Jump to content

Reef και μετρησεις


Recommended Posts

για σας εχω ενα reef 260 λτ μπορειτε να μου πειτε τι μετρησεις πρεπει να εχω για να βαλω μ****α κοραλλια ??περα απο την αλατοτητα του νερου και την θερμοκρασια δεν εχω ιδεα απο μετρησεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις νούμερα θα σε βοηθήσω γράφοντας Ca >400ppm, Mg >1200ppm, Po =0ppm, Alk >7dKh.

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου μπορώ να σου πώ, ότι αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο, δε χρειάζεται να μετράς τίποτα απολύτως (για μαλακά κοράλλια πάντα). Τα μαλακά καταναλώνουν πολύ μικρές (σχεδόν αμελητέες) ποσότητες ασβέστιου, kH και μαγνήσιου. Είδικά για το μαγνήσιο όμως, η κοραλίνη είναι αυτή που καταναλώνει τη μεγαλύτερη ποσότητα... Για τα φωσφορικά μη σε απασχολεί καθόλου...

Αν κρατήσεις μια ρουτίνα τακτικών αλλαγών νερού με κάποιο καλό και ισορροπημένο αλάτι (π.χ, κάθε μήνα ή δίμηνο) και διατηρείς την αλατότητα και τη θερμοκρασία σε σταθερά αποδεκτά επίπεδα (π.χ, 1025 και 27 βαθμούς αντίστοιχα) δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου μπορώ να σου πώ, ότι αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο, δε χρειάζεται να μετράς τίποτα απολύτως (για μαλακά κοράλλια πάντα). Τα μαλακά καταναλώνουν πολύ μικρές (σχεδόν αμελητέες) ποσότητες ασβέστιου, kH και μαγνήσιου. Είδικά για το μαγνήσιο όμως, η κοραλίνη είναι αυτή που καταναλώνει τη μεγαλύτερη ποσότητα... Για τα φωσφορικά μη σε απασχολεί καθόλου...

Αν κρατήσεις μια ρουτίνα τακτικών αλλαγών νερού με κάποιο καλό και ισορροπημένο αλάτι (π.χ, κάθε μήνα ή δίμηνο) και διατηρείς την αλατότητα και τη θερμοκρασία σε σταθερά αποδεκτά επίπεδα (π.χ, 1025 και 27 βαθμούς αντίστοιχα) δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα...

επειδη ειμαι καινουριος και δενξερω και πολλα αφτα τα τεστ που θα βρω να τα παρω??εγω εχω μεσωγειακω νερο πτετρεσ και αμμο και σιμπλιονω νερο τισ βρισισ εδω και εξι μηνες απλα θελω α ριξω μια ματια στις μετρησεισ μου παντος η αλλατοτητα μου ειναι καλη 1024 25 βαθμους και εχω μονο τροπικα μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου απάντησα για reef, όπως ρωτούσες...Το μεσογειακό δε το γνωρίζω...Μπορείς να ανοίξεις θέμα στη κατηγορία του μεσογειακού...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μεσογειακό με LPS?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...