Jump to content

Άσπρο Στρωμα Στην Επιφανεια Του Νερου


giorginakos

Recommended Posts

εδω και 1 εβδομαδα η επιφανεια του ενυδρειου μου εχει γεμισει με ασπρο διαφανες στρωμα και εχει καλυψει ολη την επιφανεια.εκανα 2 φορες αλλαγη νερου,εκανα αναταραξη της επιφενειας με το φιλτρο και τελος εκανα και μια μετρηση του ph το οποιο το βρηκα στο 7.μετα απο πολλες προσπαθειες βαζω το δαχτυλο μου μεσα στο νερο για να ταισω τον μονομαχο με αποτελεσμα αυτο το στρωμα να ανοιγει σαν μια τρυπα.υστερα ''ανακατεψα'' λιγο την επιφανεια με το δαχτυλο και ειδα οτι διαληθυκε σε μικρα κομματια.


τι κανω ? :helpsmilie:


υ.γ ο καιμενος ο μονομαχος προσπαθει να φτιαξει την φωλια του αλλα αυτο το στρωμα δεν αφηνει στις φυσαλιδες του να βγουν στην επιφανεια :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρίχνεις σίδηρο για λίπασμα στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρίχνεις σίδηρο για λίπασμα στο ενυδρείο;

οχι καθολου ουτε λιπασματα ουτε τιποτα μονο τροφες flakes,bloodworms και grindal και τεστ του ph.μονο αυτα χρησιμοποιω.και σε καθε αλλαγη του νερου βαζω αντιχλωριο και το betta attisons spa

Link to comment
Share on other sites

να το βγαλω μια φωτογραφια για να δειτε τι εννοω?

το σημειο που ειναι διασπαρτα τα κομματια απο αυτο το στρωμα ειναι επειδη το ανακατεψα εγω

DSC00425.jpg

συγκριση

DSC00426.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

μηπως φταιει το μπουκαλι που εχω βαλει την μονομαχινα και βγαζει τιποτα επικινδυνες ουσιες?

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Αν οι τροφές που ταΐζεις είναι πλούσιες σε πρωτεΐνες μπορεί να είναι φιλμ πρωτεϊνών.

Μείωσε λίγο το τάισμα, ή άλλαξε τα flakes με κάποια άλλα και δημιούργησε μία ανατάραξη στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άρα αποκλείσαμε να πρόκειται για φιλμ σιδήρου.

Συνεπώς είναι βιοφίλμ. Μάλλον προκαλείτε από τις τροφές.

Συνήθως καταπολεμάτε με την ανατάραξη της επιφάνειας με την έξοδο του φίλτρου. Επειδή όμως έχεις μονομάχο, ο οποίος δε θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πάρεις ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας και με αυτό να το "σκουπίσεις" την επιφάνεια του νερού. Να το σύρεις δηλαδή κρατώντας το ανοιχτό πάνω στην επιφάνεια, μαζεύοντας έτσι το περισσότερο φιλμ. Από κει και πέρα τάιζε με προσοχή.

Έχεις αλλάξει-προσθέσει κάποια τροφή τελευταία;

Μπορεί να βοήθησε και η αύξηση της θερμοκρασίας των τελευταίων ημερών...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άρα αποκλείσαμε να πρόκειται για φιλμ σιδήρου.

Συνεπώς είναι βιοφίλμ. Μάλλον προκαλείτε από τις τροφές.

Συνήθως καταπολεμάτε με την ανατάραξη της επιφάνειας με την έξοδο του φίλτρου. Επειδή όμως έχεις μονομάχο, ο οποίος δε θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πάρεις ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας και με αυτό να το "σκουπίσεις" την επιφάνεια του νερού. Να το σύρεις δηλαδή κρατώντας το ανοιχτό πάνω στην επιφάνεια, μαζεύοντας έτσι το περισσότερο φιλμ. Από κει και πέρα τάιζε με προσοχή.

Έχεις αλλάξει-προσθέσει κάποια τροφή τελευταία;

Μπορεί να βοήθησε και η αύξηση της θερμοκρασίας των τελευταίων ημερών...

βασικα ταιζω με 2 διαφορετικες τροφες μια για τους καρδιναλιους και μια για το ζευγαρακι (μονομαχοι οσους δεν γνωριζουν) αλλα συχνοτερα ταιζω μονο με μια η οποια ειναι αυτη http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://...680&bih=957

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

το ειχα και εγω και το εβγαλα σε 2 αλλαγες νερου με το σωληνακι που βγαζω το νερο απο το ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

μου εχει συμβει και εμενα και το εβγαλα βαζοντας μεσα σε μια αποχη filterwool η βαμβακι και το σκουπισα σαρωνοντας την επιφανεια... δοκιμασε αυτο ή να το ρουφιζεις με ενα μικρο σωλικακι απο την επιφανεια καθως κανεις αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσες προσφατα ξυλο μοπανι?

οχι.αυτο με την τροφη τωρα το θυμηθηκα οτι το εχω ξαναπαθει και αλλες 2-3 φορες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...