρησει να ριξει σκληροτητες και ΡΗ "θυσιαζοντας"χωρο στο φιλτρο του με τη τυρφη(αφου δεν θα εχει σιγουρα αποτελεσματα).

αυτο συμπεραινω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προς θεου δεν την λεω σε κανεναν απλα ετσι οπως το εγραψε ο giorginakos στο δευτερο ποστ ειναι σαν να του προτεινει να βαλει η τυρφη η βιολογικο υλικο για να ριξει το ph και το KH,αυτο καταλαβα απο την απαντηση αυτη.Απλα ο αλλος μπορει να μπερδευτει και να νομιζει οτι και με το βιολογικο υλικο μπορει να ριξει το ph του και να παει να το κανει.fisakis ετσι οπως το εξηγεις εχει ενα νοημα γιατι ο giorginakos μου εδωσε να διαβασω ενα link αλλα δεν καταλαβα για ποιο λογο μου το εδωσε..τεσπα η παρατηρηση μου ηταν καθαρα για να μη μπερδεψουμε τον φιλο που ανοιξε το ποστ!

Φιλικα Κωστας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...